Akcie nejsou mrtvé!

Akcie v USA za uplynulých 12 let nic nevynesly. Kvalitní dluhopisy se naopak v posledních letech ukázaly být dobrou volbou. Co čekat od těchto dvou tříd aktiv v budoucnosti? Jaká je jejich valuace?

Kupovat akcie nebo dluhopisy?

Britské penzijní fondy drží poprvé od 50. let více dluhopisů než akcií. Pro některé je toto potvrzením toho, že investice generující pravidelné pasivní výnosy začínají investoři preferovat. Ale mně na minulosti nezáleží, jde mi o budoucnost.

Mnoho investorů začíná souhlasit s tím, že jsou akcie příliš riskantní, zatímco dluhopisy dokázaly, že jsou solidním investičním nástrojem. Za posledních 12 let akcie nevydělaly nic. Od roku 2000 dodnes je index prakticky na nule, zatímco dluhopisy zažívají jeden z největších býčích trhů. Ale podívejme se na data.

V roce 2000 se S&P 500 obchodoval s budoucím P/E (oceněním na základě předpokládaných zisků v příštích 12 měsících) okolo 23 až 24, zatímco dnes jsou zisky S&P 500 oceněny na úrovni budoucího P/E okolo 12,5. Dalo by se říci, že jsme na polovičních hodnotách oproti roku 2000.

Výnosy dlouhodobých dluhopisů firem s AAA ratingem poklesly za stejné období ze 7,5 na 3,4 %. V roce 2000 byl výnos akcií kolem 4 % (počítáno podle P/E = 1/24-100), výnosy z dluhopisů byly 7,5 %. Tehdy se dluhopisy jevily jako lepší investice než akcie, které byly nadhodnocené, zatímco dluhopisy nabízeli zajímavé zhodnocení.

Akcie: Promarněných dvanáct let aneb tři volební období a nulový výnos
Před dvanácti lety v den amerických voleb byl akciový index S&P 500 přibližně na stejné úrovni jako v úterý 6. listopadu. Ano, index S&P 500 uzavřel v den konání voleb 7. listopadu 2000 na úrovni 1431,87 bodu a letos v den konání voleb dokonce na úrovni 1428,39 bodu. Opravdu ale americký akciový trh za dvě Bushova a jedno Obamovo prezidentské období nenabídl investorům nic než zápornou nulu?

Například Microsoft, oceněný ratingem AAA, nedávno emitoval nové dluhopisy: na 5 let za 0,875 %, na 10 let za 2,125 %, na 30 let za 3,5 %. Můžete si koupit jeho akcie s P/E okolo 10 a dividendovým výnosem 3 % nebo 10letý dluhopis s výnosem 2 %. Dluhopis reálně nevydělá nic kvůli inflaci, která je přibližně na stejné úrovni. Existují názory, že dluhopisy Microsoftu jsou méně rizikové než jejich akcie, protože sazby úroků mají minimální prostor směrem dolů. Ale pokud si myslíte, že budoucnost společnosti je sporná, pak byste asi neměli investovat ani do jejích dluhopisů.

Investoři možná Microsoft nemilují. Jeho zisky se mohou propadnout. To by nebyl žádný div. Mám řešení. Vezměte všechny firmy s kreditním ratingem AAA, nakupte jejich akcie a je pravděpodobné, že tento koš akcií za 10 let přinese více zisků než investice do kvalitních dluhopisů.

Akcie sice nevydělaly, ale ani neprodělaly

Chcete vydělat 2 % na koši AAA korporátních dluhopisů, nebo chcete podstoupit relativně malé riziko ztráty peněz - vzhledem k aktuálnímu ohodnocení akcií - výměnou za velmi slušné zisky? Pokud si myslíte, že je riziko příliš vysoké, dejte ho do perspektivy. V uplynulých 12 letech jsme zažili pokles valuací o zhruba 50 % i masivní krach, přesto akcie de facto nic neprodělaly.

Takže budou dluhopisy nadále výkonnější? Ne. A je "kult akcií" vážně mrtvý? Ne. Možná se to nestane příští rok, ani do pěti let, ale očekávám obří krach dluhopisového trhu, který zanechá spoustu důchodců s otázkou, kam se poděly jejich penze. Mnoho dluhopisů nakupují právě penzijní nebo podílové fondy.

A co akcie? Nemám tušení. Nikdo neví, jak je trh ohodnotí, ale budu věřit svému zdravému rozumu a vždy dám přednost akcii s 3% dividendovým výnosem a P/E 10 před desetiletým dluhopisem s výnosem 2 %.

Polemika s Billem Grossem podruhé aneb 4 důvody, proč akcie (ještě) nejsou mrtvé
Jsem velkým fanouškem Billa Grosse, šéfa největšího dluhopisového fondu na světě PIMCO, ale s tím, jak se minulý týden bezcitně pustil do akcií, v řadě věcí nemohu souhlasit. Dávám k dobru důvody, proč si myslím, že je ještě brzy na to nad akciemi vyřknout ortel.

Zdroj:
Saxo Bank
Státní dluhopisy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat