Americké akcie: 6 důvodů pro (další) posilování finančních titulů

Image
Americké banky - ilustrační foto
Obrázek: Thinkstock

Jedním z odvětví, která v uplynulých týdnech pozitivně reagovala na zvyšování výnosů dluhopisů a na vyhlídky silnějšího ekonomického oživení, byly finance, tedy zejména banky. Podle Lori Calvasina, šéfky strategie pro americký akciový trh v RBC Capital Markets, je renesance finančního sektoru teprve na začátku. A uvádí pro to hned půltucet důvodů, jakkoli lze snadno namítnout, že tyto spolu úzce souvisejí. Šest zní zkrátka lépe než třeba dva.

Akcie ve finančním sektoru mají za sebou několik velice úspěšných týdnů. Sílící ekonomika a rostoucí inflační očekávání vyvolaly růst výnosů dluhopisů (pro banky podstatné složky ziskovosti), protože investoři začali zvažovat možnost dřívějšího zvyšování sazeb, než se dosud čekalo. Od začátku roku do konce prvního březnového týdne byly finance druhým nejvýkonnějším odvětvím v rámci indexu S&P 500, hned za energetikou, kterou podpořil růst cen ropy.

Lori Calvasina považuje finanční odvětví za nadále velice atraktivní. Výnos 10letých vládních dluhopisů USA se po rychlém růstu dostal na úroveň srovnatelnou s dividendovým výnosem v rámci indexu S&P 500, což by mělo celkové výnosy z držení akcií tlumit. Pro banky by to ale mělo být prostředí velice příznivé.

Výnos 10letých vládních dluhopisů USA

O odvětví se také začínají opět ve větší míře zajímat hedgeové fondy. Banky jako sektor postupně zlepšují své ESG (ekologie, společenská odpovědnost, kvalita řízení), přičemž právě fondy zaměřené na ESG jako celek získávají na popularitě.

Lori Calvasina navíc patří k těm, kteří považují současnou situaci na trzích za konsolidaci před další fází dlouhodobého býčího trendu. V rámci těchto konsolidačních fází přitom finanční sektor zpravidla zaostává, aby během následné růstové fáze překonával výkonnost celého trhu. Historické průměry jsou sice pouze historické průměry a o budoucnosti nic neříkají, navíc v "nové době" plné technologií, nicméně i to RBC Capital Markets vnímají jako podpůrný faktor pro bankovní akcie.

Argumenty pro investice do finančních titulů

Analytici z RBC Capital Markets aktuálně věří v solidní výkonnost akcií bank (velkých i regionálních), prodejců pojištění, samotných pojišťoven a také z firem z odvětví spotřebitelských financí, platebních systémů a správců aktiv.

V rámci finančního sektoru také přibývá nově oznámených odkupů vlastních akcií, což je pro ceny těchto akcií samozřejmě podpůrný faktor. Oproti jiným odvětvím také analytici z RBC Capital Markets zaznamenali ve finančním sektoru méně snížení dividend (je potřeba vzít v úvahu i celý uplynulý rok, kdy banky byly v tomto směru regulatorně omezeny). Celkově by tedy distribuce hotovosti akcionářům měla být v rámci odvětví velice zajímavá.

Z minima v květnu 2020 také postupně ožívá trh fúzí a akvizic, který je pro banky také důležitým zdrojem příjmů. Calvasina navíc připomíná, že právě v bankovním sektoru analytici v největší míře zvyšují zisková očekávání, což má pozitivní dopad na valuace akcií bank. A ty jsou vůči průměru celého indexu S&P 500 (nejen proto) velice atraktivně oceněné.

Finanční sektor je na burze stále velice atraktivně relativně oceněn

Ocenění akcií velkých finančních společností je podle RBC Capital Markets nejnižší za 15 let. Pro banky a spol. je navíc slibným faktorem probíhající hospodářské oživení. Calvasina připomíná, že finanční tituly mají tendenci překonávat průměr trhu v době, kdy se obnovuje aktivita v průmyslu, rostou sazby, výnosová křivka je strmější a rostou inflační očekávání. Všechny podmínky si nyní lze odškrtnout jako splněné.

A v neposlední řadě je cítit i oživení zájmu indexových investorů o finanční tituly. Po letech nízké aktivity a malého přílivu peněz do finančních ETF jsou tyto v letošním roce mezi lídry, pokud jde o nově investované peníze.

Financial Select Sector SPDR Fund

Wall Street
11. 3. 2021 6:21
Credit Suisse radí nakoupit tyto podceňované akcie

Podle švýcarské banky je na americkém akciovém trhu řada titulů, které jsou z různých důvodů analytiky z Wall Street...

Přesýpací hodiny, čas, euro - ilustrační foto
10. 3. 2021 9:14
Jen ať akcie zlevní!

Akciemi se zabývám teprve od roku roku 2008. Od února, takže kolaps Lehman Brothers jsem si užil už naplno. Za těch...

Zdroj:
RBC Capital Markets
Americké akcie
Přestat sledovat
Americké banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Finanční sektor
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Sektory
Přestat sledovat
28. 9. 2021 11:30
ABCD investora: Tři témata (po)koronavirové doby pohledem expertů
Inflace
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Mezinárodní obchod
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
26. 9. 2021 20:30
Michal Semotan (J&T Banka): Úlohou Fedu je zvládnout tapering tak, aby to pro trhy nebyl šok.…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
22. 9. 2021 17:07
Tibor Bokor: Automobilový průmysl se promění kvůli tlaku na ekologii, sdílení aut změní pravidla…
Přestat sledovat
Sdílená ekonomika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
21. 9. 2021 12:07
Igor Müller (NN Investment Partners): Ve střední a východní Evropě jsou stále velice atraktivně…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Erste Group Bank
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Varšavská burza
Přestat sledovat