Připravte se na pád dolaru: 9 nových bezpečných přístavů

Zprávy o americkém HDP z minulého týdne a negativní reakce trhů definitivně potvrdily, že se celý svět v čele s Amerikou nachází v krizi s dvojitým dnem. Musíme se připravit na to nejhorší. Následující tipy na zajištění by měly zaručit, že ani v případě pádu "bezpečných přístavů" kvůli nekonečnému tištění peněz americkou centrální bankou a evropským dluhovým problémům neztratí vaše úspory hodnotu.

Americký růst za druhé čtvrtletí jen kolem 1,3 % a růst spotřeby pouhé 1 % jsou neuvěřitelně špatná čísla. Když k tomu připočteme dohodu o dluhovém stropu, která není efektivním řešením amerického deficitu v dlouhodobém horizontu, není se co divit ponuré náladě na trzích a obavám investorů o budoucnost dolarového bezpečného přístavu.

Marc Faber: Boj s dluhem nemá smysl, vláda otočila kormidlo směrem k hyperinflaci

Je nejvyšší čas poohlédnout se po nových "bezpečných" investicích. Předkládáme 9 osvědčených tipů na zajištění v krizi:

1. Zlato

Zlato je na rekordních maximech - a není divu. Odjakživa je považováno za symbol bezpečných investic v dobách nejistoty.

Čeká nás návrat zlatého standardu?

Bankrot USA by mohl pěkně zahýbat novodobým finančním systémem postaveným na "papírových" měnách. Téměř každý hledá spolehlivého uchovatele hodnoty, jímž je zlato již po tisíce let.

2. Švýcarský frank

Stejně jako zlato se švýcarský frank téměř blíží historickým maximům.

Země je fiskálně zdravá, řídí ji důvěryhodné politické osobnosti a bankéři. Největší výhodou je, že Švýcarsko není v eurozóně a není spjato s evropským monetárním systémem zatíženým dluhovými problémy.

Švýcarsko již dnes díky své fiskální stabilitě sklízí ovoce: švýcarské banky sledují obrovský příliv finančních prostředků z celé Evropy.

3. Norská koruna

Možná ještě lépe než Švýcarsko je Norsko chráněno před dopady evropské dluhové krize.

Zemi netrápí deficit veřejných financí - hospodaří vyrovnaně. A co více! Jde o producenta ropy, tudíž norská koruna představuje měnu s komoditní hodnotou

4. Japonský jen

Možná máte pocit, že Japonsko čelí podobným dluhovým problémům jako Amerika. Trhy to však vnímají jinak. Jen i japonské dluhopisy už po dlouhou dobu na trzích vítězí.

Země hospodaří s velkým přebytkem obchodní bilance, bankovní systém není příliš exponován v USA a japonský zodpovědný politický systém zaručuje, že se politici nikdy nebudou chovat sebedestruktivně (jako ti američtí).

5. Brazilský real

Brazílie je další silnou ekonomikou, která se vyvíjí poměrně izolovaně od ostatních, a proto stojí stranou aktuálních globálních ekonomických rizik.

6. Singapurský dolar

Spolu s měnami ostatních expandujících asijských ekonomik patří singapurský dolar k nejpoptávanějším měnám regionu.

Singapur se v mnoha ohledech podobá Švýcarsku. Prosperita země byla také vystavěna na budování centra komerčního bankovnictví. Faktem je, že sem v současnosti putuje stále více bohatství z celého světa.

Kde se schovat před úpadkem amerického dolaru a inflací? Nápověda - zlato to není

7. Stříbro

Stříbro je často nazýváno "zlatem chudých" a kromě jarní korekce zažívá již delší dobu silnou rally. Jde ovšem o poněkud rizikovější investici ve srovnání se zlatem, protože v historii obvykle zaznamenávalo boom spíše v dobách silnější ekonomiky (kdy je využíváno k průmyslovým účelům).

Jak diverzifikovat u drahých kovů? 5 alternativ ke zlatu

Pokud by se však naplnily černé scénáře pádu globálního systému "papírových" peněz a návratu ke zlatému standardu, mohlo by být stříbro poptáváno spolu se zlatem i k účelům měnovým.

8. Kanadský dolar

Kanadský dolar představuje dobrý štít. Na jedné straně je kanadská ekonomika sice úzce spjata s americkou, takže by pro ni kolaps USA představoval značný problém, na druhou stranu má však země veřejné finance v pořádku a bankovní systém zdravý. Další předností jsou bohatá naleziště mnoha strategických surovin.

9. Zajištění proti té nejčernější krizi: Zemědělství

Investoři se k zemědělství již houfně upínají, takže pokud se události budou vyvíjet podle těch nejobávanějších scénářů (potenciální rizika válek), lze očekávat enormní růst hodnoty investic souvisejících se zemědělstvím.

Zvučná investorská jména jako Barton Biggs a Marc Faber již pro případ ekonomického kolapsu zemědělskou půdu ve velkém skupují.

Zdroj:
Business Insider
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Americký dolar
Přestat sledovat
Švýcarský frank
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat