US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ+2,84 %
KB+0,40 %
Erste+0,06 %

Býčí trh skončil, vítejte medvěda!

Ničivá trojkombinace stupňující se dluhové krize v Evropě, revolucí napříč celým arabským světem a jedné z nejstrašnějších přírodních katastrof v novodobých dějinách zapříčinila, že byl dva roky trvající býčí trend nakonec zvrácen.

Redakce IW
Redakce IW
21. 3. 2011 | 6:00
Medvědí trh

Minulý týden jsme až na malá zvolnění byli svědky neúprosných prodejů. Situace podobná roku 2008. Nezáleží na tom, kdo a co vlastní, zda jde o kvalitní investice, nebo ne. Všechno je třeba prodat! Vyléváme vaničku i s dítětem. Panika.

Jedná se o jeden z těch okamžiků, kdy je potřeba zachovat chladnou hlavu, i když všichni okolo hlavu ztrácejí. Ale podívejme se o krok zpět a přemýšlejme.

VÝPRODEJ ZAČAL JEŠTĚ PŘED ZEMĚTŘESENÍM

Rozvíjející se trhy signalizovaly sestupnou tendenci od prosince loňského roku, a navzdory novým maximům u zlata a stříbra přední zlaté akcie dosáhly nejvyšších úrovní už koncem loňského roku. DAX, FTSE, Dow, S&P 500 a Nasdaq vrcholily později, kolem 21. února.

Dokonce i uranové akcie, které klesly asi o 40 % během dvou dnů minulého týdne, vykazovaly klesající trend dobré tři týdny před otřesy v Japonsku. Ve skutečnosti jen CRB, komoditní index (ve kterém je ovšem značně zastoupena ropa) vytvářel maxima teprve minulý týden.

Japonská katastrofa nepochybně vývoj nadmíru zhoršila, a to tak, že jej zvrátila v něco vážnějšího. Nebyla však prvotní příčinou současných výprodejů.

V týdnech před zemětřesením se stále více investorů začínalo obávat možné změny trendu a počátku další fáze finanční krize. Medvědí signály byly všude. Padaly akcie rozvíjejících se trhů, i když jejich západní protějšky rostly. Zlato jako celek roste, ale některé zlaté akcie byly v sestupném trendu už od konce loňského roku a gold-silver ratio značilo významnou změnu trendu.

Podle všeho je tedy býčí trh u konce, vládu převzal medvěd.

Současnost Japonska

Další věc, kterou lze v nejbližších dnech očekávat, je obrovská volatilita. V určité fázi (doufejme, že spíše dříve než později) se však naskytne možnost znovu se odrazit ode dna. Budeme o něco chytřejší, až bude možné z vývoje na trhu a z rozsahu poklesu vyčíst více. Obchodování je za vyšší volatility "na vlastní nebezpečí".

Těm, kteří byli defenzivní a začali peníze ze stolu sbírat včas, když se býčí trh stával překoupeným, se určitě nyní náramně ulevilo a shromažďují hotovost pro příležitosti, které medvědí trhy obvykle vytvářejí.

Japonský Nikkei byl logicky postižen nejvíce ze všech trhů, pravděpodobně bude ještě v poklesech pokračovat, ale brzy by se měl od přeprodaných úrovní odrazit a odstartovat rally.

Aktuální vývoj japonských akcií sledujte zde

K dispozici bude také několik nákupních příležitostí u jednotlivých akcií. Co se týče hloubky propadu u indexu, lze očekávat, že bude nakonec odsouzen k opětovnému přezkoušení svých minim z roku 2009 kolem hodnoty 7 000, protože bylo těžce postiženo příliš mnoho japonských firem.

Ale kdo ví? Možná, že bude japonský medvědí trend téměř nekonečný a své definitivní minimum nalezne hluboko pod úrovní roku 2008.

Dow na tom nebyl lépe než Nikkei

Mnozí se možná podívají na graf Dow za poslední dva roky a přemítají o tom, jaký úžasný trh to byl, zatímco Nikkei ve stejné době podal v porovnání celkem žalostný výkon.

Do značné míry je to však zapříčiněno relativní slabostí měny. Když nebereme v úvahu propad z minulého týdne, nedávný výkon indexu Nikkei nebyl tak zlý, jak by se mohlo zdát. Pokud Nikkei změříme v amerických dolarech a Dow naproti tomu oceníme v japonských jenech, vyjde výkon téměř totožný. Síla Dow byla iluze vytvořená slabostí měny.

Aktuální vývoj indexu Dow Jones sledujte zde

Jen zažívá rally, jak jsou akcie rozprodávány a do oblasti plyne hotovost. Mohlo by to pokračovat, dokud budou klesat akcie. Pak se tyto dvě proměnné setkají, pravděpodobně nejdříve na začátku léta, jak budou narůstat výdaje a nevyhnutelný tisk peněz. Japonská vláda nyní zajisté lituje z dnešního pohledu zbytečných výdajů v posledních 20 letech, které zemi dostaly do dluhů.

Japonci vstupují do chmurného období. Ale jakmile začne proces obnovy, není pochyb, že se do něj vrhnou s vytrvalostí a novými silami. Budou muset dovážet hodně železa, mědi, cementu a energie. Podle Daily Telegraph se očekává, že se tato tragédie stane nejnákladnější přírodní katastrofou v dějinách, která bude stát okolo 100 miliard liber.

Dá se odhadovat, že v okamžiku, kdy se dostaneme z paniky převládající aktuálně všude kolem nás a rozbouřené vody se zklidní, budou pravděpodobně pokračovat ve svém býčím trendu komodity.

Zdroj: moneyweek.com

JaponskoMedvědí trh
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná