Anketa: Euro, koruna a dolar do konce roku a na jaře pohledem českých investičních profesionálů

Kdo se v tom má vyznat? V Evropě pokračuje dluhová krize, která dopadá na ekonomický růst, ve Spojených státech centrální banka uvolňuje měnovou politiku, nejnižší možné sazby drží i ČNB. Jak na tom budou koruna a dolar vůči euru na konci roku a v prvním pololetí 2013? Zeptali jsme se českých investičních odborníků.

Ľuboš Mokráš

Analytik, Česká spořitelna

Kurz EURUSD na konci roku vidíme na 1,30, v prvním pololetí 2013 pak lehce nad 1,30. Čekám problémy kolem fiskálního útesu a navýšení stropu zadlužení a s nimi související nervozitu na trhu a tlak proti dolaru. Zároveň předpokládáme relativní klid v EMU, tedy žádné výraznější zhoršení dluhové krize. Nemyslíme si ani, že bude prakticky využit program OMT nabízený ECB, i když by bylo dobré, aby se Španělsko s ECB dohodlo na podání žádosti o zásah v případě potřeby.

Naše aktuální predikce kurzu EURCZK je 25,10. Poslední vývoj, hlavně snížení sazeb ČNB a hrozeb intervencí, proto koruně výrazně zvýšily pravděpodobnost, že bude koruna spíše poněkud slabší než naše predikce. Nečekáme však nic dramatického, tedy oslabení přes 26,00. Nejpravděpodobnější je kolísání mezi 25,00 a 25,80. Zhoršení dluhové krize v EMU by mohlo přechodně dostat korunu přes 26,00 (nepočítáme s tím), na skutečně výrazné oslabení přes 28,00 by byla potřeba vážná systémová krize. S intervencemi ČNB nepočítáme, podle nás by mohla intervenovat, pokud by koruna výrazněji posílila (k 24,00, což je nepravděpodobné), nebo pokud by dále výrazně slábla česká ekonomika, hlavně spotřebitelská poptávka.

Miroslav Frayer

Analytik, Komerční banka

Vývoj globální ekonomiky a potažmo devizových kurzů by mělo ovlivňovat několik faktorů. Ve Spojených státech půjde bezesporu o fiskální opatření. Současná legislativa povede na konci roku ke zrušení několika fiskálních stimulů, které dosud podporovaly spotřebitelskou poptávku. Záležet tak bude především na americké vládě, aby prosadila taková opatření, která by dopad ukončení těch stávajících zjemnila. Pokud se tak nestane, povede tato restrikce k výraznému útlumu americké ekonomiky v příštím roce.

Na evropském kontinentu se především čeká na oficiální žádost Španělska o pomoc. Ta by totiž paradoxně mohla vést k uvolnění napětí na trzích. Velký otazník rovněž visí nad Řeckem, které chce požádat o dvouletý odklad plnění podmínek, za kterých jim byla poskytnuta finanční pomoc. Pro ekonomický vývoj pak bude důležité, zda v Německu, hlavním motoru eurozóny, dojde k výraznému zpomalení.

Pro další vývoj eura bude především důležitá obnova důvěry, kterou však nyní limitují zmíněné problémy ve Španělsku a Řecku. Dosavadní rozdílný hospodářský vývoj v USA a EMU nahrává rozhodně americkému dolaru. Nicméně i proti němu mluví několik faktorů – fiskální restrikce a další kolo kvantitativního uvolňování, které pravděpodobně bude oznámeno na začátku příštího roku. Celkově by kurz EURUSD měl v horizontu první poloviny příštího roku spíše korigovat pod hranici 1,25.

V nejbližším horizontu bude vývoj koruny ovlivněn především hrozbou intervencí ze strany centrální banky. Ta by je totiž mohla v období rekordně nízkých úrokových sazeb využít jako další nástroj své měnové politiky. Vidíme tak tlaky spíše na straně slabší koruny, přestože nelze vyloučit, že snaha některých spekulantů na trhu vyprovokovat centrální banku k akci by mohla vést k jejímu dočasnému posílení. Koruna by tak měla ve zbytku roku kolísat okolo hranice 25 korun za euro, v první polovině roku 2013 by pak mohla nepatrně zpevnit pod tuto hranici.

Lubomír Spousta

Analytik, Saxo Bank

Na konci roku předpokládáme euro za 1,20 amerického dolaru, v prvním pololetí 2013 pak dolar ještě posílí na 1,15. Významným faktorem může být dosažení fiskálního útesu. Pokud by se Obamovi a Kongresu nepodařilo uzavřít dohodu, vstoupily by v účinnost automaticky rozpočtové škrty a vyšší daně.

Veřejné výdaje jsou mnohem přímějším přispěvatelem do HDP než kvantitativní uvolňování. To by se mohlo ukázat jako pozitivní pro USD, protože zhoršené vyhlídky americké ekonomiky srazí ceny aktiv a ochotu riskovat, což oslabí ostatní měny daleko silněji než USD, který je stále ještě považován za bezpečnou měnu.

Neméně důležitým faktorem jsou kritické problémy EU. Pokud budou politici nadále trvat na modelu "záchrana za úspory", zamíří EURUSD v příštím roce níže.

David Marek

Hlavní ekonom, Patria Finance

Již delší dobu držím odhad kurzu EURUSD pro konec letošního roku na 1,27. Klíčovými riziky, která mohou ovlivnit (nejen) devizové trhy do konce letošního roku, jsou dění v eurozóně (Řecko, Španělsko) a fiskální útes v USA. Vzhledem k tomu, že je podle mého názoru euro stále nadhodnocené vzhledem k ekonomickým parametrům eurozóny a USA, očekávám spíše tendenci k jeho oslabování. Na konci příštího roku mi vychází kurz 1,23 EURUSD.

Předpovídat vývoj kurzu koruny je nyní obtížné kvůli vlivu ČNB. Centrální banka přestala prodávat výnosy z devizových rezerv, což by mělo korunu oslabit, nebo alespoň nepomáhat jejímu posilování. Ve vzduchu je navíc hrozba skutečných intervencí. Původně jsem měl pro konec letošního roku odhad 25,10 EURCZK a pro konec příštího roku 24,70 EURCZK, uprostřed roku by nejspíše měla být někde mezi oběma hodnotami.

Petr Gapko

Hlavní ekonom, GE Money Bank

Dolar by mohl do konce roku mírně oslabit, což mohou způsobit výsledky právě proběhlých voleb, ve kterých vyhrál současný prezident. Ten se netají podporou kroků Fedu, který má reálnou šanci kurzem pohnout. Na konci roku bychom mohli vidět dolar k euru na úrovních kolem 1,30. V první půlce příštího roku bude velice záležet na tom, jak rychle se Evropa dostane ze současného ekonomického poklesu, a na tom, jak se USA vypořádají s fiskálním útesem. Ekonomické problémy v Evropě jsou daleko větší než v USA, a proto bychom mohli vidět zpětné oslabení eura na hodnotu kolem 1,27.

Pokud se prohloubí současné ekonomické problémy v ČR, dojde pravděpodobně k měnovým intervencím proti koruně ze strany ČNB. V takovém případě koruna oslabí a mohla by se dostat na úroveň 25,80 za euro ke konci roku. Pokud dojde k zastavení recese a mírnému oživení už v první půlce příštího roku, tak by se koruna v pololetí mohla vrátit na silnější hodnoty a sáhnout si v pololetí i pod 25 korun za euro.

Marek Hatlapatka

Vedoucí oddělení analýz, Cyrrus

Ke konci roku 2012 vidím kurz EURUSD 1,30, V průběhu prvního pololetí 2013 příštího roku předpokládám oslabení eura k úrovni 1,25 dolaru.

Ke konci roku 2012 předpokládám hodnotu koruny vůči euru 25,20 CZK. V první polovině příštího roku předpokládám nejprve oslabení na koruny 25,5 EURCZK, poté opětovné posilování k 25 korunám za euro.

Boris Tomčiak

Analytik, Colosseum

Na konci roku 2012 očekáváme kurz EURUSD 1,2600, protože se v současnosti na trhy dostávají z Evropy velmi negativní ekonomické informace. V první polovině příštího roku předpokládáme stabilizaci trhů, která by pomohla euru.

U EURCZK předpokládáme do konce roku oslabení koruny na 25,50 koruny za euro. ČNB snížila sazby prakticky na nulu a statistiky nenaznačují výraznější zlepšení ekonomické situace. Oslabování koruny může pokračovat i v první polovině příštího roku, což by bylo velice příznivé pro zdejší exportéry.

Petr Hlinomaz

Analytik, BH Securities

Nejprve čísla. Konec roku 2012: EURUSD 1,25; EURCZK 25,50. První pololetí 2013: EURUSD 1,30; EURCZK: 25.

Celkově je obtížné uvedený odhad komentovat. V současnosti nepanuje názorová shoda. Pohledy se liší podle scénáře, jak se bude vyvíjet americká ekonomika, jaká opatření a v jaké síle budou platit od začátku roku 2013.

Stejně tak je odlišný pohled na to, jakou vahou bude to které opatření přispívat k posílení nebo oslabení kurzu dolaru. Proto výše uvedené odhady jsou v tuto chvíli spíše mé vlastní než oficiální očekávání BH Securities. Ani já sám je nepovažuji za konečné.

Jaroslav Brychta

Hlavní analytik, X-Trade Brokers

Počítám spíše s mírným oslabováním dolaru. Ten by mohl k euru slábnout také v průběhu příštího roku, jelikož je to především americký Fed, který převzal iniciativu v rámci uvolňování měnové politiky. Situace se změní pravděpodobně teprve tehdy, jakmile ECB začne s nákupy evropských dluhopisů nebo s další stimulací evropské ekonomiky uvolněním měnové politiky.

Česká měna našla rovnováhu poblíž 25 korun za euro a zatím nevidím důvod, proč by se od současné ceny měla nějak dramaticky vychylovat. ČNB jejímu růstu úspěšně brání, výrazné oslabení přichází v úvahu pouze v případě negativního externího šoku, což v dohledné době a v situaci, kdy mají Fed s ECB dění na trzích pevně pod kontrolou, nevidím jako pravděpodobné.

Pavel Vondráček

Ředitel oddělení Treasury ALM v LBBW Bank CZ

Dle mého názoru se kurz EURUSD na konci roku 2012 bude pohybovat okolo úrovně 1,28OO. Důvodem jsou především stále se rozvírající nůžky mezi výkonností evropskou a americkou, což neustále potvrzují data z jednotlivých ekonomik. Dalším důvodem je pokračující nejistota ohledně eurozóny a jejího vývoje, na straně USA je tato nejistota menší, to především ohledně dalšího kvantitativního uvolňování. Vývoj bude pokračovat i v první polovině příštího roku, kde bych viděl další posílení dolaru na úkor eura.

EURCZK na konci roku 2012 vidím mezi 25,500o a 25,7000, tedy ještě slabší korunu, než je momentálně. V současnosti není mnoho důvodů pro zastavení slábnutí koruny. Úrokové sazby lehce nad nulou povzbudí další carry obchody (kdy se pozice v lépe úročených měnách financují z hůře úročených měn), což může korunu dále zasáhnout. Neustálá hrozba případné intervence ČNB (může to byt i skrytá intervence, průběžně v menších objemech, nedovolující koruně příliš posílit), proti tomu může částečně působit zajišťování exportních firem na budoucí období, ale toto trh velmi pravděpodobně vstřebá. **V první polovině příštího roku nečekám další výraznější oslabení koruny, ale kolísavé pohyby s limitovaným spodkem (zhruba 24,5000).

Petr Sklenář

Hlavní ekonom, J&T Banka

Podle mého názoru je současná úroveň nejlepším odhadem budoucího vývoj, obzvláště u EURUSD v horizontu 3 až 9 měsíců (úroveň +/- 1,30). Zásadním faktorem v následujícím horizontu 3 měsíců až 1 roku zůstává to, čemu se říká event risk, navíc na obou stranách Atlantiku, proto se konečný dopad o to hůře odhaduje.·Evropa se ještě vrátí k tématům, jako je Řecko a případný odpis dluhu, nedotažený proces stabilizace Španělska a celkově neuzavřený problém dluhové krize a záchrany jižního křídla Eurozóny.

V USA se do konce roku musí vyřešit fiskální útes, tedy zvyšování daní a škrty ve výdajích od ledna 2013, hrozba snížení ratingu ze strany agentury Moody's kvůli nevyřešeným rozpočtovým problémům, případně i další kolo kvantitativního uvolňování (QE4) ze strany Fedu na přelomu let 2012 a 2013 (změna aktuálního programu QE3).

Holubičí měnová politika ČNB (hrozba devizových intervencí) je asi hlavním domácím faktorem ovlivňujícím kurzu koruny vůči euru. Ještě ji doplňuje vývoj rizikové prémie v eurozóně, což je hlavní faktor pohybů koruny poslední rok nebo rok a půl. Z tohoto mixu vychází dlouhodobě koruna kolem úrovně 25 EURCZK, přičemž krátkodobě nelze vyloučit i oslabení na 25,5 až 26 EURCZK.

Americký dolar
Přestat sledovat
EUR/USD
Přestat sledovat
Česká koruna
Přestat sledovat
EUR/CZK
Přestat sledovat
Přestat sledovat
20. 4. 2021 17:01
Štěpán Křeček (BH Securities): Největší vliv na vývoj trhů má nabídka peněz. Pokud přetrvá,…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat