Co musíte ráno vědět (14. ledna)

Na jakých metách zanechal čtvrtek akciové indexy v Evropě a v zámoří, co dělal ruský rubl a čím se KFC v Číně podařilo vyvolat nákupní šílenství? I to musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek po ztrátách technologických firem oslabily

Americké akcie ve čtvrtek klesly. Zlevňovaly hlavně technologické společnosti, protože investoři se snažili před začátkem zveřejňování hospodářských výsledků vydělat na jejich růstu v předchozích seancích a prodávali je. Ztrácely také zdravotnické firmy a výrobci spotřebního zboží. Index Dow klesl o 0,49 % na 36 113,62 bodu, širší S&P 500 se snížil o 1,42 % na 4 659,03 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil o 2,51 % na 14 806,81 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 15,27 % na 20,31 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva a půl bazického bodu na 1,701 %.

Warren Buffett, Berkshire Hathaway
13. 1. 2022 12:41
Co (ne)říká Buffettův indikátor o ocenění amerických akcií?

Podle řady valuačních ukazatelů jsou americké akcie mimořádně drahé. Investoři by ale měli vědět, že nic není tak horké...

2. Evropské akcie šly ve čtvrtek do strany, rozjely se jen automobilky

Sektor spotřebního zboží v Evropě ve čtvrtek oslabil o 1,2 %, zatímco automobilky přidaly 1,6 %. Mezi tituly se dařilo nizozemskému návrháři polovodičů BE Semiconductor, který posílil o 9 % poté, co největší světový výrobce čipů, tchajwanská firma TSMC, ohlásil rekordní čtvrtletní zisk. Celoevropský benchmark STOXX Europe 600 ztratil 0,03 % na 486,05 bodu, německý DAX přidal 0,13 % na 16 031,59 bodu, britský FTSE 100 zpevnil o 0,16 % na 7 563,85 bodu a francouzský CAC 40 klesl o půl procenta na 7 201,14 bodu.

Auta na elektřinu, elektromobily, ekologická auta
13. 1. 2022 6:32
Elektromobilita je velký trend. Jestli vám akcie Tesly připadají drahé, analytici z Wall Street pro vás mají těchto 10 dalších tipů

Cílové ceny akcií Tesly od analytiků z Wall Street naznačují, že by Muskova společnost měla co do tržní kapitalizace...

3. Pražská burza ve čtvrtek potřetí v řadě vzrostla, znovu navýšila dlouholetá maxima

Index PX pražské burzy ve čtvrtek posílil o 0,41 % na 1 448,75 bodu. V průběhu dopoledne se pohyboval i téměř půl procenta v minusu, poté ale ztráty smazal, uzavřel v kladných číslech, a vylepšil tak svá dlouholetá maxima. Posiloval hlavně díky růstu Erste a Komerční banky.

ČEPS, energetika, energetická soustava, elektrické vedení - ilustrační foto
13. 1. 2022 17:10
Jaké mohou mít drahé energie dopady na českou ekonomiku?

Evropa se v posledních měsících potýká s razantním nárůstem velkoobchodních cen elektřiny a zemního plynu. Pokud by ceny...

4. Očekávané události

Na konci týdne budou podstatné výrobní ceny v Japonsku, prodeje aut v Číně a hlavně obchodní bilance druhé největší ekonomiky světa. O měnové politice rozhodne korejská centrální banka. Británie zveřejní měsíční statistiky HDP, průmyslovou výrobu a obchodní bilanci, Francie a Španělsko inflaci a Německo první odhad vývoje HDP za loňský rok. Obchodní bilanci zveřejní eurozóna a Indie a z Brazílie dorazí data z maloobchodu. Spojené státy doplní makroekonomický obrázek statistikami maloobchodních tržeb, průmyslové produkce a předběžných dat o spotřebitelské důvěře, vyjdou také ceny v zahraničním obchodě a podnikové zásoby. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
7. 1. 2022 15:30
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 10. ledna

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 10. ledna a jaké zisky v rámci indexů...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Ruský rubl kvůli napětí mezi Moskvou a Západem klesá, oslabují také tamní akcie

Ruský rubl ve čtvrtek kvůli rostoucím obavám z napětí mezi Moskvou a Západem klesl a oslabily i ruské akcie. Rubl se dostal pod zvýšený tlak poté, co náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov prohlásil, že jednání mezi Ruskem, Spojenými státy a Severoatlantickou aliancí se dostala do slepé uličky a že není důvod v nejbližší době znovu zasedat k jednacímu stolu.

6. Ve Škodě Auto pokračuje rušení směn kvůli nedostatku čipů

V mladoboleslavské automobilce Škoda Auto pokračuje rušení části směn kvůli nedostatku čipů, které se používají v palubní elektronice. Výroba tak zůstává omezená. Kvůli nedostatku dílů se prodloužila i vánoční odstávka, řada zaměstnanců se do práce vrátila až v noci z neděle na pondělí, uvedl týdeník Škodovácký odborář. Podle dřívějšího vyjádření firmy se situace v dodávkách polovodičů bude postupně uvolňovat v druhém pololetí letošního roku.

7. Toyota loni prodala celosvětově nejvíce aut, podruhé za sebou porazila Volkswagen

Japonská automobilka Toyota Motor se v roce 2021 umístila na prvním místě v celosvětovém prodeji automobilů a podruhé za sebou porazila německý koncern Volkswagen. Přispělo k tomu zmírnění krize v dodávkách dílů v jihovýchodní Asii, napsala agentura Kjódó.

8. Aerolinky Delta měly v čtvrtém čtvrtletí ztrátu 408 milionů dolarů

Americká letecká společnost Delta Air Lines měla v posledním loňském čtvrtletí vinou pandemie nemoci covid-19 ztrátu 408 milionů dolarů. Před oživením cestovního ruchu na jaře a v létě předpovídá ještě jeden ztrátový kvartál. Třetí největší aerolinky ve Spojených státech to uvedly ve svém čtvrtečním sdělení.

9. Maloobchodní tržby v Česku v listopadu zrychlily růst na 13,2 %

Maloobchodní tržby v Česku loni v listopadu meziročně stouply o 13,2 % po říjnovém revidovaném růstu o 6 %. Zvýšily se podeváté po sobě, když na meziroční srovnání má vliv omezení prodeje kvůli epidemii covidu-19 v roce 2020. Tržby za nepotravinářské zboží tak v listopadu vzrostly téměř o čtvrtinu, stouply také u pohonných hmot, u potravin stagnovaly. Proti říjnu se tržby nicméně snížily. 

10. Nejvyšší soud v USA zamítl povinné očkování pro zaměstnance větších firem

Nejvyšší soud ve Spojených státech zablokoval protiepidemické opatření administrativy prezidenta Joea Bidena, které požaduje, aby lidé pracující v amerických firmách s více než stovkou zaměstnanců byli očkovaní proti covidu-19, nebo se pravidelně testovali na koronavirus. Soud ale Bidenově administrativě umožnil prosazovat nařízení o povinné vakcinaci pro část zdravotníků, uvádí se v rozhodnutí.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Řetězec KFC čelí v Číně kritice za reklamní akci, při níž nabízí oblíbené hračky

Sdružení čínských spotřebitelů vyzvalo k bojkotu propagační akce, při níž americký řetězec restaurací s rychlým občerstvením Kentucky Fried Chicken (KFC) nabízí v Číně k určitým jídlům oblíbené hračky. Podle sdružení vedla akce některé zákazníky k nákupnímu šílenství a plýtvání potravinami. 

Řetězec KFC se k propagační akci spojil s čínským výrobcem hraček Pop Mart, který je známý prodejem krabiček s překvapením. V KFC v Číně nyní mohou zákazníci při koupi určitého menu získat některou z limitované edice postaviček s velkýma očima a kulatým obličejem zvaných Dimoo.

"Řetězec KFC nabídkou limitované edice krabiček s překvapením vyvolal iracionální, přehnané nákupy některých menu, což je v rozporu s veřejným pořádkem, dobrými zvyky a duchem zákona," napsalo v prohlášení Sdružení čínských spotřebitelů, které je pod kontrolou státu. "Jeden zákazník utratil 10 494 jüanů (téměř 35 000 Kč) za více než 100 jídel najednou, aby dostal hračky, zatímco další zákazníci kupovali jídlo jiným lidem nebo ho jednoduše vyhodili," dodalo sdružení v prohlášení.

Velmi populární propagační akci řetězec KFC spustil minulý týden u příležitosti oslav 35. výročí otevření své první restaurace s rychlým občerstvením v Číně.

V roce 2020 čínská vláda v čele s prezidentem Si Ťin-pchingem zahájila velké tažení proti plýtvání potravinami, jež prezident označil za šokující. Úřady mimo jiné influencerům na sociálních sítích zakázaly záchvatovité přejídání a vyzvaly návštěvníky restaurací, aby si neobjednávali víc jídla, než dokážou sníst.

Musíte vědět
Přestat sledovat
19. 1. 2022 12:29
40 % akcií a 200 tun zlata. Takové portfolio devizových rezerv ČNB by se zamlouvalo Aleši Michlovi
Centrální banky
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Diverzifikace investic
Přestat sledovat
Zajímavost dne
Přestat sledovat
18. 1. 2022 10:28
Martin Jahn (Škoda Auto): Rok nebo dva vyšší inflace zvládneme, ekonomika jen dohání inflačně chudou…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Ekonomika
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
17. 1. 2022 12:00
Investorský magazín: Štěpán Pírko (Bohemian Empire), Steen Jakobsen (Saxo Bank) a jejich výhledy na…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Výhled na rok 2022
Přestat sledovat
17. 1. 2022 9:30
Pavel Hadroušek (Fio banka): Dlouhodobé cykly naznačují, že je akciový trh v "časovém okně" pro…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat