Co musíte ráno vědět (26. ledna)

Wall Street
Obrázek: Thinkstock

Jak v polovině týdne skončilo obchodování s akciemi na obou stranách Atlantiku, jak se vyvíjí podnikatelská nálada v největší evropské ekonomice a jak zatím vyznívá americká výsledková sezóna za poslední loňské čtvrtletí? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akciové indexy ve středu uzavřely téměř beze změny, trh hodnotí výsledky firem a stav ekonomiky

Akcie ve Spojených státech během dne převážně ztrácely, ke konci obchodování se jim ale podařilo velkou část ztrát smazat. Podporou pro trh byly výsledky hospodaření některých firem. Index Dow nakonec přidal 0,03 % na 33 743,84 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,02 % na 4 016,22 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,18 % na 11 313,36 bodu. Index volatility VIX nakonec klesl o 0,63 % na 19,08 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva bazické body na 3,445 %. Ceny ropy se zvýšily o čtvrt procenta, zlato zdražilo o půl procenta a stříbro zpevnilo o procento. Bitcoin na konci dne přidával více než tři procenta a obchodoval se za zhruba 23 690 USD.

Video thumbnailplay-btn
Obrázek: Profimedia
25. 1. 2023 6:24
Michálek: Konec růstu sazeb Fedu se blíží, nakupovat akcie začnu zřejmě začátkem jara

Blíží se bod zlomu. Předpokládám, že v březnu až dubnu Fed vyhlásí, že již není potřeba zvyšovat sazby, na což budou...

16. LONG akcie, SHORT dluhopisy
Obrázek: Thinkstock
25. 1. 2023 12:13
Co říká historie o výkonnosti akcií a dluhopisů v letech následujících po výrazných propadech?

Rok 2022 byl z hlediska výkonnosti akcií jeden z nejhorších v historii a z hlediska výkonnosti dluhopisů dokonce vůbec...

2. Evropské akcie ve středu oslabily navzdory zlepšující se podnikatelské náladě v Německu

Obchodování na západoevropských akciových trzích ve středu skončilo v červených číslech. Hlavním indexům nepomohly ani údaje ukazující zlepšení podnikatelské nálady v Německu. Nedařilo se zejména akciím ze sektoru ropy a zemního plynu. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,29 % na 452,07 bodu, britský FTSE 100 uzavřel se ztrátou 0,16 % na 7 744,87 bodu, německý DAX přišel o 0,08 % a skončil na 15 081,64 bodu a francouzský CAC 40 odepsal 0,09 % a uzavřel na 7 043,88 bodu.

Umělá inteligence - ilustrační foto
Obrázek: Freepik.com
25. 1. 2023 15:02
Umělá inteligence jako další velký investiční trend: Buďte u toho a mějte správné informace!

Svět a technologie se neustále vyvíjejí, jednou za čas se ale objeví něco, co změní lidstvo k nepoznání. V minulosti se...

3. Pražská burza ve středu vzrostla a uzavřela na sedmiměsíčním maximu

Pražská burza ve středu vzrostla počtvrté v řadě a uzavřela na sedmiměsíčním maximu. Index PX stoupl o 0,71 % na 1 302,99 bodu. Růst táhly akcie energetické skupiny ČEZ, které zpevnily o více než 3,5 %.

Zlato, vzácné kovy - ilustrační foto
Obrázek: Profimedia
24. 1. 2023 17:38
Zaostřeno (nejen) na zlato: Investoři v ETF nadále ignorují růst ceny

Cena zlata roste již pátý týden po sobě a jen za leden vzrostla o 5 %. Přestože tedy na trhu panuje celkově býčí nálada...

4. Očekávané události

Čtvrtek v Evropě zásadní makrodata nepřinese. Ve Spojených státech však odpoledne vyjdou index aktivity chicagského Fedu, objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, výsledek obchodní bilance se zbožím, velkoobchodní zásoby, prodeje nových domů, index průmyslové aktivity kansaského Fedu, pravidelná týdenní zpráva o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti, ale hlavně první odhad vývoje HDP v posledním loňském čtvrtletí. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
Obrázek: Isifa
20. 1. 2023 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 23. ledna

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 23. ledna a jaké zisky v rámci indexů...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Ifo: Podnikatelská nálada v Německu se v lednu dále zlepšila

Podnikatelská nálada v Německu se v lednu znovu zlepšila. Největší evropská ekonomika zahájila rok mírnější inflací a s lepším hospodářským výhledem. Ve středu to oznámil mnichovský ekonomický institut Ifo. Index podnikatelské nálady na měsíc leden se zvýšil na 90,2 bodu z prosincových 88,6 bodu. Údaj je v souladu s očekáváním analytiků. Firmy výrazně méně pesimisticky hodnotí výhled svého podnikání, se současnou situací jsou ovšem o něco méně spokojené.

6. Německá vláda už nečeká hospodářský pokles, pro letošek počítá s růstem o 0,2 %

Německá vláda podle očekávání zlepšila hospodářský výhled pro letošní rok a navzdory přetrvávajícím negativním dopadům války na Ukrajině už nepočítá s poklesem ekonomiky. Hrubý domácí produkt Německa se letos podle nové prognózy zvýší o 0,2 %, oznámila ve středu vláda. V říjnovém výhledu předpovídala, že HDP letos o 0,4 % klesne. Lépe vypadá i výhled inflace.

7. Boeing vykázal za loňské čtvrté čtvrtletí ztrátu navzdory vyšší poptávce po letadlech

Americký výrobce letadel Boeing vykázal za loňské čtvrté čtvrtletí čistou ztrátu 663 milionů dolarů, a to navzdory vyšší poptávce po letadlech. Potýkal se s problémy v dodávkách a s nedostatkem pracovních sil. Firma to uvedla ve středečním sdělení. Letecké firmy a výrobci letadel těží z prudkého oživení letecké dopravy, která byla jedním z nejvíce postižených odvětví během pandemie covidu-19.

8. SMI: Výdaje na reklamu na Twitteru v prosinci klesly o více než 70 %

Výdaje na reklamu na sociální síti Twitter se v prosinci meziročně propadly o 71 %, protože řada významných podniků omezila inzerci na této platformě po jejím převzetí miliardářem Elonem Muskem. Vyplývá to podle agentury Reuters z údajů výzkumné společnosti Standard Media Index (SMI). Pokles tak zrychlil ve srovnání s listopadem, kdy se podle SMI výdaje snížily o 55 %.

9. Tesla investuje přes 3,6 miliardy USD do rozšíření výrobního komplexu v Nevadě

Americký výrobce elektromobilů Tesla investuje přes 3,6 miliardy dolarů do rozšíření svého výrobního komplexu v Nevadě. Součástí investice budou dva nové závody, jeden na výrobu nákladních elektromobilů Semi a druhý na výrobu nového typu bateriových článků. Oznámila to firma. Nové závody vytvoří kolem 3 000 pracovních míst.

10. ČEZ v příštích deseti letech nabere 2 600 pracovníků do jaderné energetiky

Energetická společnost ČEZ posílí svá oddělení jaderné energetiky. V příštích deseti letech přijme zhruba 2 600 zaměstnanců do stávajících jaderných elektráren a do týmů připravujících nové bloky. Nyní společnost v jaderné energetice zaměstnává kolem 2 900 lidí. Informovala o tom mluvčí ČEZ Alice Horáková.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Výsledková sezóna v USA zatím dělá investorům spíše radost

Výsledková sezóna za poslední loňské čtvrtletí ve Spojených státech zatím investory spíše těší. Z firem, které výsledky zveřejnily do úterního rána, jich 57 % překonalo očekávání na úrovni zisku a 54 % oznámilo lepší než očekávané tržby. Výhled sice zvýšila jen 2 % společností, zatímco 7 % firem jej snížilo, v průměru však tituly v reakci na výsledky přidaly necelé procento.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Obrázek:
1. 2. 2023 17:02
Co nového v kryptosvětě: Problémy Binance, (stále) malý trh s bitcoinem a chybné chápání digitálních…
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
1. 2. 2023 10:23
Šokující předpověď Steena Jakobsena (Saxo Bank): Česko se brzy vzdá koruny a přijme euro
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká koruna
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Dánsko
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
31. 1. 2023 6:23
Hájek (XTB): Rok 2023 nebude přát akciovým býkům, americký trh není atraktivně oceněný
Americké akcie
Přestat sledovat
Ocenění
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: CYRRUS
28. 1. 2023 19:00
Anna Píchová (CYRRUS): Akcie podporuje zlepšování měnových podmínek, otázkou je udržitelnost…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat