Akcie nejsou mrtvé!

Akcie v USA za uplynulých 12 let nic nevynesly. Kvalitní dluhopisy se naopak v posledních letech ukázaly být dobrou volbou. Co čekat od těchto dvou tříd aktiv v budoucnosti? Jaká je jejich valuace?

Kupovat akcie nebo dluhopisy?

Britské penzijní fondy drží poprvé od 50. let více dluhopisů než akcií. Pro některé je toto potvrzením toho, že investice generující pravidelné pasivní výnosy začínají investoři preferovat. Ale mně na minulosti nezáleží, jde mi o budoucnost.

Mnoho investorů začíná souhlasit s tím, že jsou akcie příliš riskantní, zatímco dluhopisy dokázaly, že jsou solidním investičním nástrojem. Za posledních 12 let akcie nevydělaly nic. Od roku 2000 dodnes je index prakticky na nule, zatímco dluhopisy zažívají jeden z největších býčích trhů. Ale podívejme se na data.

V roce 2000 se S&P 500 obchodoval s budoucím P/E (oceněním na základě předpokládaných zisků v příštích 12 měsících) okolo 23 až 24, zatímco dnes jsou zisky S&P 500 oceněny na úrovni budoucího P/E okolo 12,5. Dalo by se říci, že jsme na polovičních hodnotách oproti roku 2000.

Výnosy dlouhodobých dluhopisů firem s AAA ratingem poklesly za stejné období ze 7,5 na 3,4 %. V roce 2000 byl výnos akcií kolem 4 % (počítáno podle P/E = 1/24-100), výnosy z dluhopisů byly 7,5 %. Tehdy se dluhopisy jevily jako lepší investice než akcie, které byly nadhodnocené, zatímco dluhopisy nabízeli zajímavé zhodnocení.

Akcie: Promarněných dvanáct let aneb tři volební období a nulový výnos
Před dvanácti lety v den amerických voleb byl akciový index S&P 500 přibližně na stejné úrovni jako v úterý 6. listopadu. Ano, index S&P 500 uzavřel v den konání voleb 7. listopadu 2000 na úrovni 1431,87 bodu a letos v den konání voleb dokonce na úrovni 1428,39 bodu. Opravdu ale americký akciový trh za dvě Bushova a jedno Obamovo prezidentské období nenabídl investorům nic než zápornou nulu?

Například Microsoft, oceněný ratingem AAA, nedávno emitoval nové dluhopisy: na 5 let za 0,875 %, na 10 let za 2,125 %, na 30 let za 3,5 %. Můžete si koupit jeho akcie s P/E okolo 10 a dividendovým výnosem 3 % nebo 10letý dluhopis s výnosem 2 %. Dluhopis reálně nevydělá nic kvůli inflaci, která je přibližně na stejné úrovni. Existují názory, že dluhopisy Microsoftu jsou méně rizikové než jejich akcie, protože sazby úroků mají minimální prostor směrem dolů. Ale pokud si myslíte, že budoucnost společnosti je sporná, pak byste asi neměli investovat ani do jejích dluhopisů.

Investoři možná Microsoft nemilují. Jeho zisky se mohou propadnout. To by nebyl žádný div. Mám řešení. Vezměte všechny firmy s kreditním ratingem AAA, nakupte jejich akcie a je pravděpodobné, že tento koš akcií za 10 let přinese více zisků než investice do kvalitních dluhopisů.

Akcie sice nevydělaly, ale ani neprodělaly

Chcete vydělat 2 % na koši AAA korporátních dluhopisů, nebo chcete podstoupit relativně malé riziko ztráty peněz - vzhledem k aktuálnímu ohodnocení akcií - výměnou za velmi slušné zisky? Pokud si myslíte, že je riziko příliš vysoké, dejte ho do perspektivy. V uplynulých 12 letech jsme zažili pokles valuací o zhruba 50 % i masivní krach, přesto akcie de facto nic neprodělaly.

Takže budou dluhopisy nadále výkonnější? Ne. A je "kult akcií" vážně mrtvý? Ne. Možná se to nestane příští rok, ani do pěti let, ale očekávám obří krach dluhopisového trhu, který zanechá spoustu důchodců s otázkou, kam se poděly jejich penze. Mnoho dluhopisů nakupují právě penzijní nebo podílové fondy.

A co akcie? Nemám tušení. Nikdo neví, jak je trh ohodnotí, ale budu věřit svému zdravému rozumu a vždy dám přednost akcii s 3% dividendovým výnosem a P/E 10 před desetiletým dluhopisem s výnosem 2 %.

Polemika s Billem Grossem podruhé aneb 4 důvody, proč akcie (ještě) nejsou mrtvé
Jsem velkým fanouškem Billa Grosse, šéfa největšího dluhopisového fondu na světě PIMCO, ale s tím, jak se minulý týden bezcitně pustil do akcií, v řadě věcí nemohu souhlasit. Dávám k dobru důvody, proč si myslím, že je ještě brzy na to nad akciemi vyřknout ortel.

Zdroj:
Saxo Bank
Státní dluhopisy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
14. 5. 2021 10:01
Michal Šnobr: Vyloučení Rosatomu z přípravy na dukovanský tendr může být příležitostí pro ČEZ i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Peníze ztrácejí na hodnotě a vklady v bankách dávno nejsou řešení.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
10. 5. 2021 12:01
Investorský magazín: Family office od A do Z
Bohatství
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat