Krátkodobý výhled na české akcie: květen 2011 - ČEZ, NWR a Unipetrol

ČEZ, Unipetrol a NWR. Potenciál a riziko akcií energetického sektoru v systému SPAD na pražské burze pro květnové obchodování a výhled pro květen 2011.

ČEZ

Situace kolem jaderné koncepce v Německu se dále vyostřuje a předvolební boj vyvolal prohlášení kancléřky Merkelové o potenciálním zkrácení životnosti jaderných aktiv v Německu do roku 2022. Toto datum by bylo zkrácení lhůty na původní úrovně po jejich prodloužení do roku 2032. V červnu se bude rovněž rozhodovat o podobě koncepce. 7 z 17 jaderných reaktorů je stále odstaveno. I tato odstávka je předmětem jednání. Je zde poměrně velký potenciál, že už tyto zdroje budou odstaveny natrvalo. Reakce cen elektřiny na EEX na sebe nedala dlouho trvat a jednoroční kontrakt na rok 2012 vystoupal na úroveň 60 EUR/MW (hladina od roku 2008).

ČEZ rovněž oznámil velikost předprodaného množství na rok 2012/13. Pro příští rok (2012) bylo k 18. dubnu prodáno 87 % kapacity (65 % na konci února) a pro rok 2013 prodala společnost 32 % (18 % na konci února) své kapacity. Zrychlené prodeje zlepší dosaženou průměrnou cenu a budou mít pozitivní dopad na hospodaření příštích let.

Ceny prodané produkce nebyly oznámeny, nicméně vzhledem k vývoji cen elektřiny na burze by mohla průměrná cena pro rok 2012 dosáhnout mírně nad 54 EUR/MWh a pro rok 2013 kolem 56 EUR/MWh. Jen pro informaci realizovaná cena pro rok 2011 je 52 EUR. Zvýšené prodejní ceny jsou pozitivní pro hodnotu společnosti.

Výsledky za 1Q (10.5.) by mohly více jak čísla přinést informace o cenové úrovni výše zmíněných předprodejů. Potenciálně i zpřesnění odhadu na výhled na rok 2011 díky posunům v předprodejích.

Dividenda byla stanovena na 50 Kč s ex-date na 3. června. Hrubý dividendový výnos tedy činí 5,5 %. Výše dividendy je v souladu s očekáváními. Právě dividenda je jedním z podpůrných argumentů pro květnové obchodování.

Nadále máme pozitivní pohled na titul s tím, že současné zvýšené ceny elektřiny jsou krátkodobou a potenciálně i dlouhodobou vzpruhou pro titul. Jednání Německa v červnu (6.6. v Dolní komoře parlamentu, 17.6. v Senátu) budou rozhodující pro energetickou koncepci země. Květen by měl být pozitivní vzhledem k dividendě a očekávání rozhodnutí v Německu.

NWR

Zprávou dubna pro NWR bylo oznámení o cenách koksovatelného uhlí pro 2Q. Konečná výše byla 215 EUR/t pro koksovatelné uhlí a 400 EUR/t pro koks. Oba údaje byly pro nás pozitivním překvapením.

Lehce negativní doprovodnou zprávou bylo složení prodejního mixu pro 1Q2011, kde se nadále projevuje větší zastoupení teplárenského uhlí na úkor koksovatelného. Společnost již dříve uvedla, že se tento poměr vyrovná v průběhu roku. Tato zpráva indikuje, že přinejmenším 1Q (18.5.) bude lehce slabší, než mohly být dřívější projekce.

Další významnou zprávou je přesídlení společnosti do Velké Británie, kdy nový subjekt podal nabídku na odkup akcií současného subjektu a to výměnou akcií jedna ku jedné. Jednoduše se jedná jen o víceméně technickou výměnu akcií, které budou mít možnost být nově zařazeny do indexu FTSE 250, o které se NWR snaží. Očekáváme, že k zařazení by mohlo dojít v průběhu června.

Obchodování s "novou" emisí NWR začne 6. května. Nadále se bude sledovat vývoj cen uhlí na světových trzích, což bude indikátorem pro vývoj v cenách prodejů samotného NWR. Na začátku května bude rovněž pozastaveno obchodování s tímto titulem díky reinkorporaci (od 2-6. května). SPAD je od 26. dubna pro tento titul neaktivní. S "novou" NWR by se mělo začít obchodovat od 6. května.

Omezení obchodování může mít krátkodobě negativní vliv na akcii, ale opětovné zahájení s "novou" emisí s výhledem zařazení do FTSE 250 může mít pozitivní odezvu na ceně akcie. Z tohoto důvodu zůstáváme pozitivní na titul. Ceny kolem úrovní 270 Kč nám připadají zajímavé na nákup.

Unipetrol

Předběžné provozní údaje byly dle očekávání a ani objemy nás nějak nepřekvapili. Zajímavou poznámkou byl odhad provozního zisku EBIT pro 1Q11, který počítal s lepší hodnotou než-li tomu bylo minulý rok. Náš odhad činí 543 mil. Kč (+5,1% r/r).

Data se dále potvrdila i ve zveřejněných finančních číslech, kdy konečný EBIT za 1Q11 dosáhl 571 mil. Kč a tím byl ještě nad naším odhadcem (konsensus trhu byl 561 mil. Kč). Jinak dle očekávání ostatní data byla v souladu.

Dříve oznámený údajný zájem Gazpromu o podíl Eni v České Rafinérské (ČeRa) se víceméně vytrácí s tím, že Gazprom se údajně zaměřuje na jiné aktivity. I na konferenčním hovoru bylo naznačeno, že akce nebude mít pravděpodobně žádné pokračování. Tento výsledek vnímáme jako neutrální.

Úzce se začala opětovně sledovat situace kolem potenciálu výplaty dividendy za rok 2010 a to především poté, co ČeRa vyplatila Unipetrolu ve formě pravidelné dividendy i zadržené zisky minulých let. Nadále však společnost komentuje, že rozhodnutí je až na majoritním vlastníku polské PKN Orlen, která se vyjádří na řádné valné hromadě, která se bude konat v druhé polovině června. Naše očekávání je prozatím konzervativní a neprojektujeme žádnou dividendu.

Nadále se bude sledovat provozní výkonnost, která je oznamována v měsíčním intervalu. Stěžejní je udržení solidní petrochemické marže. Investoři se rovněž zaměří na valnou hromadu a zmínku ohledně potenciální dividendy. Květen by z tohoto pohledu mohl být bez překvapení, pokud by se o potenciální dividendě. neobjevila zmínka již v pozvánce na valnou hromadu, která je běžně zasílána s měsíčním předstihem, a tudíž zhruba v druhé polovině května.

Lehké překvapení ohledně očekávání společnosti nad výsledky za 1Q a samotná čísla včetně spekulace nad dividendou posunuly titul do pásma 190-200 Kč. Tuto úroveň považujeme aktuálně za férovou a nečekáme větší výkyvy. Rizikem by byla například poznámka o možné dividendě.

Krátkodobý výhled na české akcie: květen 2011 - KB, Erste a VIG

Přestat sledovat
Přestat sledovat
Unipetrol
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Uhlí a koks
Přestat sledovat
20. 1. 2021 12:20
Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Německo
Přestat sledovat
Solární energie
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Větrná energie
Přestat sledovat
20. 1. 2021 10:02
Aktuálně z trhů: Srovnání evropských a amerických bank (plus důvod, proč budovat pozice v akciích…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
19. 1. 2021 7:00
Erik Best: Trump, Biden a rozpadající se USA? Vlastně nic nového pod sluncem
Donald Trump
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Joe Biden
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
18. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Výhled pro jednotlivá aktiva, vodíkové akcie a lekce z doby technologické…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat