Zaostřeno (nejen) na zlato: Investoři v ETF nadále ignorují růst ceny

Cena zlata roste již pátý týden po sobě a jen za leden vzrostla o 5 %. Přestože tedy na trhu panuje celkově býčí nálada, jeden se segmentů je stále opomíjen.
Již před týdnem jsem psal, že investoři naskakují do trhu v menší míře než obvykle a že se jedná o jednu z nejvíce opomíjených zlatých rally vůbec. Údaje z největšího burzovně obchodovaného fondu krytého zlatem SPDR Gold Shares ukazují, že poptávka po ETF stále neroste, respektive se zvýšila vzhledem k růstu ceny samotného zlata jen minimálně.
Otázka proto zní: Následuje cena jinou širší investiční poptávku, nebo se nákupy ETF zvednou, aby nakonec začaly odrážet býčí náladu na trhu? Již třetí týden po sobě panuje medvědí divergence mezi zlatem a stříbrem. Poté, co v listopadu a prosinci překonalo stříbro svým posílením trh se zlatem, od začátku roku 2023 trh se stříbrem přešlapuje na místě okolo 23-24 USD za unci. "Ospalost" stříbra je také v silném kontrastu s tím, co se děje na trhu s dalšími průmyslovými kovy, například s mědí. Ta se obchoduje na sedmiměsíčním maximu a od začátku roku zdražila téměř o 20 %.
Zlato zůstává nadále technicky překoupené, což může vést technicky orientované obchodníky k názoru, že se růst ceny minimálně krátkodobě vyčerpá, a proto neotevírají nové dlouhé pozice. Navíc může mezi investory přetrvávat obava, že se cena zlata vyšplhala příliš vysoko ještě v době, kdy Fed a další centrální banky zvyšují sazby, a proto může být trh se zlatem náchylný k náhlému poklesu ceny. Zejména pak v případě, že by sazby nepřestaly stoupat tak rychle, jak se čeká.
To byl technický pohled na věc. Pokud se na trh podíváme z hlediska struktury COT, uvidíme podstatně méně medvědí obrázek než při stejné ceně zlata loni v dubnu. Je to logické – pokud spekulanti opomíjeli trh se zlatem, nemohou být ve velkém na LONG straně, a tudíž ani čisté prodejní pozice (net SHORT) komerčních obchodníků nemohou být příliš vysoké. K 17. lednu 2023 dosahovaly tyto pozice celkem 176 000 kontraktů (17,6 milionu uncí), což je sice o 120 000 kontraktů více než při minimu na začátku října, ale stále podstatně níže než loňské maximum 300 000 kontaktů. Strukturu pozic COT tedy považuji za neutrální, nikoli za medvědí.
Na trhu se zlatem je nyní evidentně býčí momentum a jakékoli poklesy kurzu vyvolávají nové nákupní objednávky. Cena zlata je v pásmu rezistence a pokouší se dospět až na jeho horní hranu na 1 970 USD za unci. Další vývoj se může odvíjet od výsledku zasedání FOMC 1. února.
Silný růst ceny zlata ale není jen výsadou kurzu v dolarech. Také eurová cena kovu vystřelila prudce vzhůru. Poté, co kurz prorazil několikaměsíční sestupnou linii rezistence, přidal kov 70 eur na unci. Zlato v korunách také prorazilo linii rezistence, ale růst nebyl kvůli silné koruně tak agresivní jako v eurech.