Artur Gevorkyan: Využíváme krizi, přizpůsobujeme se situaci a trh nám věří

Artur Gevorkyan
Obrázek: Gevorkyan

Slovenská společnost Gevorkyan, lídr ve výrobě kovových součástek procesem práškové metalurgie, letos úspěšně vstoupila na trh START pražské burzy. Jak společnost využila peníze získané v rámci IPO? Kdy hodlá vstoupit na hlavní trh burzy a vyplácet dividendu? A jak ji ovlivňuje současná energetická krize? Nejen na tyto otázky odpovídá Artur Gevorkyan, zakladatel a předseda představenstva firmy.

Co vám přinesl úpis akcií na trhu START?

V rámci IPO jsme získali peníze na rozvoj firmy, konkrétně na budování nových výrobních kapacit, a také jisté osvobození od nekonečných jednání s bankami. Z IPO jsme získali 727 milionů korun. Takové peníze jsme dříve sháněli ve třech nebo čtyřech bankách formou úvěrů, což bylo časově náročné.  Peníze jsme získávali například až šest měsíců po odevzdání ročních výkazů. Peníze z IPO přitom lze využít k investicím do toho, co potřebujeme právě teď.

A navýšili jste již kapacity?

Pracujeme na tom. Stroje, které potřebujeme, jsou složité a jejich dodání trvá déle než rok. Některé stroje nám již přicházejí, jiné budou dodány příští rok. V každém případě již nyní vidíme, jak se pohnula výroba, a to především u projektů, kde jsme nestíhali dodávat a zaostávali jsme za zakázkami.

Jaká byla při vstupu na veřejný trh spolupráce s burzou a poradcem?

Spolupráce s burzou byla fantastická. Na začátku jsem měl trochu laickou představu, že burza je jako nějaký úřad, který vám řekne, co a kde vyplnit a doplnit. Byla to ale partnerská spolupráce. Nevím, jak to funguje jinde ve světě, ale co se týče BCPP, byl jsem velice příjemně překvapen.

Totéž lze říci o spolupráci s poradcem. Když jsme šli na burzu, neměli jsme představu, co vše to obnáší a kolik to bude práce. Nelze to srovnat se žádnými plány na úvěry nebo jiné typy financování, je to úplně jiná úroveň. Každý, kdo by to chtěl podstoupit bez poradce, by to měl zvážit. Je potřeba mít specialistu, který vás procesem provede. Spolupráce s Versute Investments jako hlavním poradcem při IPO a s BH Securities byla náročná, ale fantastická. Nejde jen o administrativní náročnost, poradce musí pochopit váš byznys, jeho silné a slabé stránky, musí se s firmou sžít. Jde především o optimální nastavení parametrů emise. Náklady na poradce se pak násobně vrátí.

Co říkáte na vývoj ceny akcií společnosti Gevorkyan?

Vnímám jej jako obrovský úspěch. V době, kdy se trhy propadaly o 25-30 %, naše akcie ztrácely jen 12 %. To dokazuje, že nám trh věří a že je náš byznys dostatečně robustní i v nejistých časech.

Chystáte se vyplácet dividendu?

Zatím nejsme dividendová společnost, ale růstová firma. Musíme nejdříve dotáhnout strategické projekty a vše, co nás brzdilo. Dividendy budeme vyplácet v situaci, kdy jako společnost dosáhneme dostatečné velikosti a nebude již potřeba tak významně investovat do růstu. Byznys neděláme z lásky k práškové metalurgii, ale kvůli penězům.

Kdy hodláte vstoupit na hlavní trh pražské burzy?

Co nejdříve, vidíme v tom potenciál. Dokonce již intenzivně pracujeme na zavedení mezinárodních standardů účetního výkaznictví (IFRS), bez kterých se vstup na hlavní trh neobejde. Kdyby to šlo, tak na hlavní trh půjdeme již v roce 2023. Ale nechceme jen chodit na burzu pro peníze. Dostali jsme balík prostředků, které chceme využít podle plánu. Zároveň musíme splnit svůj finanční plán, který jsme prezentovali investorům. Pak můžeme pokračovat v přesunu na hlavní trh.

Recese a finanční krize vás v minulosti nezasáhly. Vidíte pozitivně i současnost?

Rád bych to upřesnil – finanční krize byla to nejlepší, co nás potkalo. Pomohla nám k rozvoji. Krize totiž nutí strategické manažery přemýšlet dlouhodobě o tom, kde lze radikálně ušetřit. Když přicházejí zlé časy, každý stupeň dodavatelského řetězce se snaží šetřit, vede to ale k úsporám jen v jednotkách procent.

Výhodou naší společnosti je to, že nemáme konkurenci v oboru, ale konkurujeme si s jinými technologiemi. Když nahrazujeme technologii ze slévárenství, obrábění či strojírenství, jsme schopni zákazníkům ušetřit 60-70 % nákladů. Je to pro ně ale nové, a proto musí dostat nějaký impulz. A ten přinášejí krize. Vidíme to na objemu nových projektů, v období krize jich přibývá.

Krize tak přinesla další diverzifikaci našeho portfolia, a to do odvětví, která jsme nečekali. Máme například zajímavé projekty v rámci potravinářství (naše technologie umožňuje prodloužení trvanlivosti potravin) či cyklistiky. Jsou to obory, kde se součástky vyráběné práškovou metalurgií dosud nepoužívaly. Aplikujeme tedy technologii na nová odvětví.

V současnosti již polovina našich výrobků připadá na nové projekty. Je to skvělé, byť zároveň velice náročné na vývoj, pro inženýry i přímo pro dělníky ve výrobě. Výroba jede bez přestávky již 25 let.

O zakázky nouzi nemáte. Znamená to tedy, že asi ani nebudete propouštět.

Propouštět primárně nechceme, zpřísňujeme ale disciplínu. Často se setkáváme se spekulacemi ze strany zaměstnanců, kteří dají výpověď jen proto, aby získali vyšší plat, ve firmě přitom chtějí zůstat. V současnosti proto máme nastavený třísekundový princip – kdo chce odejít, má výpovědní lhůtu tři sekundy, takže jakmile odejde, již ho nepřijmeme zpět.

Zaměstnanost se u nás vyvíjí ve vlnách. S novými projekty přichází nárůst, následně dochází k selekci, kdy zůstávají jen ti nejlepší, kteří pak obsluhují roboty. Nelze však automatizovat něco, co ještě nevyrábíme. Automatizace a robotizace tedy není možná hned na začátku nových projektů, například operátory se tak snažíme nahrazovat až postupně.

Jak vás jako společnost zasáhl růst cen energií?

Nás jen tak příjemně "lízl". Rok co rok jsme se potýkali se zprostředkovateli a energie nás "bolely". Neměli jsme svoji trafostanici ani přímé napojení na plyn. Kupovali jsme energie přes zprostředkovatele, kteří si s námi dělali, co chtěli. Nyní již máme vlastní pozemky a vybudované přímé připojení na elektřinu i zemní plyn. Energie nakupujeme napřímo.

Růstu cen energií se nebojíme, máme zafixované ceny až do konce roku 2024. A nebojí se ani naši zákazníci, což je vidět na růstu objemu nových projektů. Zákazníci mají u nás jistotu, že ceny, které jim nabídneme nyní, budou platit i za rok.

Metalurgická výroba je ale samozřejmě velice energeticky náročná. Proto jsme i díky IPO rozjeli projekt na výrobu solární energie v objemu své spotřeby. Nakoupili jsme pozemky, postavili jsme jednu výrobní halu a další stavíme. Máme tedy konečně prostor pro umístění solárních panelů.

Navíc nakupujeme ve velkém technické plyny, tedy dusík a vodík. Například již dva měsíce využíváme vlastní generátor na dusík. Také jsme si již objednali generátor, kde budeme z vody získávat vodík. Vidíme například budoucnost ve vodíkových autech, již brzy přitom budeme schopni být stabilním zdrojem vodíku v rámci celého regionu. Nevíme, zda to bude potřeba, ale jsme připraveni. Děláme systémové kroky, abychom byli co nejvíce soběstační.

Jaký očekáváte výsledek hospodaření za letošní rok a jaký máte plán na rok 2023?

Plán na letošní rok počítá se ziskem před započtením úroků, daní a odpisů (EBITDA) přibližně 19 milionů eur a tržbami přes 58 milionů eur. V příštím roce počítáme s tržbami přes 75 milionů eur. Výsledky vždy v druhé polovině roku akcelerují, protože se výroba vzhledem k zapojení většiny strojů rozbíhá až ve druhé polovině roku. V letošním roce zatím nejen hospodaříme podle plánu, dokonce očekáváme, že jej i mírně překonáme.

Využíváme krizi a přizpůsobujeme se situaci. Někdy s tím i naši zaměstnanci mají problém, protože to, co bylo dobré minulý týden, nemusí být dobré teď. To je ale realita současné situace na trhu – chcete přežít, a tak musíte umět měnit barvu jako chameleon a plavat jako ryba. Jinak nepřežijete.

Akcie ČR
Přestat sledovat
Gevorkyan
Přestat sledovat
Průmysl
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Zavřít
Mohlo by vás zajímat
Obrázek: Shutterstock
31. 5. 2023 6:10
Komodity v portfoliu drobného investora: Přehled (převážně) býčích argumentů
Alokace investic
Přestat sledovat
Americký dolar
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Potraviny
Přestat sledovat
Průmyslové kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Zemědělství
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Shutterstock, Investiční web
29. 5. 2023 12:39
Expertní debata: Výhled na druhé pololetí 2023 není špatný, investoři by ale měli cílit na delší…
Akciové fondy
Přestat sledovat
Fondy kvalifikovaných investorů
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kapitálové trhy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
29. 5. 2023 9:30
Petr Novotný (Investičníweb.cz): Akciový trh je spíše optimistický, bondaři věští problémy
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Ekonomika
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: Freeimages.com
27. 5. 2023 13:42
Pavel Tykač (Sev.en): Bez levné a dostupné energie neexistuje rozvoj lidské společnosti, elektřina…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat