Co musíte ráno vědět (21. ledna)

Jak ve čtvrtek pokračoval rozhoupaný týden na světových akciových trzích, kdo si ještě pořád myslí, že rekordní inflace v eurozóně klesne sama od sebe, a jaké vášně budí i několik měsíců po zákazu mezi zaměstnanci Volkswagenu legendární currywurst? I to musíte ráno vědět. 

1. Americké akcie ve čtvrtek přišly o průběžné zisky a nakonec klesly

Americké akcie ve čtvrtek oslabily. Po většinu seance hlavní indexy rostly, na závěr však o zisky přišly. Index technologického trhu Nasdaq Composite se dostal ve středu do korekce, která se definuje jako pokles o 10 až 20 % z posledního maxima. Index Dow ve čtvrtek ztratil 0,89 % a uzavřel na 34 715,39 bodu, širší S&P 500 klesl o 1,10 % na 4 482,73 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 1,30 % na 14 154,02 bodu. Index volatility VIX stoupl o 7,30 % na 25,59 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden a půl bazického bodu na 1,811 %.

Tištění peněz, tisk peněz, tisk dolarů, dolary, bankovky - ilustrační foto
Obrázek: Profimedia
20. 1. 2022 12:26
Za raketový růst cen akcií může obří bilance Fedu, takže se letos na burzách chystá krveprolití. Nebo snad ne?

Americký akciový index S&P 500 od svého dna v březnu 2009 včetně dividend (ale pozor, bez zahrnutí inflace) teoreticky...

2. Evropské akcie ve čtvrtek dále zdražily, do sektoru cestovního ruchu se vrací optimismus

Akcie firem z odvětví cestování a volného času ve čtvrtek táhly evropské burzy do zelených čísel, když jejich sektor posílil o 2,7 %. Investory také uklidnila prezidentka Evropské centrální banky, když zopakovala, že místní inflaci, která právě v eurozóně vystoupala na rekordních pět procent, nadále považuje za přechodnou a nechystá bezprostřední zpřísňování uvolněné měnové politiky. Celoevropský index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,51 % na 483,35 bodu, německý DAX přidal 0,65 % na 15 912,33 bodu, britský FTSE 100 oslabil o 0,06 % na 7 585,01 bodu a francouzský CAC 40 posílil o 0,30 % na 7 194,16 bodu.

Grafy - ilustrační foto
Obrázek: Thinkstock
20. 1. 2022 7:05
11 klíčových grafů z trhů a ekonomiky pro rok 2022

Hlavním tématem roku 2022 na trzích a v ekonomice by mělo být nastavení měnové politiky, a to nejen ze strany americké...

3. Pražská burza ve čtvrtek odevzdala necelé procento, posílit se podařilo jen akciím ČEZ

Index PX pražské burzy ve čtvrtek klesl o 0,81 % na 1 426 bodu. Stejně jako ve středu za poklesem stály především akcie Erste a Komerční banky, nedařilo se ale většině titulů v indexu. Z jedenácti v kladných číslech skončil jediný.

Česká zbrojovka Group - ilustrační foto
Obrázek: Česká zbrojovka Group
20. 1. 2022 17:32
Komerční banka výrazně zvýšila cílovou cenu akcií České zbrojovky Group. Tohle jsou její argumenty

Pro akcie společnosti Česká zbrojovka Group SE (CZG) stanovujeme novou cílovou cenu 645 Kč (dosud 357 Kč). Zároveň...

4. Očekávané události

V pátek dojde na japonskou inflaci, britský a kanadský maloobchod a z eurozóny na trh doraz předběžná data o spotřebitelské důvěře. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
Obrázek: Isifa
14. 1. 2022 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 17. ledna

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 17. ledna a jaké zisky v rámci indexů...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Inflace v eurozóně v prosinci stoupla na rekordních 5 %, v Evropské unii na 5,3 %

Míra inflace v eurozóně v prosinci vystoupila na rekordních 5 %, zatímco v celé Evropské unii se dostala na 5,3 %. V Česku vzrostly ceny ještě více, inflace činila 5,4 %. Nejvíce k růstu cen opět přispěly energie, dražší ale byly například i služby. Inflace v eurozóně se v letošním roce bude postupně snižovat, neboť poleví hlavní důvody, které k růstu cen přispívají, tedy drahé energie a problémy v dodavatelských řetězcích, řekla ve čtvrtek prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová, která tak zopakovala svůj názor na inflaci, který část ekonomů zpochybňuje. Lagardeová řekla, že Spojené státy jsou v jiné situaci, a proto je tam chystané zpřísňování měnové politiky namístě.

6. MMF předpokládá, že zvýší odhad ztrát způsobených světové ekonomice pandemií

Mezinárodní měnový fond (MMF) předpokládá, že zvýší svůj odhad ztrát způsobených světové ekonomice pandemií covidu-19. Uvedla to ve čtvrtek šéfka fondu Kristalina Georgievová. Nynější odhad předpokládá, že pandemie globální hospodářství do roku 2024 připraví o 12,5 bilionu dolarů.

7. Na 30 výrobců generických léků bude vyrábět levnou verzi léku na covid-19 od firmy Merck & Co

Bezmála třicet výrobců generických léků podepsalo s americkou farmaceutickou společností Merck & Co smlouvu o výrobě levných verzí přípravku proti covidu-19 nazvaného molnupiravir. Informovala o tom ve čtvrtek mezinárodní organizace Medicines Patent Pool, která má podporu OSN a která usiluje o lepší dostupnost léků v zemích s nízkými nebo středními příjmy.

8. Výrobní ceny v Německu v prosinci stouply o rekordních 24,2 %

Výrobní ceny v Německu vzrostly v prosinci v meziročním srovnání o rekordních 24,2 %, vysoký růst způsobily hlavně ceny energií. Analytici podle ankety agentury Reuters očekávali v průměru zvýšení výrobních cen o 19,4 %. Prosinec byl už třetím měsícem za sebou, kdy ceny výrazně rostly. V říjnu se zvýšily o 18,4 % a v listopadu o 19,2 %. Prosincový růst byl nejvyšší nejméně do roku 1949, kdy se tyto údaje začaly sledovat.

9. Výbor Senátu USA schválil antimonopolní zákon proti technologickým gigantům

Právní výbor amerického Senátu ve čtvrtek chválil návrh antimonopolního zákona namířeného proti technologickým gigantům Apple, Meta Platforms, Amazon či mateřské společnosti Googlu Alphabet. Jde o další krok k tomu, aby o předpisu jednal celý Senát. Firmy, kterých se týká, by na svých platformách nesměly zvýhodňovat své produkty.

10. Ministerstvo financí zhoršilo odhad růstu tuzemského HDP pro letošní rok, inflaci čeká na 8,5 %

Ministerstvo financí v nové prognóze zhoršilo odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 3,1 % z listopadových 4,1 %. Zároveň úřad čeká proti odhadům z listopadu vyšší průměrnou inflaci za celý letošní rok, a to 8,5 %. V listopadu MF počítalo pro letošní rok s inflací 6,1 %. Dokument bude sloužit jako podklad pro přípravu návrhu státního rozpočtu na letošní rok.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Zaměstnanci centrály Volkswagenu se s kantýnou bez currywurstu sžili

Zaměstnanci hlavní budovy německé centrály automobilky Volkswagen ve Wolfsburgu se s podnikovou kantýnou bez oblíbeného currywurstu, tedy klobásou s kořením karí, po necelém půlroce sžili. Bezmasá jídla bývají před koncem otevírací doby vyprodaná, řekl agentuře DPA Nils Potthast, který má podnikové stravování na starosti. Největší evropský výrobce aut loni v srpnu oznámil, že po skončení celozávodní dovolené bude kantýna vařit už jen vegetariánská a veganská jídla, která občas proloží pokrmem z ryb.

Krok Volkswagenu v letní okurkové sezóně vzbudil velký zájem nejen médií. "Odezva našich hostů je senzační a trvale pozitivní," říká Potthast. A to jak z řad zaměstnanců ve výrobě, tak od administrativních pracovníků. Za novým konceptem podle něj stojí i zaměstnanci v kuchyni.

Přitom když Volkswagen v létě oznámil, že se v jedné kantýně centrály bude nabízet jen bezmasá kuchyně, vyvolalo to bouři reakcí a komentářů. Nezdržel se ho ani bývalý německý kancléř Gerhard Schröder, který dříve býval členem dozorčí rady Volkswagenu.

"Kdybych ještě zasedal v dozorčí radě VW, tohle by se nestalo," napsal tehdy Schröder. Vytvořil také hashtag "zachraňtecurrywurst".

Síla reakce veřejnosti firmu překvapila. "Od začátku bylo jasné, že na currywurstu, který budeme i nadále nabízet ve všech ostatních jídelnách závodu, není nic špatného," říká Potthast. Zaměstnanci si ho mohou nadále dát například v kantýně, která se nachází hned na protější straně ulice.

Vlastní masna Volkswagenu vyráběla často více currywurstů, než kolik firma vyrobila aut své kmenové značky. Portál AutoMotorUndSport napsal, že originální currywurst z Volkswagenu, do něhož se koření míchá podle tajné receptury, má vlastní výrobní číslo 199 398 500 A, pod kterým si ho obchodníci mohou objednávat z katalogu koncernu.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
19. 5. 2022 10:08
Aleš Prandstetter (WOOD & Company): Evropská energetika může být (nadále) příležitostí, v prostředí…
Alokace investic
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Sektory
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
18. 5. 2022 15:45
Kniha (nejen) pro začínající investory: Peníze až na prvním místě aneb Pár investičních otázek na…
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Knihy a literatura
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: pixabay
17. 5. 2022 20:30
Jiří Tyleček (XTB): Velká část růstu cen komodit je asi již za námi, zdražování ale ještě může…
Energetika
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Pšenice
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Soft komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Flickr
17. 5. 2022 6:22
Daňhel (Saxo Bank): Akciová Evropa čelí oproti USA většímu geopolitickému tlaku, ve výhledu několika…
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Evropské banky
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat