Akcie a ekonomika: Nemusí být tak zle aneb 4 důvody k býčí náladě

Čína se nadechne k novému růstu, Evropa se díky ECB vyhne armagedonu a ve Spojených státech politici odvrátí, alespoň částečně, největší hrozby spojené s fiskálním útesem. Tak optimisticky se na současnou světovou ekonomiku dívá Joachim Fels z Morgan Stanley. A není zdaleka sám - černé scénáře přestávají ekonomy bavit, mnozí vyzývají k realističtějšímu pohledu na věc.
Americký prezident Barack Obama je podle řady komentátorů velice přístupný kompromisu při vyjednávání s Kongresem o tom, která opatření (zvyšování daní, omezení podpory v nezaměstnanosti, některé automatické škrty) bude možné odsunout nebo vyjednat jinak.
Analytici z Morgan Stanley jsou optimističtí i z dalších důvodů. pro akcie vidí aktuálně čtyři velice silné záchytné body, od kterých by se mohly odrazit zpět na vyšší úrovně:
1. Konec nejistoty spojené s americkými volbami je pro trhy dlouhodobě podstatnější než výsledek volby samotné.
2. Fiskální útes se blíží. Výsledek je zatím velice nejistý, ale po volbách dali politici z obou táborů najevo, že udělají pro jeho vyřešení, co bude v jejich silách. Další nejistota, nehledě na výsledek jednání, pak zmizí nejpozději 1. ledna.
3. Obnova po bouři Sandy by měla nastartovat poptávku v mnoha sektorech a pomoci ekonomickému růstu.
4. Evropská krize nekončí. Pro akcie nejhorší je scénář "vyčkávání" a odsouvání řešení. Prohloubení krize, případně naopak její rychlé a účinné řešení, by pro trhy byly naopak vzpruhou. Buď znovu zasáhne ECB (vzpruha jen krátkodobá, ale o to silnější), nebo se začnou zlepšovat fundamenty v Evropě (šance pro dlouhodobou sázku na oživení, ne na pouhou spekulaci živenou levnými penězi).
Zdroj: Morgan Stanley