Anketa: Na čem zbohatnout v letošním roce?

Výhledy na rok 2012 nejsou dobré. Možností k dobrým investicím prý nebude mnoho. Vždy se ovšem najdou výjimky. Kde bude šance vydělat podle ekonomů Aleše Michla, Jana Traxlera, Romana Dvořáka či Lukáše Kovandy a dalších osobnosti ze světa financí?

Ekonomičtí analytici do roku 2012 nevyhlížejí s velkým optimismem. Některá média ho dopředu nazvala rokem krizovým. Finanční trhy tápou v nejistotě. Evropská dluhová krize a nepřesvědčivé hospodářské výsledky Spojených států amerických a Číny nedopřávají šéfům podniků po celém světě potřebný klid k investování do inovací a vývoje.

Nejeden investor si proto láme hlavu se zapeklitou otázkou, kam letos umístit peníze, aby mu přinesly alespoň nějaký zisk. Hledání "klidného investičního přístavu" je totiž stále obtížnější. Většina odborníků proto zdůrazňuje: Ten, kdo bude chtít skutečně vydělat, bude muset pořádně zariskovat. A to je vždy nebezpečné, zvláště v době krize.

I krize má své vítěze

Z krize ovšem mohou vzejít i skvělé nápady a nadmíru zajímavé investiční příležitosti. Především v dlouhodobém horizontu. Krátkodobě se může dařit těm, kteří se zaměřují na "short" investice. Ty však vyžadují dokonalý přehled a bývají rizikovější.

Zajímavou možnost pro "obyčejné lidi" tak představuje spíše hledání akcií společností, které jsou v současné době sice v útlumu a jejich hodnota není vysoko, ale mají dobrý potenciál a v odvětví, do kterého spadají, se očekává růst.

Atraktivní budou rovněž segmenty trhu, které jsou méně závislé na (často iracionálních) politických rozhodnutích a ovlivňuje je především spotřebitelská důvěra.

Jaké tipy nám daly oslovené osobnosti? Kde podle jejich názoru v roce 2012 můžeme hledat zajímavé příležitosti k výdělečným investicím?

JAN PROCHÁZKA

ekonom, hlavní analytik, Cyrrus

Zažíváme turbulentní dobu, což je pro krátkodobé investory hotový ráj. Ti dlouhodobí samozřejmě spokojeni nejsou, neboť jejich majetek se znehodnocuje, ale i tak čekám na kapitálovém trhu zajímavý rok. Obecně sázím na zboží denní spotřeby, potravinářský sektor a farmacii, konkrétní titul pak doporučuji vybírat dle avizované dividendové politiky.

ROMAN DVOŘÁK

ekonom, analytik, Pioneer Investments

Americké firmy jsou na tom stále velmi dobře z pohledu ziskovosti, cash flow a zadlužení. Dokonce i ty rizikové firmy, považované za spekulativní, mají podle ratingových agentur stále příznivé fundamenty. Agentura Fitch odhaduje míru bankrotu spekulativních firemních dluhopisů v roce 2011 jen na 1,4 %. Míra bankrotů by v tomto roce měla sice vzrůst, ale pouze na 2,5 až 3 %. To je stále pod dlouhodobým průměrem 5,1 % (průměr z let 1980 až 2010). Americké dluhopisy s vysokým výnosem lze proto považovat za jednu z příležitostí.

TOMIO OKAMURA

viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur

Jediné, co se dá předpovídat, je další pokles ceny nemovitostí – takže je dobrá šance investovat do bytů či domů. Myslím si, že nebude klesat ani poptávka po nájemním bydlení.

PATRIK NACHER

provozovatel serveru Bankovnípoplatky.com

V době, kdy se tisknou peníze a inflace se blíží jako hurikán, je zajímavou příležitostí investice do zlata či do stříbra. Jejich hodnota se aspoň udrží v čase. Další možností je investovat do nemovitosti. Tento rok najdeme ideální kombinaci – úroky u hypoték jsou nejnižší za posledních pár let (pro ty, co nemají tolik prostředků na nákup), a zároveň ceny nemovitostí klesly. Vyplatí se tedy co nejdelší fixace a zajímavá nemovitost.

MIROSLAV MOTEJLEK

žurnalista, provozovatel Motejlek.com

Věřím především uhelným titulům.

MARTIN PROKOP

ekonom, analytik, Next Finance

Sám se řadím mezi velké pesimisty, aspoň co se týče vývoje na akciových trzích. Akcie reagují na špatné zprávy bez ohledu na to, zda jsou cyklické, či k hospodářskému cyklu neutrální (i když u těchto akcií se dočkáme menší volatility). A očekávám, že letos bude špatných zpráv nadprůměrně. Zároveň nezastávám názor, že jsou budoucí ekonomické problémy Evropy již zakomponovány v cenách. To by musely akciové trhy vykazovat velkou úroveň efektivnosti. Je dokázáno, že málo rozvinuté burzy, mezi které se řadí i burza pražská, nejsou vůbec efektivní.

Pokud by investor měl chuť investovat do akcií, měl by se zaměřit především na sektory, které prodávají zboží, bez kterého se člověk neobejde. Můžeme tak zvolit pro své investování například sektor potravin a nápojů, který vykazuje vysokou stabilitu. Akcie z tohoto sektoru lze považovat za velice dobrou zajišťující složku portfolia.

Podobně se v době krize investoři uchylují k farmaceutickému sektoru. Zde bych ovšem viděl oproti sektoru potravin větší nebezpečí poklesu ceny akcie, neboť je farmaceutický sektor oceněn na svých dlouholetých maximech. Akcie tak mají prostor spíše k poklesu.

TOMÁŠ VLK

ekonom, analytik, Patria Finance

Investiční příležitosti na akciovém trhu tento rok vidím u velkých evropských těžařů a v oblasti farmacie. Ve Spojených státech pak v IT sektoru a u průmyslových firem.

ALEŠ MICHL

ekonom, analytik, Raiffeisenbank

Zajímavé tipy na letošní investice? Není to třeba zlato. To bych nekupoval. Pokud bych opravdu čekal zkázu, zlato bude na nic. Lepší pak bude olovo, konzervy a srub. Ale teď vážněji:

1. Troška anarchie

Během posledních deseti let americký index S&P klesl o 4,7 %. Když však zahrneme vyplacené dividendy z akcií, pak byl výnos 15 %. Věřím prostě na podniky, nikoli státy a politiky. Místo státem tlačených produktů kupte akcie společností vyplácejících pravidelně dividendu.

2. Nová základna

Anarchie sice ano, ale ne ve squatu. I Nouriel Roubini, přezdívaný kvůli pesimistickým vizím doktor Zkáza, si koupil nový byt, a to s velkou slevou.

3. Sex

Až vyprší patent na Viagru, jsem zvědav, kdo toho využije. Holt stárneme. Během příštích 30 let se počet chlapů nad padesátkou zvýší o 50 %. Chtěl bych investovat do toho, co bude doktor na ty intimní defekty předepisovat.

JAN TRAXLER

ekonom, ředitel FINEZ Investment Management

Myslím si, že bude letos těžké vydělat, ale bude možné výhodně nakupovat. To znamená, že v roce 2012 bude možné položit základy pro zajímavé výnosy, kterých se asi dočkáme až později. Kdo však zaváhá, může za rok litovat. Přesně načasovat investici na nejlepší okamžik neumí nikdo, proto je rozumné vždy nakupovat ve více fázích.

Klientům doporučuji postupně kupovat vybrané podhodnocené a růstové akcie. U komodit ještě čekáme na prohloubení poklesu, než začneme opět nakupovat. Pro konzervativnější investory nemusí být špatnou volbou konvertibilní dluhopisy. Dá se očekávat, že se dost firem dostane do finančních problémů, takže na své si pravděpodobně přijdou také private equity.

Ceny nemovitostí ve městech by podle mě měly nadále klesat, tudíž v této sféře bych volil pouze zemědělskou půdu nebo venkovské usedlosti. Stále větší oblibě se asi bude těšit zlato, jeho cena může nadále růst, přesto ho nedoporučuji kupovat. Zde je důležité si uvědomit, že cena zlata roste poslední roky výrazně rychleji, než klesá kupní síla peněz. Čili v případě hyperinflace nebo měnové reformy zlato investory plně neochrání, v jeho ceně už se očekávání ztráty kupní síly peněz částečně projevilo. Lepší ochranou budou jiné komodity.

RICHARD SIUDA

ekonom, ředitel prodeje, Conseq

Shoda analytiků na pesimistických scénářích je pro mne důvodem se domnívat, že se situace na finančních trzích v následujícím roce přece jen trochu uklidní a dočkáme se růstového roku. Proto věřím, že příležitostí jsou riziková aktiva, především akcie. Pokud bych měl být přes svůj přirozený sklon k diverzifikaci ještě konkrétnější, namířil bych svůj prst na bankovní akcie.

LUKÁŠ KOVANDA

ekonom a publicista, Týden

Nerad poskytuji investiční doporučení. Kdybych si totiž byl jistý nějakým tržním vývojem natolik, že bych se jej jako expertní radu neostýchal vytrubovat do světa, nevytruboval bych jej, a naopak bych příslušným způsobem sám investoval. Nabídnu aspoň pár postřehů.

Letmý pohled na "geoekonomickou" mapu světa říká – a letos ještě říkat bude – zhruba toto: Amerika se, zdá se, stabilizovala a tamní ekonomika jeví v mnoha sférách známky oživení, zatímco Evropa prožívá perné chvilky. Částečně je tomu tak z ryze psychologických příčin, globální investoři počali být stádně pesimističtí ohledně vývoje v Evropě a Ameriku pustili tak trochu ze zřetele a ze svého stádně pesimistického nazírání na ni.

Čína se nejspíše poněkud zadrhává (i když nová vládnoucí garnitura patrně udělá všechno možné i nemožné, aby neztratila tvář a růst výrazněji nezpomalil) a s ní i její "dodavatelské ekonomiky" typu Austrálie.

Z toho plyne například toto: co se pro letošek zaměřit na akcie amerických společností (třeba bank), které byly v krizových letech notně zasaženy, učinily tudíž ozdravná opatření, a nyní před sebou dost pravděpodobně mají korektivní růst, na jehož vlně se lze svézt?

Investice
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
26. 10. 2021 20:30
VE STŘEDU V 9 HODIN ŽIVĚ: Představení Indexu investiční gramotnosti. Ptejte se odborníků i vy!
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
25. 10. 2021 12:00
Investorský magazín: Zlato jako opravdu bezpečný přístav aneb Proč (ne)řešit nákupní cenu
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
23. 10. 2021 20:00
Lukáš Novotný (WOOD & Company): Začátek výsledkové sezóny na Wall Street vyzněl slibně, čísla bank…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
23. 10. 2021 14:29
Blíží se první SPAC v Česku. Jaké jsou její výhody?
Evropské akcie
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat