Burzovní kalendář 28. 2. - 4. 3. 2011

Nervozitu na Wall Street mohou v novém týdnu udržovat rekordní ceny ropy a nevyzpytatelný libyjský diktátor. Západoevropské trhy zavalí lavina důležitých makroekonomických indikátorů a investoři na pražské burze se dozvědí více o hospodaření a dividendové politice ČEZu. Svá čísla odkryje také sázková společnost Fortuna.

Wall Street

Burzy v New Yorku mají za sebou nejhorší týden za uplynulé tři měsíce. Index S&P 500 ztratil 1,72 %, technologický Nasdaq 1,87 %. Za poklesem stála především pokračující občanská válka v Libyi a růst cen ropy.

Obavy s přerušení dodávek ropy drží ceny ropy na rekordních úrovních a investoři se bojí, že by mohla ohrozit pokračující oživení ekonomiky.

Svůj podíl na negativní náladě mají i analytici, kteří se předhánějí v katastrofických scénářích budoucího vývoje cen ropy.

Nejistotu přiživily také některé kvartální výsledky. Zklamáním byly účetní čísla výrobce tiskáren a počítačů HP nebo řetězce Wal-Mart. Celkově se však americká výsledková sezóna povedla, protože 71 % z 456 firem, které již oznámily své výsledky, překonalo očekávání analytiků. zdroj: Bloomberg

Závěr výsledkové sezóny obstará v novém týdnu velkoobchodní řetězec Costco nebo výrobce kečupů Heinz. V rámci technologických akcií bude nejzajímavější úterý, kdy se chystá šéf Applu Steve Jobs představit nový model iPad 2.

Na tuto "událost" sází někteří hedgeoví portfoliomanažeři, kteří akcie pod burzovní označením AAPL nakupují.

Americkému makrokalendáři vévodí čtvrtek a pátek, kdy se investoři dozvědí čerstvá čísla z trhu práce, a to jak o celkovém vývoji únorové nezaměstnanosti (odhad 9,1 %), tak o tvorbě nových pracovních míst (odhad 179 000).

tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr>
datum událost
28/2-4/3 Výsledková sezóna (Heinz, Costco)
2/2 Běžová kniha Fedu
3-4/2 Nezaměstnanost

20 nejpopulárnějších akcií mezi hedge fondy

Pražská burza

České akcie se v minulém týdnu s nervozitou na trzích vyrovnaly docela obstojně a index PX nakonec získal jen 0,3 %. Více vzrušení než nepokoje v Libyi nebo růst cen ropy totiž přinesly například výsledky ČEZu, které se dostaly mezi investory dříve, než měly.

Jakou dohru bude mít několik "zmatených emailů", které odešly nedopatřením z adresy mluvčího společnosti, ještě nevíme. Celkově však výsledek hospodaření ČEZu dopadl v souladu s odhady analytiků, což se projevilo na týdenním růstu akcií (+2 %).

Více informací má říct ČEZ na tiskové konferenci v pondělí. Má investorům prozradit, jakou dividendu plánuje a jak vidí management hospodaření v roce 2011.

U dalších společností, které oznamovaly přesně podle burzovního kalendáře, potěšily lepší čtvrtletní výsledky mediální skupiny CME. Investoři lepší čísla ocenili nákupními příkazy, které akcie pod burzovním označením CETV posunuly za týden o 3 % nahoru.

Dobrá čísla daly na stůl také uhelná NWR a v pátek Erste Group.

V nadcházejícím týdnu se kromě doplněných informací od ČEZu dočkají investoři výsledků nováčka na parketu. Ve úterý oznamuje sázková společnost Fortuna.

"Celkově očekáváme pokračování růstu objemu přijatých sázek i hrubých výher s pokračujícím růstem sázkového podnikání v regionu, zejména díky rostoucím objemům v on-line sázení," napsal ve svém výhledu Marek Hatlapatka, hlavní analytik makléřské firmy Cyrrus.

datum událost
28/2 ČEZ - hospodářské výsledky
1/3 Fortuna - hospodářské výsledky

Česká výsledková sezóna: Kdo a kdy oznamuje

Eurozóna

Parkety západoevropských burz utrpěly největší týdenní ztráty od července 2010 (DJ EuroStoxx 50 -2,4 %). Důvody výprodeje byly podobné jako na Wall Street, tedy ceny ropy na 2,5letých maximech a strach z vývoje v Libyi.

"Nedomnívám se, že propad akcií v uplynulých týdnech představuje nějakou zásadní fundamentální změnu na trhu. Vypadá to spíše na krátkodobou korekci, po které akcie znovu zamíří nahoru," tvrdí stratég z BNP Paribas Geert Ruysschaert. zdroj: CNBC

Evropské trhy čeká makrodaty nabitý týden. Z nich nejdůležitější budou pondělní inflační čísla a samozřejmě čtvrteční zasedání Evropské centrální banky a s ní spojené rozhodnutí o nastavení úrokových sazeb.

V rámci evropské výsledkové sezóny budou důležité hospodářské výsledky výrobce sportovního oblečení Adidas nebo francouzského maloobchodního řetězce Carrefour.

datum událost
28/2-4/3 Výsledková sezóna (GDF Suez, Carrefour, Adidas)
28/2 Inflace - index spotřebitelských cen
1/3 Nezaměstnanost v eurozóně
3/2 HDP v eurozóně za 4. čtvrtletí 2010
3/2 ECB - rozhodnutí o nastavení úrokových sazeb
Mohlo by vás zajímat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat