Co musíte ráno vědět (26. května)

Sisyfos - ilustrační foto
Obrázek: flickr.com

Jak si v úterý vedly akcie v Evropě a na Wall Street, jakou náladu mají němečtí podnikatelé a budou letos Češi na stát pracovat kratší dobu než loni? I to musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý oslabily kvůli nepříznivé ekonomické statistice

Hlavní americké akciové indexy se v úterý pohybovaly oběma směry, nakonec ale obchodování uzavřely poklesem. Investoři vyhodnocují, kterým směrem se bude ubírat inflace, a nepříznivě na ně zapůsobila květnová statistika spotřebitelské důvěry. Index Dow klesl o 0,24 % na 34 312,46 bodu, širší index S&P 500 se snížil o 0,21 % na 4 188,17 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite ztratil 0,03 % na 13 657,17 bodu. Index volatility VIX stoupl o 2,39 % na 18,84 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o asi pět bazických bodů na 1,557 %.

Klony, móda, kopie - ilustrační foto
Premium
Obrázek: Freeimages.com
25. 5. 2021 6:43
15 kandidátů bankrotu jako inspirace pro odvážné burzovní hráče

Analytici z S&P Global Market Intelligence ukázali na 15 menších firem, které by mohly mít v následujících čtvrtletích...

2. Evropské akcie si v úterý sáhly na nové rekordy, nakonec ale zavíraly se smíšenými výsledky

Akcie na evropských trzích v úterý dopoledne vystoupily na rekord, k růstu přispěla mimo jiné velká fúze firem Vonovia a Deutsche Wohnen na realitním trhu v Německu, která byla oznámena v pondělí večer. V průběhu odpoledne se křivky grafů obrátily a evropské obchodování nakonec dopadlo smíšeně. Technologický sektor zaznamenal 1,5% zisk, zatímco akcie těžařů odepsaly 1,7 %. Celoevropský index STOXX Europe 600 přidal 0,03 % na 445,20 bodu, německý DAX posílil o 0,18 % na 15 465,09 bodu, britský FTSE 100 ztratil 0,31 % na 7 029,79 bodu a francouzský CAC 40 odepsal 0,28 % na 6 390,27 bodu.

Růst - ilustrační foto
Obrázek: Thinkstock
25. 5. 2021 17:01
5 důvodů pro vyšší inflaci a co to (ne)znamená pro vaše investice

Proč je inflace důležitá? Zvýší se míra růstu cen ještě více? Jaké ukazatele inflace je potřeba sledovat a které...

3. Pražská burza loví nová maxima, akcie České zbrojovky v úterý vystřelily o 3,5 %

Index PX pražské burzy v úterý přidal 0,77 % na 1 168,29 bodu, což je jeho nejvyšší závěrečný kurz od 1. srpna 2011, především zásluhou akcií Komerční banky, která zpevnila o bezmála čtyři procenta, a České zbrojovky Group, jež k pondělním ziskům přidala další tři a půl procenta díky úspěšně dokončené akvizici americké společnosti Colt. S mírnou ztrátou úterní obchodování zakončily pouze akcie ČEZ a O2 Czech Republic.

Video thumbnailplay-btn
Obrázek: Wikimedia Commons
24. 5. 2021 17:00
Investorský magazín: Paládium pod drobnohledem a korekce jako přes kopírák

Paládium je dlouhodobě nejdražší komoditou mezi investičními kovy. Co žene vzhůru jeho cenu a jak si na něj může vsadit...

4. Očekávané události

V noci na středu bude zasedat novozélandská centrální banka a v USA vyjdou pravidelné zprávy o počtu žádostí o hypotéku a o zásobách ropy. Na pražské burze se bude naposledy obchodovat s akciemi Stock Spirits s nárokem na mezitímní dividendu 0,0298 eura na akcii. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
Obrázek: Isifa
21. 5. 2021 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 24. května

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 24. května a jaké zisky v rámci indexů...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Sněmovna stvrdila novou pravomoc ČNB stanovovat podmínky pro hypotéky

Česká národní banka bude mít ze zákona pravomoc stanovovat podmínky pro získání úvěrů na bydlení. Dosud mohla dávat bankám jen doporučení, která ale nejsou právně závazná. Rozšíří se také možnosti ČNB při obchodování na finančních trzích. Novelu zákona o ČNB, která tyto a další změny zavádí, v úterý stvrdila sněmovna. Odmítla návrhy Senátu, který chtěl do zákona mimo jiné vložit mírnější podmínky pro banky při poskytování hypoték. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident.

6. Realitní Vonovia a Deutsche Wohnen se dohodly na spojení za 18 miliard eur

Německé realitní firmy Vonovia a Deutsche Wohnen, které jsou největší v Německu a které působí na trhu nájemního bydlení, se dohodly na spojení v hodnotě 18 miliard eur. Největší letošní fúze v Německu vytvoří evropského realitního giganta s více než 550 000 byty k pronájmu. Spojení by však mohlo vyvolat před zářijovými parlamentními volbami v Německu napětí kvůli otázce dostupného bydlení, zvláště v Berlíně.

7. Lidovky.cz: ČEZ by mohl se Škodou Auto postavit továrnu na baterie

Energetická skupina ČEZ by se podle serveru Lidovky.cz mohla spojit s automobilkou Škoda Auto při výstavbě továrny na baterie pro elektrická auta. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš potvrdil, že jedná s automobilkami a jednání se Škodou jsou nejdále. Celý projekt by také podpořil stát prostřednictvím balíku přímých a nepřímých pobídek. Rozhodnutí by mělo padnout ještě v tomto roce.

8. Podnikatelská nálada se v Německu v květnu zlepšila více, než se čekalo

Podnikatelská nálada v Německu se v květnu zlepšila více, než se čekalo. Vyplývá to z výsledků průzkumu institutu Ifo. Ke zlepšení přispívá pokles počtu nových případů nákazy koronavirem a opatrné otevírání největší evropské ekonomiky. Index podnikatelské nálady na tento měsíc tak podle Ifo vystoupil na 99,2 bodu, což je dvouleté maximum, z dubnové hodnoty 96,6 bodu. Analytici v anketě agentury Reuters čekali mírnější vzestup na 98,2 bodu.

9. Huawei příští středu spustí nový operační systém pro chytré telefony

Čínská technologická společnost Huawei spustí 2. června nový operační systém Harmony pro chytré telefony. Agentura Reuters to označuje za dosud nejvýraznější krok směrem k zotavení ze škod, které firmě způsobily americké sankce. Nasazení vlastního operačního systému znamená, že Huawei už nebude závislá na operačním systému Android americké společnosti Google.

10. Vlastníkem skupiny PPF se stala vdova Renata Kellnerová

Koncovým vlastníkem skupiny PPF se stala Renata Kellnerová, vdova po hlavním majiteli Petru Kellnerovi, který zemřel koncem března při pádu vrtulníku na Aljašce. Vyplývá to z hlášení, které PPF předala České národní bance.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Češi budou letos stejně jako loni pracovat na stát nejdéle od roku 2000

Den daňové svobody připadá letos podle výpočtů Liberálního institutu na 25. června, loni to bylo 24. června. Společně s loňským rokem jde o daňově nejméně svobodný rok od roku 2000. Češi totiž budou letos na stát pracovat stejně jako loni 175 dní. Informoval o tom v úterý Liberální institut, který od roku 2000 den daňové svobody počítá. Jako den daňové svobody se označuje pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto občana. Do té doby jeho příjem připadá státu.

"Vláda Andreje Babiše zažila v letech 2018 a 2019 daňově nejsvobodnější roky, ale posléze v letech 2020 a 2021 naopak roky daňově nejméně svobodné. Koronavirovou pandemii nelze dávat vládě za vinu, avšak bezkoncepční a nekompetentní reakci na ni už ano. To se však netýká primárně výše výdajů - Liberální institut souhlasí, že poslední dva roky jsou období, kdy stát může oprávněně zvednout výdaje, což posouvá v naší metrice den daňové svobody blíže ke konci roku," uvedl ředitel Liberálního institutu Martin Pánek.

Podle něj je zřejmě nejhorší věcí na současných vládních výdajích hrozba, že se stanou novým normálem. Ministerstvo financí totiž podle něj počítá pro příští rok s deficitem kolem 300 miliard korun. "To bylo ještě před dvěma lety naprosto nemyslitelné. V tom je právě síla výpočtu dne daňové svobody - přehledně ukazuje, jak se historicky vyvíjí vztah vlády k našim penězům," dodal Pánek.

Liberální institut při výpočtu vychází z kalkulací OECD. Tato metodika využívá odhad poměru veřejných výdajů na hrubém domácím produktu, a umožňuje tak porovnat vývoj českého dne daňové svobody s vývojem v dalších zemích. Pánek upozornil, že aktuálně za každých 20 000 Kč, které si lidé nechají na vlastní spotřebu, stát přerozdělí dodatečných 18 270 Kč.

Musíte vědět
Přestat sledovat
26. 11. 2022 7:00
Vladimír Bezděk (Avant): Každá krize má svůj začátek i konec, cyklických pozic bych se nezbavoval
Fondy kvalifikovaných investorů
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
23. 11. 2022 9:24
Kacerovský (WOOD & Company): Trh s kryptoměnami ještě může skrývat různé kostlivce, řada projektů je…
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek:
20. 11. 2022 21:00
Ján Hájek (Česká spořitelna): Tlak na marže a zisky je výrazný, to nejhorší je teprve před námi.…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Ján Hájek
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: Estate.cz (Ondřej Pýcha)
19. 11. 2022 6:18
Pavel Rydzyk (YD Capital): Investiční strategie se nevyvíjí překotně, základem je dlouhodobost
Fondy kvalifikovaných investorů
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat