Co musíte ráno vědět (22. března)

ChatGPT (OpenAI)
Obrázek: OpenAI

Jak skončilo úterní obchodování na burzách v Evropě a za oceánem, kolik loni vydělal ČEZ a čeho se v souvislosti s rozvojem umělé inteligence obává šéf společnosti, jež světu dala chatovacího robota ChatGPT? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akciové indexy v úterý pokračovaly v růstu, obavy o likviditu bank dále polevily

Americké akcie zpevnily. Obavy investorů ohledně likvidity bank polevily. Výrazně posílily sektory energetiky a financí. Trh nyní čeká na výsledek dvoudenního zasedání americké centrální banky, které skončí tuto středu. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,98 procenta a zakončil obchodování na 32 560,60 bodu. Širší index S&P 500 stoupl o 1,30 % na 4 002,87 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 1,58 % na 11 860,11 bodu. Index volatility VIX spadl o 11,47 % na 21,38 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o zhruba jedenáct bazických bodů na 3,606 %. Ceny ropy vzrostly o zhruba dvě procenta, zlato odevzdalo dvě procenta a stříbro zhruba 0,7 %. Bitcoin zakončoval obchodování téměř beze změny a obchodoval se lehce nad 28 000 USD.

Volatilita - ilustrační foto
Obrázek: Thinkstock
21. 3. 2023 17:12
Propady a odrazy na trzích nutí investory reagovat. Často je to past

Akcie společnosti Meta Platforms loni klesly o více než 60 %. Na historické maximum titul stále ztrácí kolem 50 %, letos...

Medvěd
Obrázek: Freeimages.com
21. 3. 2023 10:38
Pomalu s tím optimismem! Těžké medvědí váhy hovoří o učebnicové krizi v USA a omezeném potenciálu akciového trhu

Otřesená důvěra v bankovní sektor, zvýšená pravděpodobnost recese a na dlouhou dobu vyloučený útok hlavních akciových...

2. Evropské akcie po zklidnění situace kolem Credit Suisse v úterý pokračovaly v růstu, dařilo se bankovním titulům

Akcie na evropských trzích po hektickém přelomu týdne v úterý pokračovaly v růstu, zájem byl znovu také o bankovní tituly. Akcie podle analytiků zpevňují díky tomu, že se zmírnila nervozita kolem druhé největší švýcarské banky Credit Suisse, kterou převezme její domácí rival UBS. Trh ale stále vyhodnocuje podmínky transakce. Panevropský index STOXX Europe 600 v úterý stoupl o 1,33 % na 446,47 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 1,79 % na 7 536,22 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 1,75 % na 15 195,34 bodu a francouzský CAC 40 zpevnil o 1,42 % na 7 112,91 bodu.

Zlato, slitky - ilustrační foto
Obrázek: Pixabay.com
21. 3. 2023 12:50
Rozruch kolem krachujících bank podpořil ceny zlata. Ve hře jsou hladiny 2 000 USD a 45 000 Kč za unci

Zlato i stříbro mají za sebou jeden z nejlepších týdnů za poslední tři roky (pondělní drobná korekce na jejich posílení...

3. Pražská burza v úterý pokračovala v posilování, index PX díky ČEZ a bankám stoupl o procento a půl

Pražská burza v úterý pokračovala v růstu, index PX stoupl o 1,51 % na 1 344,60 bodu. Dařilo se akciím bank a elektrárenské společnosti ČEZ, která ráno zveřejnila rekordní hospodářské výsledky za loňský rok.

Video thumbnailplay-btn
Obrázek: Fruitisimo
21. 3. 2023 6:16
Jan Hummel (Fruitisimo): Nabízíme porci zdraví i místo, kde se cítíte dobře. Po expanzi na další trhy zvažujeme vstup na trh START

Více než sedmdesát provozoven v Česku, na Slovensku a v Maďarsku, vstup na další trhy ve střední Evropě a mimo jiné i...

4. Očekávané události

Ve středu budou zveřejněny údaje o britské inflaci, veřejná vystoupení mají naplánována Christine Lagardeová a Philip lane z ECB a v Americe vyjdou statistiky z hypotéčního trhu a zásoby ropy. Největší pozornost se zaměří na Fed, který rozhodne o měnové politice a zveřejní novou prognózu vývoje ekonomiky. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
Obrázek: Isifa
17. 3. 2023 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 20. března

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 20. března a jaké zisky v rámci indexů...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Čistý zisk ČEZ loni stoupl na 80,7 miliardy korun, meziročně jde o více než osminásobek

Čistý zisk energetické společnosti ČEZ loni stoupl na 80,7 miliardy korun z předloňských 9,9 miliardy korun. Významný nárůst reflektuje enormní růst cen energií v důsledku ruské invaze na Ukrajinu, rekordní zisk z obchodování s komoditami na zahraničních trzích a také vysokou provozní spolehlivost elektráren. Provozní výnosy byly meziročně vyšší o 27 %, dosáhly 288,5 miliardy korun. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) stoupl na více než dvojnásobek, dosáhl 131,6 miliardy korun. Výsledky překonaly odhady analytiků. Dosud nejvyšší čistý zisk 51,9 miliardy korun měla firma v roce 2009.

6. Gazprom dodal do Číny plynovodem Síla Sibiře rekordní množství plynu za den

Ruská plynárenská společnost Gazprom v pondělí dodala do Číny plynovodem Síla Sibiře rekordní objem plynu za den. Firma to oznámila v úterý, kdy byl druhým dnem na návštěvě Moskvy čínský prezident Si Ťin-pching. Plynovod Síla Sibiře vede přes ruský Dálný východ na severovýchod Číny a Gazprom má monopol na vývoz plynu z Ruska sítí potrubí. Gazprom na dotaz agentury agentury AFP odmítl sdělit přesné množství přepravené suroviny, jsou to podle něj obchodní informace, které nesděluje.

7. FT: Převzetím Credit Suisse rivalem UBS může zaniknout až 40 000 pracovních míst

Převzetí druhé největší švýcarské banky Credit Suisse jejím větším domácím konkurentem UBS zřejmě povede ke zrušení desítek tisíc pracovních míst. S odvoláním na své zdroje o tom v úterý informoval list Financial Times (FT). Podle těchto zdrojů by mohlo zaniknout až 40 000 pracovních míst, což by byla až třetina ze zhruba 120 000 míst ve sloučené skupině. Banky samy o rušení míst zatím nechtějí mluvit.

8. Značka Volkswagenu Scout získá v USA pro stavbu továrny státní podporu 1,29 miliardy USD

Německá automobilka Volkswagen ve Spojených státech získá státní podporu 1,29 miliardy dolarů pro stavbu továrny, do které investuje dvě miliardy dolarů. Bude v ní vyrábět nákladní auta a sportovně-užitkové vozy značky Scout. Zákon schvalující státní pobídku v pondělí podepsal guvernér státu Jižní Karolína Henry McMaster. Projekt by také mohl získat až 180 milionů dolarů na daňových úlevách na rozvoj pracovních míst, řekl podle agentury Reuters ministr obchodu Jižní Karolíny Harry Lightsey.

9. Cyrani (ČEZ): Nejhorší část energetické krize je u konce, ceny energií budou dále klesat

Nejhorší část energetické krize je u konce, trh se stabilizoval rychleji, než se čekalo. Na úterní tiskové konferenci to uvedl místopředseda představenstva energetické skupiny ČEZ Pavel Cyrani. Ceny energií na trhu budou podle něj dále klesat. U koncových odběratelů se snížení cen na trhu podle něj bude projevovat postupně.

10. Zadlužená Srí Lanka dostane první splátku ze záchranného úvěru od MMF

Srí Lanka obdrží v příštích dvou dnech 300 milionů USD jako první tranši ze záchranného úvěru od Mezinárodního měnového fondu. Fond o tom v úterý informoval v tiskové zprávě. Země se na začátku loňského roku dostala kvůli špatnému hospodaření a dopadům pandemie nemoci covid-19 do nejhorší finanční krize za sedmdesát let.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Šéf OpenAI se obává vlivu umělé inteligence na práci, volby a dezinformace

Šéf společnosti OpenAI, z jejíž dílny vzešel chatovací robot ChatGPT, má podle médií jisté obavy z umělé inteligence a z toho, jak ovlivní pracovní sílu, volby a šíření dezinformací. Společnost OpenAI koncem loňského listopadu ChatGPT zdarma zpřístupnila veřejnosti a systém si rychle získal popularitu. Na základě jednoduchých dotazů dokáže generovat články, eseje, vtipy, ale i poezii. Jako pomocníka ho mimo jiné používají programátoři či marketéři.

Umělá inteligence - ilustrační foto
Obrázek: Investiční web (vytvořeno OpenAI)
14. 3. 2023 10:21
Proč a jak investovat do umělé inteligence? Zeptali jsme se ChatGPT

Zajímalo nás, jak umělá inteligence hodnotí svůj vlastní investiční potenciál. A tak jsme se zeptali, a to rovnou v...

Musíte vědět
Přestat sledovat
Zavřít
Mohlo by vás zajímat
Obrázek: Shutterstock
31. 5. 2023 6:10
Komodity v portfoliu drobného investora: Přehled (převážně) býčích argumentů
Alokace investic
Přestat sledovat
Americký dolar
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Potraviny
Přestat sledovat
Průmyslové kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Zemědělství
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Shutterstock, Investiční web
29. 5. 2023 12:39
Expertní debata: Výhled na druhé pololetí 2023 není špatný, investoři by ale měli cílit na delší…
Akciové fondy
Přestat sledovat
Fondy kvalifikovaných investorů
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kapitálové trhy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
29. 5. 2023 9:30
Petr Novotný (Investičníweb.cz): Akciový trh je spíše optimistický, bondaři věští problémy
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Ekonomika
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: Freeimages.com
27. 5. 2023 13:42
Pavel Tykač (Sev.en): Bez levné a dostupné energie neexistuje rozvoj lidské společnosti, elektřina…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat