České akcie: Květnová předpověď burzovního počasí

{% box half_size for photos.photo with pk 2345 %}{% endbox %}
Jak bude vypadat situace na českém akciovém trhu v krátkodobém i delším horizontu? Co nás čeká u nejoblíbenějších akcií? Odpověď nabízejí analytici a makléři z Fio, burzovní společnosti.

Jak hodnotíte aktuální situaci na burze, kterou lze charakterizovat především nízkými objemy obchodů? Můžeme se v tomto ohledu těšit na zlepšení?

Zájem o investování nadále narůstá, ale primárně se jedná o retailovou klientelu, která není schopná z celkového pohledu výrazně navýšit likviditu na našem trhu. Velcí institucionální hráči na trhu pořád částečně scházejí - a to ze dvou základních důvodů. Přes silný růst v loňském roce se za období posledních 3 let vypařilo z trhu kvůli ztrátám velké množství prostředků a tyto ztráty zatím nebyly nahrazeny. Za druhé je zde přes určité ekonomické zlepšení stále velká nejistota ohledně dalšího vývoje a za této situace se k větším transakcím nikdo příliš neuchyluje. Obávám se, že se v rámci letošního roku výrazného zvýšení objemu obchodů nedočkáme. (David Brzek, makléř)

Jaký potenciál mají podle vás následující tituly v ročním a pětiletém horizontu? (Vybráno je 8 nejoblíbenějších, resp. nejvíce obchodovaných akcií). Jakou "divokou kartu" byste k nim přidali?

ČEZ

I přes očekávaný pokles hospodářských výsledků v roce 2010 považujeme akcie společnosti ČEZ za podhodnocené. V horizontu dvanácti měsíců přepokládáme mírný růst cen akcií, a to nad hranici 1000 Kč. Zvyšující se ceny a spotřeba elektřiny ve střední Evropě společně s výplatou dividendy (očekáváme dividendu ve výši 55 Kč na akcii) budou podporou pro tento akciový titul. Naopak jako největší riziko vývoje vidíme možné negativní politické tlaky v podobě regulovaných cen elektřiny.

Co se týká dlouhodobého výhledu na akcie společnosti ČEZ, tak i zde jsme poměrně pozitivní. Rostoucí spotřeba energií a omezené produkční zdroje mluví jednoznačně ve prospěch akcií společnosti ČEZ. Pozitivně vnímáme také akviziční politiku, především pak v regionu jihovýchodní Evropy, kde vidíme značný růstový potenciál. Nejvýraznější rizika vidíme opět v politických a ekologických tlacích. (Josef Novotný, analytik)

Telefónica O2

Společnost Telefónica O2 od nás obdržela v březnu snížené 12měsíční doporučení na stupni akumulovat s novou cílovou cenou ve výši 483,- Kč z původních 505,- Kč. V pětiletém časovém horizontu bude pravděpodobně zhodnocení akcií Telefónica O2 pokulhávat za celkovým trhem měřeném indexem PX. Na druhou stranu Telefónica O2 bude disponovat pravděpodobně nejvyšším dividendovým výnosem v indexu PX. (Robin Koklar, analytik)

Erste Bank

Akcie společnosti Erste Bank jsou kolísavější ve srovnání s Komerční bankou, což je způsobeno přítomností bankovní instituce ve východní Evropě, která je sice více riziková, ale skýtá vyšší růstový potenciál. S růstem ekonomiky lze předpokládat, že se akciím Erste Bank povede lépe než akciím Komerční banky. (Robin Koklar, analytik)

Komerční banka

Komerční banka je dle našeho názoru momentálně správně oceněna a další růst ceny akcie si lze představit v případě, že hospodářské výsledky za 1Q 2010 příjemně překvapí investory. Domníváme se, že bankovnímu sektoru se povede v pětiletém časovém horizontu lépe než celkovému trhu měřenému indexem PX, přičemž větší růstový potenciál oproti Komerční bance vidíme u Erste Bank. (Robin Koklar, analytik)

NWR

Díky enormnímu nárůstu ceny koksárenského uhlí a koksu dojde u této společnosti ke skokovému zlepšení hospodaření na meziroční bázi. Akciový titul NWR má díky oživení ekonomik a zvýšené poptávce po uhlí a koksu růstový potenciál. Očekáváme, že v horizontu jednoho roku vzroste nad hranici 320 korun (naše cílová cena je 328 Kč). Nicméně výrazný impuls v podobě zvýšení prodejních cen uhlí a koksu již vyprchal a další vývoj bude záviset na oživení v ocelářském sektoru, odkud pochází největší poptávka po uhlí a koksu.

Dlouhodobý vývoj je do značné míry závislý na vývoji ekonomiky, v případě pokračování ekonomického růstu ve střední Evropě očekáváme růst cen akcií také v horizontu několika let. Díky povolení k těžbě v polském dole Debiensko disponuje NWR dostatečně vysokými zásobami na zhruba 40 let produkce. (Josef Novotný, analytik)

Unipetrol

Akcie petrochemické a rafinérské společnosti Unipetrol jsou momentálně správně oceněny, přičemž další zhodnocení si lze představit za předpokladu nárůstu prodejů a marží. V současné době doporučujeme akcie Unipetrolu držet s 12měsíčních časovým horizontem a cílovou cenou ve výši 170,- Kč. Domníváme se, že v 5letém časovém horizontu akcie Unipetrolu dynamicky zhodnotí a investice se tak stane výnosnější oproti indexu PX. (Robin Koklar, analytik)

CME

Jde o klasický cyklický papír, z dlouhodobého pohledu lze předpokládat, že reklamní trh se ze současných úrovní bude se zlepšováním ekonomické situace zvedat, což bude mít jednoznačně pozitivní vliv. (David Brzek, makléř)

Philip Morris

Z dlouhodobého pohledu jde o titul se zajímavým dividendovým výnosem, dobrý doplněk konzervativního portfolia. (David Brzek, makléř)

VIG

Divoká karta od makléře Davida Brzka:

Objemy obchodů jsou na našem trhu poměrně nízké a zájem investorů o titul není příliš velký. Pojišťovací byznys bude však nadále do budoucna generovat zajímavé zisky, což by se mělo pozitivně odrazit na vývoji kurzu akcií. Částečným rizikem zůstávají držená aktiva v rozvaze a regulatorní zásahy diskutované v rámci chystaného Basel III.

Zdroj:
Fio banka
Akcie ČR
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat