Burzovní kalendář 13. 2. - 17. 2. 2012

Řecko a záplava makrodat - to jsou dva základní faktory, které budou ovlivňovat dění na trzích v USA a v Evropě. Na pražské burze se rozbíhá výsledková sezóna čísly Komerční banky a Telefóniky, korporátní čísla ovšem budou chodit i z vyspělých trhů.

Wall Street

Americké akciové trhy až do pátku rostly, ale nejhorší denní skóre za celý rok poslalo hlavní indexy za celý týden do mírného záporu (S&P 500 -0,17 %, Dow -0,47 %, Nasdaq -0,06 %). Hlavním důvodem byla nejistota okolo politické dohody v Řecku a některá horší ekonomická data (spotřebitelská důvěra Michigan, čínský zahraniční obchod). V indexu S&P 500 se nedařilo například sektoru materiálů, naopak rostly technologie.

"Index S&P 500 naposledy klesl o více než 1 % během jednoho dne 28. prosince 2011. To znamená, že slušně nekorigoval už 30 dní. Index S&P 500 zatím nepřekonal maximální cenu roku 2011 a rezistence 1 350-70 zůstává v platnosti. V případě sestupu je support v oblasti 1 310 až 1 290 a na rostoucí trendové čáře přibližně na hodnotě 1 275. V případě jejího prolomení a překonání 200denního klouzavého průměru by se jednalo o velmi negativní faktor," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři situace na trzích opční obchodník Josef Košťál.

Akcie: Všechno prodejte, už i Roubini má býčí rohy!
Nouriel Roubini jistě není z těch, kdo by stáli v první řadě býčího stáda a doporučovali nákupy na (americkém) akciovém trhu. Gina Sanchez, ředitelka alokace aktiv v Roubini Global Economics, ovšem tvrdí, že má současná akciová rally "reálnou oporu". Doug Kass, další tradiční "medvěd", v reakci na to vzkazuje investorům: "Všechno prodejte!"

"Zůstávat v současné situaci v dlouhých pozicích je jako věřit ruletě. Po víkendu se uvidí, jak se vyvinou jednání v Řecku," nevěří v další rychlý růst akcií Todd Schoenberger, výkonný ředitel LandColt Trading. (Zdroj: CNBC)

Agentura S&P navíc v pátek snížila rating 34 ze 37 sledovaných italských bank včetně UniCreditu kvůli rizikům v ekonomice země.

"Od začátku roku jsou akcie sedm procent v plusu, máme za sebou v hodně nejistém prostředí nejlepší začátek roku od roku 1987. Kdy jindy by se měli investoři trochu nadechnout," nediví se pátečnímu vývoji Phil Orlando, hlavní akciový stratég Federated Investors. (Zdroj: CNBC)

V úvodu nového týdne bude investory jistě nejvíce zajímat znovu Řecko. Šéf euroskupiny Jean-Claude Juncker chce po Řecku do příští středy vypracovat tři domácí úkoly: Zaprvé, zalepit díru v úsporném balíku v hodnotě zhruba 300 milionů eur, zadruhé, schválit úsporný balík v řeckém parlamentu (již dnes), a zatřetí, dát záruky, že se reformy budou realizovat, ať vyhraje v nadcházejících volbách kdokoli.

El-Erian: Dokonce i evropští lídří vědí, že dohoda s Řeckem vydrží maximálně pár měsíců!
Pokud ze včerejších, sice ne finálních, ale přesto poměrně optimistických výstupů z jednání řeckých a evropských politiků čerpáte nějaký optimismus, zadržte. Mohamed El-Erian z fondu PIMCO považuje dohody o úsporách v Řecku za dlouhodobě ambiciózní a odvážné, fungovat podle něj však nebudou.

Investoři také budou chtít z americké ekonomiky "vyždímat" další důkazy o jejím oživení. Bude zveřejněna řada důležitých makrodat v čele s páteční inflací, čtvrtečními žádostmi o podporu, středeční průmyslovou výrobou a úterními maloobchodními tržbami.

Zajímavé budou také ve středu zveřejněné "minutes", tedy zápis z posledního jednání centrální banky Fed. Dění na trzích mohou ovlivnit i data z nemovitostního trhu.

Výsledková sezóna je již hluboko ve své druhé polovině. Během týdne budou zveřejňovat například společnosti Campbell Soup nebo Heinz, které jsou závislé na každodenní spotřebě. Kromě toho budou sledované také výsledky firem jako MetLife, Deere nebo NVIDIA.

Na řadě je další várka amerických výsledků. Představí se průmyslové firmy i technologie

14/2 Maloobchodní tržby

15/2 Průmyslová výroba

15/2 Zápis z jednání Fedu

16/2 Index cen výrobců

16/2 Zahájené stavby domů a vydaná stavební povolení

17/2 Index spotřebitelských cen

17/2 Index předstihových ukazatelů

10 akcií s velkým růstovým potenciálem
Americké akcie zažívají nejlepší začátek roku za posledních 25 let. Analytici varují, že musí přijít prodejní vlna, protože většina největších rizik ve světové ekonomice zůstává neodvrácena. Analytici JPMOrgan ovšem i v současném, podle mnoha odborníků "překoupeném" prostředí našli akcie, které nabízejí další růstový potenciál.

Evropa

Evropské akciové trhy reagovaly na vývoj v Řecku citlivěji než burzy v Americe a ztratily kvůli pátečnímu propadu za celý týden přes procento a půl (DJ Eurostoxx 50 -1,37 %).

Již dnes se v řeckém parlamentu hlasuje o přijetí úsporného balíku, který je podmínkou další finanční pomoci (130 miliard eur) zadlužené zemi. "Tato dohoda rozhodne o budoucnosti země. Jsme jen krůček od velice hluboké propasti," varoval před jednáním parlamentu řecký premiér Lukas Papadimos.

Pokud země nedostane další peníze, v březnu neřízeně zbankrotuje. Poslední data potvrzují složitou situaci řecké ekonomiky – nezaměstnanost v lednu vystřelila z 18 % téměř na 21 % a mezi mladými nemá práci polovička lidí. Země má za sebou týden plný generálních stávek. Řecké ANO tak naráží na odpor v samotné zemi. Výsledkem je i destabilizace vlády s několika demisemi a koaličními roztržkami.

Hluboká recese nejenže ohrožuje řeckou ochotu kooperovat, ale především hatí již dohodnuté plány stabilizace řeckých veřejných financí. Aby fungoval říjnový plán na sražení řeckého dluhu ze 160 na 120 % HDP do roku 2020, je nutné ušetřit dalších 15 miliard eur. Německu přitom dochází trpělivost.

Hodně se sází na ECB. Pokud by prodala řecké dluhopisy ze své bilance za nákupní cenu a vzdala se eventuálních zisků, mohlo by Řecko smazat dluh za zhruba 12 miliard. Prezident ECB Mario Draghi ovšem ve čtvrtek o Řecku v podstatě odmítal mluvit.

Na středu je svoláno mimořádné zasedání ministrů financí eurozóny. Ti by měli diskutovat o vývoji v Řecku a o dalším postoji k jeho podpoře. Případné uvolnění druhé tranše půjčky by mělo být trhem vnímáno pozitivně, ačkoli smysluplném využití těchto peněz zůstává otázkou.

Eurozónu nezachrání miliardy z ECB. Jih zaostává za severem
Přestože ECB tvrdí, že nebude tisknout peníze na záchranu eurozóny, potichu dělá pravý opak, tiskne je a zachraňuje velké evropské banky (poskytuje úvěry v objemu 500 miliard eur za 1 %). Zachraňuje také evropské státy (nakupuje jejich dluhopisy na volném trhu). Toto jsou však jen krátkodobá řešení dlouhodobého problému. Tím hlavním problémem zůstává rozdíl v konkurenceschopnosti severu a jihu eurozóny.

ECB ponechala základní úrokovou sazbu na 1 % a na konec února plánuje druhé kolo tendru o stovky miliard eur (tzv. operace LTRO). Levně půjčené peníze by měly pomoci bankám, a skrze ně snad i evropské ekonomice – finanční domy budou mít zásobu hotovosti na úvěry pro firmy, případně na nákupy dluhopisů zadlužených zemí. Jejich následné nižší výnosy by měly státům pomoci se stabilizací veřejných financí (nižší náklady na dluh). Navíc ECB tyto cenné papíry na rozdíl od komerčních bank přijímá jako kolaterál, tedy záruku za půjčky těmto bankám.

Evropské banky, konkrétně ty francouzské, budou dominovat výsledkové sezóně na starém kontinentu. Svá čísla oznámí mimo jiné BNP Paribas a Société Générale, matka Komerční banky.

Evropská výsledková sezóna: Investory budou zajímat zejména francouzské banky

Co se týká ekonomických dat, i v Evropě bude živo. V úterý bude nejvíce sledovaný index ekonomického sentimentu ZEW, ale například i vývoj HDP v Řecku nebo v Portugalsku. Vývoj HDP Německa a celé eurozóny (odhad: meziročně +0,7 %, mezičtvrtletně -0,4 %) pak bude oznámen ve středu.

14/2 Británie - index spotřebitelských cen

14/2 Německo - index ekonomického sentimentu ZEW

15/2 Vývoj HDP Německa a celé eurozóny

17/2 Německo - index cen výrobců

Ekonomika: Černé labutě všude kolem nás
O tom, že současný vývoj je de facto globální finanční válkou, jsem psal nedávno. Podle vývoje a podle toho, co čtu, se zdá, že během měsíce nebo dvou budeme svědky mimořádné události. Tato událost pak poslouží jako rozbuška pro následující víceméně krkolomný vývoj. Co za událost by to mohlo být? Variant je celá řada.

Pražská burza

Index PX za uplynulý týden ztratil 1,88 %, když ho dolů stahovaly především akcie rakouské Erste Group, která nejcitlivěji reagovala na nejistotu okolo Řecka.

Nejvíce rostoucí akcií byla KIT Digital (+3,9 %, 229 Kč). Firma potvrdila výhled hospodaření na letošní rok. Naopak nejvíce klesajícím titulem bylo ORCO (-15,2 %, 101 Kč). Titul korigoval předešlé růsty bez konkrétních zpráv.

Ve čtvrtek zveřejnil velice špatné výsledky hospodaření za čtvrtý kvartál Unipetrol. EBIT skončil ztrátou 2,5 miliardy Kč při očekávání miliardy. Důvodem je kromě mimořádných položek (avizované Paramo) i horší výsledek na nákladové straně (nižší marže a celkově nepříznivé makroprostředí). Titul za týden ztratil 3,7 %.

Výsledková sezóna naplno dorazí na pražskou burzu v příštím týdnu, kdy svá čísla zveřejní Komerční banka a Telefónica.

"U Komerční banky očekáváme čistý zisk za čtvrté čtvrtletí 2,5 miliardy korun," napsal ve svém týdenním komentáři hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček. Meziroční pokles o zhruba 25 % bude zapříčiněn dalšími odpisy řeckých dluhopisů, nižšími zisky z finančních operací a vyššími provozními náklady.

"Naším základním scénářem je dividenda 200 Kč na akcii (5,4% hrubý dividendový výnos), tedy pokles z loňských 270 Kč. Očekáváme, že odhady trhu nejsou natolik pesimistické, a tudíž by mohlo dojít k lehkému vybírání zisků, pokud se naše projekce potvrdí," píše dále Vaníček.

Komerční banka: Bezpečný přístav v dluhové krizi?
Erste Group potvrzuje své doporučení "držet" akcie Komerční banky. Ta působí na jednom z nejbezpečnějších bankovních trhů v regionu střední a východní Evropy, a proto si užívá nejvyšší násobky poměrových ukazatelů ocenění.

V pátek odhalí své hospodaření telekomunikační společnost Telefónica CR. "Očekáváme meziroční růst čistého zisku o 17 % ve čtvrtém kvartálu, a to hlavně díky výrazným úsporám včetně meziročního poklesu odpisů. Výsledky za celý rok by tak měly jen mírně nedostát původním předpokladům společnosti," odhaduje Milan Vaníček.

Zásadní zprávou pro investory bude oznámená dividenda. "Očekáváme výplatu 30 Kč plus program na dodatečný odkup vlastních akcií či snížení základního jmění a vyplacení dodatečně jako dividendy," píše Milan Vaníček v komentáři.

Celkový objem vyplacených prostředků akcionářům vidí v rozmezí 30 až 40 Kč na akcii. Výhled na rok 2012 by měl být opět poměrně konzervativní.

16/2 Komerční banka - hospodářské výsledky

17/2 Telefónica CR - hospodářské výsledky

ČS: Aktuální monitor ocenění českých akcií
Pohled analytiků České spořitelny na nejlikvidnější tituly pražské burzy.

Mohlo by vás zajímat
2. 3. 2021 17:01
VE STŘEDU OD 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (se Stanislavem Viktorinem)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat