1. 4. 2023 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Lukáš Novotný (WOOD & Company)
Za posledních více než dvě stě let zaznamenaly komoditní trhy několik vrcholů. Ten poslední v červnu 2008. A Daniel Sullivan z investiční společnosti Janus Henderson je přesvědčený, že dalšího bude dosaženo kolem roku 2045.
Jako argument uvádí mimo jiné čínský infrastrukturní boom. "Čína svěřuje více pravomocí regionálním politikům, kteří urychlují infrastrukturní projekty, podporuje automobilový průmysl a v dobrém stavu je i tamní trh s bydlením," říká Sullivan.
Cena mědi, která je považována za lakmusový papírek světového hospodářství, vyskočila z minim z března 2020 o polovinu. Úspěšný rok za sebou má také třeba zlato. "Pokud se podíváme na ocenění těžařských podniků, je také velice příznivé, což by mělo na trhu, kde je většina ostatních akcií naopak poměrně drahá, přilákat investory," pokračuje Sullivan.
Dále zmiňuje silnou korelaci cen komodit s inflací na pozadí očekávání růstu cen vlivem uvolněné měnové politiky centrálních bank a podpůrných programů vlád. "Krátkodobě pandemie covidu-19 vytváří deflační prostředí, v delším horizontu ovšem budou opatření přijatá v rámci podpory ekonomik tlačit inflaci výše," vysvětluje.
Společnost Janus Henderson ve svých komoditních strategiích sází na trendy spojené s růstem světové populace a sílící urbanizací, především na rozvíjejících se trzích, které by měly podporovat poptávku po přírodních zdrojích. Příležitosti vidí na trzích se zlatem, mědí i ocelí. Dařit by se podle ní mělo i energetice, ropě a plynu nebo zemědělským firmám a s nimi takzvaným soft komoditám.