České akcie: Na co se (ne)těšit v začínající výsledkové sezóně

Solidní dividendové kousky, prostor pro (ne)zdravou spekulaci i investiční zombie – to vše nabízí pražská burza. Nastartovaná výsledková sezóna by to měla jen potvrdit. I když první čtvrtletí bývá skoupé na čísla, odkryté karty obchodovaných firem i tak mnohé napoví, říká analytik z BH Securities Petr Hlinomaz.

Fortuna (výsledky za 1Q vydává 7. května): Zajímavá hračka pro spekulanty, investoři s delším horizontem ať si počkají

Zatímco já z dlouhodobého pohledu radím opatrnost, respektive si vyčkat, kolegové sledující krátkodobé pohyby mají Fortunu rádi. Kurz jejích akcií je rozkolísaný a lze na něm s rozumnou likviditou vydělat. Platí totiž, že pokud se "libovolný" titul propadne o 8-10 % za jediný den, můžete počítat s 3-4 % do plusu další den.

Mám již nějakou dobu pocit, že Fortuna bude částečně korigovat nedávné ztráty, což odporuje mému dlouhodobějšímu výhledu, který počítá s oslabením. Během roku se ale většího poklesu podle mě nakonec dočkáme, přijde tedy vhodnější okamžik k nákupu. A když už nakupovat hned, tak alespoň doporučuji nákupy rozložit v čase.

NWR (výsledky za 1Q vydává 13. května): Firmu čeká dvouleté bahnění se vpřed. Nabízejí se hrátky s arbitráží (a) nebo s kurzem

V případě tohoto titulu se toho moc doporučit nedá. NWR bude zřejmě dva nejbližší roky pouze přežívat. Výhled je optimistický v tom slova smyslu, že už si nemyslíme, že firma stojí na hraně pomyslné propasti; po restrukturalizaci dluhu se od ní vzdálila. Společnost udělala mnohé v oblasti nákladů, i tak s nimi ale bude nadále bojovat. Postup, který zvolila v případě Paskova, se pokusí zopakovat i při rozhodování o dalších dolech. Čeká ji každodenní boj s náklady a s cash flow. Firma má stále dluhy, a to i když nemusí, pokud by jí nestačila hotovost, vyplácet kupóny z bondů, to je ošetřeno. Věřitelé jsou se situací i s výhledem seznámeni. Nečekám proto, že by mělo dojít k nějakému střetu mezi nimi a vedením. Dokonce je možné, že se nějakého případného úpisu nebo konverze bondů do akcií někteří z nich zúčastní.

Kdo chce, může si s akciemi NWR hrát, třeba počkat na to, až v Londýně cena klesne, přičíst k tomu pohyb kurzu koruny vůči libře, a pokoušet se trefovat maxima a minima. Je to ovšem nejistá hra, kterou nelze považovat za seriózní doporučení. Dříve než do dvou let nečekám v tomto ohledu žádnou změnu, pokud tedy nedojde k razantnímu obratu u cen uhlí.

O2 Czech Republic (výsledky za 1Q vydává 13. května): Tenhle titul není pro malý (akcionáře). Velké milovníky rizika může zaujmout

Pokud investor akcie již nedrží, hledají se mi jen těžko důvody, proč mu nákup doporučit. Není to proto, že by čísla nedávno zveřejněná v souvislosti s dokumenty předloženými před valnou hromadou vyznívala v neprospěch titulu. Kdybych vše přepočítával podle toho, jak se rozdělilo vlastní jmění, a započítal hypotetické poměry ceny k vlastnímu jmění, tak to vychází tak, že by akcie O2 po rozdělení na burze mohly stát 35-50 korun. Kdybych počítal poměrové ukazatele založené na zisku, ze kterého tři čtvrtiny zůstaly v O2, tak bych se dostal mnohem výše, možná ke 100 korunám. A to zní lákavě. Ovšem v tuto chvíli zkrátka nevím, co vše je potřeba brát v potaz a zda současný stav setrvá.

Druhá věc, která mně osobně vadí – ale to nemusí zatěžovat některé investory –, je administrativní náročnost spojená s touto investicí. Stihnout vše včas doručit, pokud chci hlasovat korespondenčně, nebo odjet na valnou hromadu a hlasovat přímo, je sice technicky možné, ale myslím si, že se to nevyplatí, pokud mám "pár" akcií firmy. Od nějakých 10 tisíc kusů se to již podle mého názoru vyplatí. Je tedy otázka, zda právě na tom postavit strategii. Hypotetický výnos by mohl být 10-20 %, pokud do toho započítáme i hrubou dividendu 13 Kč na akcii. Jde ale o velice hrubý odhad a jako analytik vidím příliš mnoho neznámých na to, abych se do něčeho podobného vrhal po hlavě.

Philip Morris ČR (výsledky za 1Q vydává 18. května): Hospodaření je nadále zahaleno v dýmu, ale i tak jde o solidní sázku

Ve prvním a třetím čtvrtletí firma publikuje minimum čísel, vlastně jen odbyt cigaret. Velké překvapení na této úrovni nečekám. Předpokládáme, že význam exportu zůstane na dosavadní úrovni. Vývoz přitom vyvažuje poklesy v Česku a na Slovensku.

Je potřeba připomenout jednu finanční položku související s předáním části firmy na konci loňského roku, která pokazila výsledky za rok 2014 (bez ní by byla vyplácená dividenda vyšší). Ta částka nebyla malá, nákladově šlo o zhruba 700 milionů korun, a je otázkou, co to vlastně znamená. Z výroční zprávy jsme se mnoho nedozvěděli, zatím tak nemám odpověď. Philip Morris ČR ale většinou dostála svému slovu, a i proto předpokládám, že by mohla opět nabídnout dividendu ve "standardní" výši, ne-li o něco vyšší, než se čeká. Nyní ale nelze odpovědět na otázku, co se vlastně loni ve vztahu matka-dcera odehrálo. Podle mě to může souviset s kurzem koruny vůči dolaru.

Pegas Nonwovens (výsledky za 1Q vydává 28. května): Firma dozrává na prodej či ovládnutí. Nejen proto je pro investory zajímavá

Česká dividendová stálice, čekal bych opět o něco vyšší vyplácenou částku. V tuto chvíli nicméně nedokážu říci, jaký bude zisk, protože ten výrazně kladně ovlivnil kurz koruny, podobně jako byl o rok dříve naopak stlačen kurzovými ztrátami. Když se ale zaměřím na jádrový zisk, vidím pozitiva. Spíše se tedy dočkáme dalšího růstu, což ostatně naznačují i cíle firmy.

V případě Pegasu nelze vyloučit seskupování akcionářů a budoucí prodej, případně to, že vykrystalizuje nějaký majoritní vlastník, což vždy znamená růst ceny akcií. I proto si myslím, že jde o titul, který by měl být v portfoliích investorů. Nezklame.


Ceny akcií obchodovaných na pražské burze můžete sledovat on-line ZDE.

PFNonwovens (dříve Pegas Nonwovens)
Přestat sledovat
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Philip Morris ČR
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Fortuna
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
VE STŘEDU OD 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (se Stanislavem Viktorinem)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat