Rogers: Naučte se mandarínsky, držte zlato a diverzifikujte

Známý investor Jim Rogers před pár dny odpověděl na pár dotazů zástupců společnosti GoldCore v rámci jejich internetového Goldnomic podcastu. Kromě toho, že jako investice doporučuje zlato a stříbro, vnímá také potenciál blockchainu, varuje před velkým zadlužením a kritizuje Donalda Trumpa, který podle něj škodí Americe.

21. století je podle Rogerse stoletím Asie, která rychle roste. I přes problémy, které se v asijských zemích, a zejména v Číně (stejně jako v USA ve 20. století) jistě objeví, je na nejlepší cestě se stát ekonomickým lídrem. Evropa a USA přinejlepším stagnují a jejich vliv ve světě klesá, což zhoršuje jejich neustále se rostoucí zadlužení.

Donald Trump v pozici amerického prezidenta tento vývoj zvýrazňuje, když rozpoutává obchodní války, do nichž zatahuje USA i Evropu, a i tím "činí Čínu opět velkou". Podle Rogerse dělá Trump vše přesně opačně, než by měl. Například odstoupením od Transpacifického partnerství (Trans Pacific Partnership, TPP) prakticky přenechal Asii Číně.

Největším rizikem v nejbližší budoucnosti je podle Jima Rogerse extrémní zadlužení po celém světě (dokonce i v Číně, která před deseti lety pomáhala zbytku světa). Již v roce 2008 bylo zadlužení neudržitelné, dnes jsou dluhy ještě větší. Globální dluh v prvním čtvrtletí letošního roku činil podle údajů Institute of International Finance přes 247 bilionů dolarů, a to v něm možná nejsou započítány různé dluhy mimo rozvahy a další závazky. Řeči o úsporných opatřeních se míjejí účinkem, protože podobné kroky téměř nikdo nepodniká. Proto bude příští krize mnohem horší než ty, kterých jsme byli svědky v minulosti.

Lidé sice spoléhají na to, že si všichni dluží navzájem, a tím by bylo možné dluhy "vykrátit", případně že v nejhorším případě zasáhnou centrální banky, ale podobná víra je spíše nebezpečná, protože pouze podporuje současný nezodpovědný přístup.

Nedostatek bezpečných přístavů

V době krize hledají investoři bezpečné přístavy, podle Rogerse jich ale v současnosti mnoho není. Dolar posiluje, ale po určité době může být příliš drahý, a vzhledem k zadluženosti USA, které jsou největším dlužníkem na světě, jej budou ti prozíravější prodávat. O euru nebo libře také nelze hovořit jako o bezpečných přístavech. Ani jedné z těchto měn totiž nepomáhá brexit, u samotného eura je problémem také nestabilita a nesoudržnost EU a eurozóny.

Vzhledem k tomu, že americký dolar není dokonalou rezervní měnou a potřebuje vyrovnaného konkurenta, by však bylo dobré, aby euro přežilo. Podle Rogerse je ale pravděpodobné, že v současné podobě nevydrží, protože není dostatečně silné a má strukturální problémy. Vzhledem k velikosti země a ekonomiky a také relativně malým dluhům může být bezpečným přístavem čínská měna, a byť to může znít bláznivě, může se stát alternativou dolaru jako rezervní měny.

Blockchain má budoucnost, kryptoměny ne

Blockchain je podle Rogerse nejdůležitější technologií současnosti, která bude mít zásadní vliv na finanční sektor, zaměstnanost a tak dále. Rozšíření této technologie může mít podobný vliv jako elektrifikace. Kdyby měl Rogers možnost, určitě by investoval do samotného blockchainu.

Kryptoměny podle něj budoucnost nemají, protože vlády nerady přicházejí o kontrolu. Zároveň mají prostředky na to, aby zabránily rozšíření jiných platebních nástrojů, než jsou dnešní peníze. Samotné peníze sice budou existovat pouze jako čísla v počítačích, ale stále je budou mít pod kontrolou jednotlivé vlády. Elektronické peníze jsou vlastně pro vlády mnohem výhodnější než papírové peníze, protože umožňují absolutní kontrolu, ale kryptoměny v podobě, v jaké fungují dnes, určitě nepřežijí.

Drahé kovy jsou nezbytné

Rogers (jako vždy) věří zlatu, které podle něj v portfoliu má místo i dnes, kdy jeho cena klesá. Nevylučuje ani pokles pod 1 000 dolarů za unci, což se sice nemusí stát, ale pokud ano, určitě to bude dobrá doba na nákup většího množství kovu. Stříbro je na tom ještě hůře než zlato v porovnání s historickými cenami, takže pokud by Rogers měl kupovat hned dnes, určitě by volil právě stříbro.

Pokud se dočkáme v ekonomice nějaké krize, mohou ceny zlata i stříbra krátkodobě klesnout, nebude to žádné překvapení, ale bude to pouze skvělá příležitost k nákupu obou kovů. Na vrcholu krize totiž zlato i stříbro budou určitě zdražovat, a to také podle toho, jak dlouho bude krize trvat a jak bude výrazná. Prodej dolaru a nákup drahých kovů tedy mohou udělat z lidí boháče, je pouze potřeba mít na to odvahu.

Každý by podle Rogerse měl vlastnit nějaké zlato a stříbro, a pokud už je vlastní, není vhodné je prodávat. Když v minulosti lidé ztráceli důvěru ve vlády a peníze, bylo vždy rozumné (a nakonec i výnosné) nakupovat zlato a drahé kovy. "Doufám, že já sám budu natolik chytrý, abych investoval hodně peněz do drahých kovů," zdůraznil Rogers. Když ale nakonec zlato nebo stříbro zdraží a trh s nimi se nafoukne do bubliny, a to se také může stát, bude dobré pozice redukovat a alespoň část rezerv prodat. Dnes je však těžké tipovat, kdy a zda vůbec k tomu dojde.

Vhodnými destinacemi pro uložení zlata jsou podle Rogerse Švýcarsko, Rakousko a také Singapur, kde má své zlato uložené in sám. V každém případě je vhodné i v tomto směru diverzifikovat a nedržet kovy na jednom místě.

Učte se mandarínsky

Pokud by mohl Rogers poradit svému mladšímu já, co dělat ve 25 letech, určitě by mu poradil se učit mandarínsky a naučit se alespoň dva cizí jazyky.

Další radou je mít "plán B" pro každou situaci, protože svět se stále mění a náš pohled na něj rychle zastarává. Platí to jak pro svět financí, tak pro běžný život.

Na závěr Rogers radí lidem, aby měli dva pasy, protože když se něco stane, je dobré mít možnost žít v jiné zemi, než jsme se narodili. Je to podobné jako s pojištěním - doufáme, že je nikdy nebudeme potřebovat, ale když se něco stane, jsme rádi, že ho máme.

Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Jim Rogers
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Asijská ekonomika
Přestat sledovat
Donald Trump
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Americký dolar
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Investiční guru
Přestat sledovat
Nejbohatší investoři a byznysmeni
Přestat sledovat
20. 4. 2021 17:01
Štěpán Křeček (BH Securities): Největší vliv na vývoj trhů má nabídka peněz. Pokud přetrvá,…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat