Artur Gevorkyan: Díky IPO jsme zefektivnili výrobu a fungujeme více strategicky, náš byznys je výjimečně dlouhodobý a zajištěný

Artur Gevorkyan
Obrázek: Gevorkyan

Slovenská společnost Gevorkyan, lídr ve výrobě kovových součástek procesem práškové metalurgie, loni úspěšně vstoupila na trh START pražské burzy a povedlo se jí navýšit čistý zisk o 64,9 %. Jak firmě pomohly peníze získané v rámci IPO? A proč jsou akcie společnosti pro investory nadále zajímavé? Nejen o tom jsme hovořili s Arturem Gevorkyanem, zakladatelem a předsedou představenstva firmy.

V roce 2022 jste vstoupili na trh START pražské burzy, kde jste v rámci IPO získali přes 727 milionů korun. Využili jste již všechny peníze z úpisu?

Stále je to v procesu. Dodací lhůta strojů či výrobních linek je v některých případech i delší než rok. Ještě čekáme na některé stroje. Kvůli dlouhým dodacím lhůtám jsme část z nich objednali ještě před IPO. Již jsme ale přistavěli jednu výrobní halu a na jaře začínáme podle schválených projektů stavět druhou velkou halu. Snažíme se o efektivnější tok, což vyžaduje více prostoru.

Úspěšný vstup na trh START máte za sebou. Jak zpětně hodnotíte celý proces? Udělal byste to znovu?

Určitě ano. Je to způsob, jak získat peníze v takovém objemu, v jakém jsou potřeba, a navíc jednorázově. Naše výroba je komplikovaná, linky na sebe navazují. V minulosti jsme byli nuceni stroje kupovat a uvádět do provozu postupně, díky IPO můžeme nakoupit vše podle potřeby tak, abychom mohli nastavit efektivně tok materiálu. Je to podobné, jako kdybyste si mohli vybrat karty, se kterými budete hrát.

Loni na podzim jste hovořil o tom, že ve společnosti již probíhají přípravy na přechod na hlavní trh pražské burzy, například zavádění mezinárodních standardů účetního výkaznictví (IFRS). Jak jste pokročili?

Přesně podle plánů letos dokončíme zavedení IFRS.

Artur Gevorkyan a výsledek IPO
Artur Gevorkyan a výsledek IPO, zdroj: Gevorkyan

Máte představu, kdy by ke vstupu na hlavní trh pražské burzy mohlo dojít?

Podstatnější je nyní dokončit vše, na co jsme získali peníze, abychom posunuli firmu na jinou úroveň. Již nyní vidíme značný posun. Ve chvíli, kdy se dostaneme tam, kam jsme se chtěli dostat, můžeme uvažovat o dalším kroku. Ten konzultujeme s partnery ze společností Versute Investments a BH Securities, kteří nám s IPO pomáhali.

A kam se tedy chcete dostat?

Potřebujeme zefektivnit a optimalizovat veškeré procesy ve firmě. Věnujeme se tomu denně. Jako příklad uvedu, že v roce 2014 jsme měli tržby 17 milionů eur a 190 zaměstnanců, zatímco loni nám tržby narostly na téměř 60 milionů eur, a to při nižším počtu zaměstnanců než před deseti lety. Konečně se můžeme seriózně věnovat digitalizaci firmy, 3D technologiím a podobně. Je to, jako když chodíte po horách – vyjdete na kopec, myslíte si, že už jste viděli všechno, ale vidíte jen další kopce. My jsme se vydali na kopec a víme, že jsou za ním další kopce.

Před dalším krokem je potřeba nejprve efektivně využít peníze z IPO. Protože již nemusíme shánět peníze od bank, máme čas podívat se i na chod firmy a rozběhnout projekty, které jsme odkládali, ačkoli byly zajímavé a strategicky správné. Díky IPO můžeme fungovat strategicky. Měli jsme čas postavit základy a nyní budujeme další poschodí.

Díky IPO máme čas se detailněji podívat na fungování své nástrojárny. Za poslední tři měsíce jsme v rámci ní propustili 10 % zaměstnanců, zvýšili platy o 15 % a modernizujeme vybavení. Tuto část firmy jsme překopali od základů – od toho, kdo a jak objednává materiál, přes plánování až po implementaci informačního systému. To je ten kopec, který jsme spatřili, když jsme prošli IPO.

Jak se vaší společnosti dařilo v roce 2022? Naplnili jste všechny avizované finanční výsledky a rozvojové plány?

Cíle jsou splněné a bude to tak i v dalších letech. Plány bychom naplnili, i kdyby úpis neproběhl, ale bylo by mnohem časově náročnější shánět financování. Peníze z IPO nebyly určeny na plnění loňských plánů, ale na rozvoj firmy v roce 2023 a v letech dalších.

Nikdy jsme neměli problém se ziskovostí, měli jsme problém s hotovostí. Měli jsme tolik nových věcí, do kterých bylo potřeba investovat. Pro rozvoj firmy byl potřeba větší objem peněz, než byl nás nakumulovaný zisk.

V minulých letech se vám dařilo dynamicky růst. Jaký máte nyní výhled a střednědobé plány?

Od IPO se prakticky nezměnily. Díky IPO můžeme říci, že budeme mít výrobní i vývojové kapacity na realizaci projektů, které od nás zákazníci žádají. Podle skladby portfolia přesně víme, co budeme dělat za rok i za pět let.

Gevorkyan hospodářské výsledky a predikce, zdroj: Gevorkyan

Dříve jste uváděli, že zhruba desetina zaměstnanců pracuje v oddělení výzkumu a vývoje. Udržíte tento podíl?

Historicky jsme tohoto poměru dosahovali, aniž bychom o něj usilovali. Když pracovalo ve firmě 30 lidí, ve vývoji byli tři lidé. Teď, když nás je skoro 180, ve vývoji pracuje 18 lidí. S tím, jak firma roste, se ale mění podíl lidí, kteří mají vysokoškolské vzdělání; nyní je jich více než třetina.

Jak to vypadá s vaším vývojovým střediskem ve Vídni?

V současnosti plánujeme jeho rozšíření. Máme nejen pestré portfolio zákazníků, ale i zaměstnanců. Denně probíhá komunikace v mnoha jazycích, někteří zaměstnanci preferují žít jinde než na Slovensku a my jim tu možnost dáváme.

Opakovaně jste zdůrazňoval, že vaše společnost v období krize či recese na rozdíl od jiných roste. Neodráží se vysoká inflace i ve vašem podnikání?

Vždy jsme nabízeli zákazníkům transparentní ceny, což se nám nyní vrací. Navýšení cen surovin či jiných vstupů (například logistiky) umíme promítnout do prodejních cen. Funguje to ale oběma směry, protože některé položky, které dříve zdražily, opět zlevnily. Zákazníkům promítáme do cen tedy i tato snížení. Věříme v otevřenost a férové podmínky na obou stranách. Kvůli cenám jsme zákazníky nikdy neztráceli. Pomáhá i to, že polovinu našich produktů nikdo před námi nevyráběl. Neumím si představit, kde by zákazníci mohli najít něco lepšího, než je kombinace férovosti a talentu.

V současnosti je vaše společnost globálním dodavatelem a technologickým lídrem v oboru práškové metalurgie. Jak jste se k tomuto oboru vlastně dostal? Jak společnost vznikla?

Jsem vystudovaný letecký inženýr a tuto specializaci na Slovensku nikdo nepotřeboval. Můj otec zároveň pracoval v oboru práškové metalurgie celý život a budoval provozy práškové metalurgie v různých továrnách. Takže to byla jasná volba.

Příběh naší firmy ale není o mně. Je o lidech, kteří měli odvahu změnit život. Někdy ani nemělo význam hledat lidi, kteří tomu rozumí, protože takoví na Slovensku prostě nebyli. Proto jsme nabírali zaměstnance, kteří měli drzost a odvahu, a dali jsme jim možnost seberealizace. Někteří zaměstnanci během let změnili pozici třeba osmkrát. Hledáme v každém jeho největší talent. Celá firma je složená z lidí, kteří neuhnou, protože dostali v životě šanci, kterou využili.

Úpis akcií na burze byl pak kromě jiného také oceněním práce těchto lidí. V rámci IPO investovalo i mnoho kolegů a jejich rodin, hlavně takových, kteří dlouhodobě žijí a pracují pro naši firmu. Nyní se ještě více angažují v její budoucnosti. A tím větší vůči nim cítím zodpovědnost, často vložili do firmy své rodinné úspory.

Ve společnosti Gevorkyan má stále větší význam robotizace a digitalizace
Ve společnosti Gevorkyan má stále větší význam robotizace a digitalizace, zdroj: Gevorkyan

Takže ve výsledku vedete rodinnou firmu?

Ano, ale není to tak, že zaměstnáme každou neteř či strýčka. Ve firmě ale již pracují děti mnoha zaměstnanců. Na mateřskou již odcházejí dcery zaměstnanců, kteří kdysi firmu rozjížděli. Máme přitom pravidlo, že rodinní příslušníci nesmí pracovat spolu.

Čeho si na zaměstnancích nejvíce ceníte?

Věrnosti. Přesně tak, jak to uváděl Baťa před sto lety v pracovní smlouvě: "Nestojíme o spolupráci s lidmi, kteří nejsou schopni během práce v naší společnosti udržet svůj fyzický, ekonomický a intelektuální, tedy vzdělanostní a morální růst. Nestojíme o spolupráci s lidmi, kteří nejsou schopni loajality vůči podniku." A platí to na obě strany, i firma je věrná zaměstnancům. Desítkám svých lidí jsme pomohli v těžkých životních situacích. Unikátní jsme třeba i v tom, že odměny dostávají i lidé, kteří u nás již mnoho let nepracují, ale jejichž přínos dosud silně vnímáme. Takoví lidé zůstanou součástí naší firmy navždy, jsme jim vděční a věrní.

Jaká je podle vás budoucnost práškové metalurgie?

Fantastická. Prášková metalurgie je bezodpadová technologie. Dalším aspektem je efektivita technologie – od nápadu ke konečnému produktu se lze posunout velice rychle. Na druhou stranu jde o technologii, která vyžaduje hodně intelektuální práce. Věřím přitom, že v naší části Evropy je intelektu ještě hodně.

Pracujete v současnosti na nějakých nových zajímavých projektech?

Ano, samozřejmě, ale nechci prozrazovat podrobnosti o našem strategickém směřování.

Pokud by to do této chvíle někomu nestačilo, na závěr jasná otázka: Proč by si investoři měli koupit vaše akcie?

Prodáváme investorům možnost vložit peníze do dlouhodobě zamluvených kapacit, které i díky IPO rozšiřujeme. Léta vyrábíme to, za co zákazníci nejprve zaplatili, abychom to pro ně vyvinuli a následně jim to po desetiletí dodávali.

Celý náš byznys je tak postavený na jistotě a dlouhodobosti. Nestojí za námi žádná mateřská firma ani zahraniční kapitál, a proto máme detailně promyšlené plány a pojišťujeme se proti všem velkým rizikům. Naše podnikání je postavené tak, aby přežilo prakticky cokoli. Kdo do nás investuje, je našimi výrobky obklopen celý život – doma, v autě, v kanceláři, na zahradě či u zubaře –, a chápe tak, že tyto věci z našeho života nemohou zmizet. Určitě ne všechny naráz nebo rychle.

Gevorkyan - vývoj cen akcií na trhu START
Gevorkyan - vývoj cen akcií na trhu START, zdroj: BCPP
Akcie ČR
Přestat sledovat
Gevorkyan
Přestat sledovat
Průmysl
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Zavřít
Mohlo by vás zajímat
Obrázek: Shutterstock
31. 5. 2023 6:10
Komodity v portfoliu drobného investora: Přehled (převážně) býčích argumentů
Alokace investic
Přestat sledovat
Americký dolar
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Potraviny
Přestat sledovat
Průmyslové kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Zemědělství
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Shutterstock, Investiční web
29. 5. 2023 12:39
Expertní debata: Výhled na druhé pololetí 2023 není špatný, investoři by ale měli cílit na delší…
Akciové fondy
Přestat sledovat
Fondy kvalifikovaných investorů
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kapitálové trhy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
29. 5. 2023 9:30
Petr Novotný (Investičníweb.cz): Akciový trh je spíše optimistický, bondaři věští problémy
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Ekonomika
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: Freeimages.com
27. 5. 2023 13:42
Pavel Tykač (Sev.en): Bez levné a dostupné energie neexistuje rozvoj lidské společnosti, elektřina…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat