Burzovní kalendář 26. 4. - 30. 4. 2010

Vydrží nejdelší týdenní růstová štafeta od roku 2004 také v příštím týdnu? Na Wall Street o tom může rozhodnout slyšení vedení Goldman Sachs před americkým senátem nebo jednání FEDu. Vyspělé evropské trhy ovlivní víkendová jednání o řeckém dluhu a na pražské burze začne se zpožděním výsledková sezóna.

Wall Street

Index Dow Jones si v minulém týdnu připsal zisky již poosmé v řadě (+1,7 %). Také širokopásmový S&P 500 přidal 2,1 % a od březnových minim z roku 2008 je silnější o téměř osmdesát procent.

Pozitivní náladu nepokazilo ani vyšetřování banky Goldman Sachs nebo eskalace problémů okolo řeckého dluhu, které v pátek vyvrcholilo oficiální žádostí Řecka o finanční pomoc.

Býčí municí se v minulém týdnu staly znovu lepší než očekávané výsledky amerických korporací, např. Morgan Stanley nebo Applu.

V novém týdnu budou americké trhy ovlivněny především čtyřmi událostmi: výsledkem nedělního jednání MMF a EU o páteční žádosti Řecka o pomoc, zasedání FEDu, dále pokračující výsledkovou sezónou a předběžnými čísly o výkonu americké ekonomiky za první čtvrtletí.

Ale po pořádku. Řecko žádá finanční pomoc ve výši 60 miliard USD a trh bude netrpělivě čekat na detaily této "záchranné operace". Je velmi pravděpodobné, že peníze Řekové dostanou, ale nervozita, že v dlouhodobém horizontu čeká Řecko přece jen bankrot, přetrvává.

"Řecko je malá země, ale skutečným rizikem je rozšíření těchto problémů na další státy. Evropa ještě není z nejhoršího venku, a proto si myslím, že výnosy z dluhopisů ještě porostou," říká George Goncalves, stratég z japonské investiční banky Nomura. (zdroj: CNBC)

V týdnu také proběhne dvoudenní jednání FEDu, které vyvrcholí středečním oznámením o nastavení úrokových sazeb. Podle agentury Bloomberg se sice nečeká žádný pohyb na základní úrokové sazbě (0-0,25 %), ale FED by mohl aktualizovat svůj pohled na směřování ekonomiky.

Důležité bude úterý, kdy budou mít šéfové "obviněním zmítané" Goldman Sachs slyšení před vyšetřovacím výborem amerického senátu.

V nadcházejícím týdnu bude pokračovat výsledková sezóna. Mezi nejvíce sledované budou určitě patřit výrobce zemědělské a stavební techniky Caterpillar, výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble nebo těžařský gigant Exxon Mobil.

Již zveřejněné výsledky amerických korporací jsou zatím podle agentury Thomson Reuters velmi dobré, když 83 % firem překonalo očekávání trhu na úrovni zisku a 69 % na úrovni tržeb.

Fundamentálně dobré podmínky na trhu podporuje také technická analýza.

," takový je výhled Josefa Košťala, opčního obchodníka (Optionslock.cz).

V rámci makrodat se trh bude soustředit na páteční předběžné číslo o růstu hrubého domácího produktu za první čtvrtletí (odhad +3,4 %), dále na pondělní cenový index amerických nemovitostí S&P/Case-Shiller (+1,3 %) a spotřebitelskou důvěru za duben (odhad 54 bodů).

datum událost
26-30/4 Výsledková sezóna (Procter & Gamble, Caterpillar, Exxon Mobil, Motorola)
27/4 Nemovitostní index S&P/Case-Shiller
27/4 Spotřebitelská důvěra
28/4 FED - rozhodnutí o úrokových sazbách
30/4 Hrubý domácí produkt za I. čtvrtletí

Eurozóna

Vyspělé evropské akciové trhy v minulém týdnu v průměru oslabily o 1,7 procenta (DJ EUROSTOXX 50), a to především kvůli problémům okolo řeckých dluhů a destabilizaci leteckého provozu v důsledku pokračující erupce islandské sopky Eyjafjallajökull.

Pohyb kurzu řeckých státních dluhopisů bude ovlivňovat vývoj západoevropských burz i v dalším týdnu, a hodně k němu přispěje výsledek společného nedělního zasedání Řecka s MMF a EU.

Příští týden se také na plné obrátky rozběhne evropská výsledková sezóna. V centru pozornosti investorů budou například farmaceutický Sanofi-Aventis, německá Deutsche Bank nebo v Česku podnikající Arcelor Mittal.

V rámci makrokalendáře bude důležitá čtvrteční hodnota indexu ekonomického sentimentu za celou Unii (odhad -8 bodů) a páteční statistika vývoje nezaměstnanosti (odhad 10 %).

datum událost
26-30/4 Výsledková sezóna (Sanofi-Aventis, Arcelor Mittal, Deutsche Bank)
29/4 Index ekonomického sentimentu
30/4 Nezaměstnanost v EU

Pražská burza

Pražská burza si minulý týden na rozdíl od svých západoevropských kolegyň udržela kladný výsledek, i když zisk byl jen minimálních +0,1 %.

Příští týden odstartuje na parketu pražské burzy výsledková sezóna, a to v pátek, kdy se se svými provozními výsledky hospodaření pochlubí Erste Bank.

"Očekáváme, že banka za první tři měsíce 2010 zvýší provozní výsledek o téměř 16 % r/r, ale kvůli 40% nárůstu opravných položek bude meziroční čistý zisk téměř nezměněn na úrovni 231 milionů EUR," napsal v reportu svým klientům Milan Vaníček, hlavní analytik z Atlantik FT.

Příznivci akcií tabákové společnosti Philip Morris ČR by měli být na pozoru v úterý, který bude posledním dnem, kdy se budou obchodovat akcie této společnosti s nárokem na hrubou dividendu 780 Kč.

, která proběhne hned v pondělí.

tr> tr>
datum událost
26/4 Orco - valná hromada
27/4 Philip Morris ČR - poslední den obchodování s nárokem na dividendu
30/4 Erste Bank Group - provozní výsledky hospodaření za I. čtvrtletí 2010
Mohlo by vás zajímat
25. 2. 2021 21:31
ŽIVĚ: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu (ABCD investora)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat