Finanční krize č. 2: Nejlepší je nyní nic nedělat, radí londýnští burziáni

Situace na kapitálových trzích je nyní velmi vypjatá a burziáni v hlavních finančních centrech světa, jako je například londýnská City, mluví hlavně o ztrátě důvěry, návratu recese, začátku medvědího trhu a přirovnávají situaci k pádu investiční banky Lehman Brothers v roce 2008. Server CNBC.com udělal anketu v místech, kde se snaží makléři alespoň na chvíli odpoutat od monitorů. V proslulých londýnských pubech.

"Červenec a srpen jsou vždy klidnými měsíci, protože v evropských zemích jako je např. Itálie si lidé berou dovolenou skoro na celý měsíc. Myslím, že by šly trhy dolů i tak, ale nedostatek likvidity stupňuje negativní vliv špatných zpráv," říká jeden z traderů.

Hodně makléřů mluví také o budoucích hrozbách jako je recese v USA, zpomalení čínské ekonomiky nebo další debetní krizi v Evropě.

"Druhá část roku bude velmi zlá. Nechce se mi nic kupovat ani prodávat, protože se bojím o svoji práci", říká trader z jedné velké investiční banky. "V současné době je tolik nejistoty na trzích, že s tím skutečně nic nenaděláte."

"Faktor strachu je všude kolem, o tom není pochyb. Snížení amerického ratingu a hrozba, že zpomalí Čína a s ní globální poptávka po zboží a službách zasáhne Německo, je jedním z důvodů, proč mít strach," podotýká další z oslovených makléřů.

Tradeři se shodují, že politici nemají dostatek síly a snahu věci řešit a to přináší na trh více kolísavosti. Všichni vědí, že Německo nenechá padnout euro, protože je s ním tamní ekonomika svázána na "život a smrt."

"Němci potřebují jednotnou měnu, aby mohli vyvážet, a proto udělají všechno proto, aby euro zachránili."

Situace není vypjatá jen na akciovém trhu, ale svoji noční můru má evropský trh s dluhopisy.

"Tradeři se například snaží usmlouvat extra bonus k výnosu německých 20letých státních dluhopisů, což jen ukazuje, jak málo je na trhu důvěry," tak situaci popisuje jeden z dluhopisových makléřů a dodává: "Všichni stahují své rizikové sázky, a když už něco udělají, tak to jsou příkazy na zavření spekulací na pokles. Na straně poptávky toho moc neuvidíte."

Na trhu je obrazně řečeno tuna volatility, ale ani trochu likvidity a hodně mladých makléřů, kteří jsou vyděšeni cokoliv koupit či prodat, protože jejich nadřízení jsou na dovolených a nechtějí si nadělat problémy, kdyby se ve svých obchodech mýlili. Tradery také trápí, že na trhu chybí důvěryhodné informace a trh reaguje na základě neověřených zpráv a fám, což samozřejmě jen zvyšuje růst kolísavosti.

Například "šeptanda", že banka Société Générale neustojí svoji expozici na řecký dluh a bude potřeba, aby ji zachránila francouzská vláda, výrazně ovlivňují obchodování. Tradeři tak všeobecně nevěří oficiálním burzovním zprávám, které dostávají, a raději se obrací pro radu na Twitter.

"Tradeři komunikují přes Twitter, což jim umožňuje zasáhnout jedním tweetem velkou skupinu lidí a nikdo vás v práci nezastaví, protože jde o osobní komunikaci. Není náhodou, že drby okolo možného krachu Société Générale patřily na Twitteru v posledních týdnech k nejdiskutovanějším.

Když už by investorům londýnští burziáni přece jen něco radili, tak jejich rada zní:

"Držte komodity, mějte zlato jako bezpečný přístav a investujte na rozvíjejících se trzích, ale v okamžiku, kdy čínská poptávka zkolabuje, se s růstem komodit rozlučte.

Jeden z traderů mezi doušky piva popsal náladu na svém pracovišti následovně:

"Nejlepší je nyní nic nedělat, protože pokaždé, když zariskujete, ztratíte peníze a to platí i v případě, že se chcete rizika zbavit a prodáváte své pozice, protože znovu proděláte. Nejlepší, co vám radím, je odjet na pěknou dlouhou dovolenou a doufat, že ten poprask, než přijedete, pomine.

"Samozřejmě klienti o tomto přístupu nechtějí moc slyšet, ani banky, kde pracujete, a není to určitě ideální, že s tím každý den vstáváte a jdete do práce, ale prostě to tak je," říká jeden z londýnských traderů a jeho kolega na baru doplňuje:

"Nemyslím, že nás čeká více špatných zpráv, jako bylo snížení amerického ratingu. Co je ale důležité, je nechat špatným zprávám čas, aby se mohly "vykrystalizovat". Věci se mohou urovnat v září nebo říjnu. V současné době se ale také snažím raději neobchodovat."

Zdroj:
CNBC
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dluhová krize
Přestat sledovat
Panika na trzích
Přestat sledovat
Nejistota na trzích
Přestat sledovat
8. 3. 2021 12:41
Vítězové a poražení koronavirové krize na realitním trhu
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
6. 3. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): Růst výnosů a sílící dolar jsou na trzích cítit, velký výprodej ale vypadá…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat