David Rosenberg: Jak zajistit portfolio proti přicházející recesi

David Rosenberg, hlavní ekonom a stratég investiční společností Gluskin Sheff, radí, jak zkonstruovat své portfolio, aby bylo dostatečně imunní proti nástrahám zpomalení ekonomiky. V následujícím článku se dozvíte, že obranou proti recesi nemusí být vždy jen úprk z akciového trhu a přesun financí do hotovosti - existují rafinovanější a výnosnější způsoby zajištění.

"Za prvé si nemyslím, že by současné prostředí mělo být klasifikováno jako krize s dvojitým dnem, protože od minulého poklesu už uplynulo dost času," konstatuje Rosenberg. "Dnešní situaci lépe nazývejme přicházející další recesí."

Klíčovou otázkou tak spíše zůstává, zda už fáze zpomalení ekonomik skutečně začala. Úrovně HDP, nezaměstnanost a příjmy vykazují nyní horší čísla, než jaká předcházela minulé recesi.

Ekonomická teorie, založená na zkušenostech ze sledování vývoje po druhé světové válce, tvrdí, že je obvyklé střídání období expanze a kontrakce ovlivněno výrobním cyklem a recese se zpravidla opakují po pěti až deseti letech. Jenomže při zkoumání cyklu z pohledu změn v rozvahách, spočívajících v menším využívání finanční páky, růstu míry úspor a deflace aktiv, se může zdát, že jsou fáze oživení velmi křehké a citlivé i na ty nejmenší šoky, takže se pak recese obvykle dostavují každé dva až tři roky. Tento fakt tak potvrzuje hrozbu vypuknutí recese do roku 2012.

Mark Faber: Připravte se na restart světové ekonomiky a válku

"Respektovaný ekonom Martin Feldstein dává recesi pravděpodobnost 50 na 50 a Larry Summers jedna ku třem. Můj názor se nejvíce blíží k Paulu Krugmanovi," připouští Rosenberg.

Nicméně, riziko recese v USA a potažmo i v celém světě je stále velká a bude aktuální do té doby, než se dočkáme "pozitivního kroku" ze strany Fedu. Vývoj z léta minulého roku se bude opakovat, jedině pokud začnou působit radikální monetární a fiskální stimuly, díky nimž se před rokem podařilo odvrátit "druhé dno". Pouze tak bychom mohli opět sledovat na jedné straně růstový trend a na druhé pak ústup rizikové averze investorů - alespoň na pár měsíců.

Recese? Jak se připravit na druhé dno?

Koupání v hotovosti nic neřeší

Stále lze vydělat peníze bez podstupování zbytečného rizika a přesouvání prostředků do bezpečné, ale nic nevynášející hotovosti.

Hedgeové fondy, které umějí zajistit dobře rizika, mohou přinést i v současném nejistém prostředí investorům tučné zisky. Jejich výkonnost spočívá v částečně hodnotových strategiích, které zahrnují pro případ recese prodej méně kvalitních nebo nejvíce cyklických akcií. Výnosnost je však zachována díky přítomnosti vysoce kvalitních a necyklických akcií v investorském portfoliu. Fondy, které dokážou v zhoršujícím se makroprostředí spekulovat na pokles ekonomicky citlivé akcie s cyklicky vysokými poměry P/E, mají jednoznačnou výhodu.

Jak spekulovat na pokles

Zaměřte se na tvorbu portfolia s takovou strukturou, abyste dosáhli nízké korelace (pozn. vzájemného vztahu) s vývojem akciového trhu, a potečou vám mnohem větší zisky, než kdybyste se rozhodli pro konzervativní investici na peněžním trhu.

Ochranný štít proti recesi: defenzivní akcie a komodity

V současnosti je třeba dávat obzvlášť pozor a být velmi selektivní ohledně některých rádoby "kvalitních" korporací, které to však přehnaly se zadlužením. Tyto společnosti lze identifikovat docela snadno: jejich rozvahy mají sice áčkový rating, avšak výnosové míry úvěrů v nich obsažených se pohybují spíše úrovni odpovídající ratingu BBB.

V případě ekonomického zpomalení, které si nevyhnutelně vyžádá tištění peněz ze strany centrálních bank, sázíme na zlato a akcie těžařských společností.

Komodity všeobecně, obzvláště energie a suroviny, by měly být klíčovou pozicí v portfoliu, protože se chovají méně cyklicky a lze u nich očekávat trvalejší růstový trend v souladu se zvyšujícími se příjmy v rozvíjejících se ekonomikách.

Ekonomika a riziková aktiva jako například akcie dostanou většinou během recese největší ránu, přesto však mohou mít investiční záměry a příležitosti zelenou i na "medvědím" trhu, nebo při korekci – úplný odklon od akcií směrem k hotovosti by proto neměl být řešením ani v nejisté době.

Klíčem k úspěchu je výběr investic pro fázi ekonomického cyklu, do které právě vstupujeme. To znamená vybírat si investiční strategie a konstruovat portfolio tak, aby expozice v cyklických akciích byla minimalizována, a dosáhnout tak rizikově očištěných výnosů i v době recese.

V prostředí takto vysoké volatility se není třeba příliš upínat na investiční strategii "kup a drž", spíše pečlivě vytipovat akcie s růstovým potenciálem a využít korekci k jejich nákupu za levné ceny.

Jak připravit fondové portfolio na vlnobití

Zdroj:
Gluskin Sheff
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Hotovost
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat