Burzovní kalendář 3. 9. - 7. 9. 2012

Pozornost investorů se v novém týdnu přesune z amerického Jackson Hole zpátky do Evropy. Hlavní slovo si totiž ve čtvrtek vezme Mario Draghi a jeho (nejednotná) družina z Evropské centrální banky. Trhy budou čekat na podrobnější vyjádření k programu odkupu dluhopisů problémových zemí eurozóny. Kalendář je navíc nabitý důležitými makrodaty v čele s americkou nezaměstnaností a ostře sledovanými indexy nákupních manažerů od Číny až pod Spojené státy.

Wall Street

3/9 Trhy jsou zavřené kvůli státnímu svátku (Labor Day)

4/9 Indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (ISM a Markit)

4/9 Stavební výdaje

6/9 ADP - změna počtu pracovních míst v soukromém sektoru

6/9 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

6/9 Index nákupních manažerů mimo zpracovatelský sektor (ISM)

7/9 Celková míra nezaměstnanosti a změna počtu pracovních míst

Uplynulý týden na amerických burzách byl až do středy velice klidný, ve čtvrtek došlo k hlubšímu propadu a v pátek po projevu šéfa Fedu Bena Bernankeho investoři trochu hledali, co si z jeho slov vzít. Nakonec zřejmě zvítězil pocit, že Bernanke nechal dveře dalšímu uvolnění měnové politiky otevřené, ovšem americké akcie navzdory mírnému pátečnímu posílení zakončily týden ve ztrátě (S&P 500 -0,32 %).

Fed je připraven podpořit ekonomiku, když si ti situace bude žádat, aktuální data ovšem nejsou dostatečným "startovním výstřelem".

Ten by mohl na guvernéry z Fedu zahřmět již v novém týdnu, kdy nejprve o kondici americké ekonomiky mnohé naznačí čerstvé indexy nákupních manažerů, aby vše v druhé polovině zkráceného týdne směřovalo k pátečním datům z trhu práce.

Právě ten je podle Bernankeho slov nadále jedním z největších problémů americké ekonomiky. Analytici očekávají zhruba 130 tisíc nových míst mimo zemědělství, což by bylo méně než v červenci. Navíc v posledních měsících dochází k poměrně výrazným revizím.

Na obchodování budou mít nepochybně velký vliv také zprávy z Evropy, především čtvrteční zasedání Evropské centrální banky.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Prázdninová nuda končí
Index S&P 500 se celý týden pohyboval v úzkém rozpětí a zdálo se, že všichni čekají na páteční projev Bena Bernankeho v Jackson Hole. Nakonec ani pátek ničím nevybočil z nálady celého týdne a index uzavřel o 5 bodů níže než předchozí pátek.

Euro na 8týdenním maximu, euforie vrcholí, Bernanke ale náladu trochu zchladil
Měnový pár EURUSD se poprvé od začátku července vyhoupl nad 1,26. Dobrá nálada v Evropě před setkáním centrálních bankéřů v Jackson Hole vrcholí, akcie jsou také v plusu a celoevropský index DJ Stoxx 600 Europe pravděpodobně posílí již třetí měsíc po sobě. Projev Bena Bernankeho vrátil euro nakrátko pod 1,26 dolaru, ale dolar začal brzy znovu ztrácet.

Ben Bernanke nemá ponětí, co se stane, až Fed pustí na trh biliony dolarů ve skoupených dluhopisech
Bruce Krasting ve svém komentáři k událostem finančního světa na svém blogu publikoval postřehy z korespondence mezi Darrellem Issou, předsedou Výboru pro dohled a vládní reformy (House Oversight and Government Reform Committee), a Benem Bernankem, šéfem Fedu. Zajímavé čtení.

Akcie: Pádná odpověď na kritiku rally při malých objemech
Objem obchodů s akciemi je jedním z velkých témat posledních let. Těm, kdo zpochybňují více než 100% posílení akcií od jejich dna v březnu 2009, je trnem v oku to, že růst trhu probíhá za malého objemu obchodů, není tedy "zdravý". Řada investorů se proto zdráhá vrátit na trh s akciemi (takové trošku sebenaplňující proroctví, co myslíte?). Statistika má ovšem někdy hodně cenné údaje.

Má akciový trh v USA vnitřní sílu? Tradeři by se měli mít na pozoru
Akciové trhy měřené nejvýznamnějšími indexy (respektive ETF certifikáty) jsou na úrovních svých jarních maxim. Rad bych poukázal na tři zajímavé grafy, které by měly tradery přimět k opatrnosti. Na intradenních cenových grafech jsou patrné známky slabosti trhu jako celku, na růstu cen akcií v posledních týdnech se podílí stále méně titulů.

Evropa

3/9 Eurozóna, Německo - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru

4/9 Eurozóna - index cen výrobců

5/9 Eurozóna, Německo - index nákupních manažerů ve službách

5/9 Eurozóna - maloobchodní tržby

6/9 Eurozóna - HDP za 2. čtvrtletí 2012

6/9 Německo - podnikové objednávky

6/9 ECB - rozhodnutí o sazbách

6/9 Bank of England - rozhodnutí o sazbách

7/9 Německo - průmyslová výroba

Evropské akcie zakončily týden krátce po projevu Bena Bernankeho na pozitivní vlně, což jim vyneslo jak týdenní, tak měsíční zisk, již třetí v řadě (DJ EuroStoxx 50 za týden +0,27 %, za měsíc +4,94 %). Na nejvyšší úrovně od začátku léta se vrátilo také euro vůči americkému dolaru, a to jak díky spekulacím o třetí vlně kvantitativního uvolňování v USA (negativní pro dolar), tak díky nadějím vkládaným do ECB a její další možné podpory evropské ekonomiky.

Událostí týdne proto bude čtvrteční zasedání centrálních bankéřů ve Frankfurtu. Ti zažili i v předvečer zasedání poměrně perný týden.

Nejprve sám Mario Draghi zrušil svou účast na sympóziu v Jackson Hole "kvůli pracovní vytíženosti", a pak jeho velký oponent, guvernér Bundesbank a zastánce "tvrdé ruky" Jens Weidmann, chtěl rezignovat na svůj post kvůli svému nesouhlasu s připravovanými odkupy dluhopisů periferních zemí. Jsou podle něj v podstatě financováním státních rozpočtů nově natištěnými penězi, což není v souladu s posláním centrální banky.

Analytici se shodují, že cokoli jiného než konkrétnější obrysy plánu na odkup dluhopisů bude pro trhy zklamáním. Případné snížení sazeb ze současné už tak nízké úrovně by nemělo při stávajících podmínkách na evropských trzích větší význam. ECB ovšem podmiňuje svou intervenci na dluhopisovém trhu žádostí konkrétní země o finanční pomoc z fondů eurozóny. Kromě odkupů dluhopisů bude trhy zajímat, zda ECB zmírní pravidla pro přijímaný kolaterál od komerčních bank.

Blíží se také 12. září, kdy se odehraje několik pro Evropu důležitých věcí. Německý ústavní soud rozhodne o tom, zda chystaný fond ESM není v rozporu s německou ústavou, v Nizozemsku proběhnou parlamentní volby (Nizozemci stále častěji volají po ukončení financování jižních zemí) a Evropská komise představí detaily plánu, podle kterého by se ECB měla stát do roku 2014 dozorovým orgánem nad všemi bankami v eurozóně.

Z makrokalendáře vyčnívá především HDP eurozóny a indexy nákupních manažerů. Zpomalení růstu ekonomiky by rádi odvrátili Němci, což ukazuje i několikadenní návštěva Angely Merkelové v Číně. Data z průmyslu ovšem pravděpodobně v novém týdnu potvrdí horší výhledy ekonomiky, které naznačuje například podnikatelský index Ifo. Sledované budou také aukce dluhopisů, ve čtvrtek draží své cenné papíry Španělsko.

Setkali se v Jackson Hole aneb centrální bankéři off record
Tento týden je jednou z nejsledovanějších událostí sympózium centrálních bankéřů v Jackson Hole. Média se tak plní zejména úvahami o tom, co kdo ohlásí a neohlásí. Podívejme se na tuto událost z trochu netradiční perspektivy. Jak asi mohou vypadat neformální rozhovory bankéřů a ekonomů na setkání?

10 dnů nejistoty: ECB bude řešit odkupy dluhopisů 6. září, vlády by na ni neměly spoléhat
Člen výkonné rady Evropské centrální banky Jörg Asmussen v pondělí v Hamburku uvedl, že jsou pochyby ohledně přežití eura pro banku nepřípustné. Detaily plánu v boji s krizí bude ECB projednávat až na řádném zasedání 6. září.

Dohled ECB nad evropskými bankami už v roce 2014?
Evropská centrální banka převezme dohled nad bankami v eurozóně od roku 2014. Země mimo eurozónu budou moci požádat o dohled ECB nad svými bankami dobrovolně. V rozhovoru pro Süddeutsche Zeitung tento plán nastínil evropský komisař pro vnitřní trh a služby Michel Barnier. Od ledna 2013 by ECB převzala dohled nad těmi bankami, kteríé požádají o pomoc stálý záchranný fond eurozóny ESM. O jeho ústavnosti ovšem teprve bude rozhodovat německý soud.

Pražská burza

7/9 Telefónica C.R. - poslední den s nárokem na dividendu

České akcie měřeno indexem PX uzavřely srpen týdenním ziskem 0,66 %. Nejvíce rostoucí akcií byla KIT Digital (+10,4 %, 61,5 Kč) díky změně na postu generálního ředitele. Dařilo se také akciím Telefóniky, které přidaly 3,7 %.

V pátek 7. září se budou akcie telefonního operátora naposledy obchodovat s nárokem na řádnou hrubou dividendu 27 Kč. "Očekáváme, že na případné hranici 380 Kč by se mohla objevit podpora v podobě odkupu akcií samotnou firmou, což bylo již možné pozorovat v minulých měsících. Snížení základního jmění ve výši 13 Kč na akcii by mohlo být vyřešeno do přelomu října a listopadu," napsal ve svém pravidelném tržním komentáři hlavní analytik z J&T Banky Milan Vaníček.

Nejvíce v týdnu ztrácely akcie NWR (-8,5 %, 88,2 Kč). Titul klesal s celkovým sentimentem v sektoru a s nižšími doporučeními na titul. Agentura S&P po pátečním závěru obchodování snížila výhled ratingu společnosti na negativní ze stabilního kvůli nízkým cenám koksovatelného uhlí. Zhoršení výhledu následuje po poklesu cen koksovatelného uhlí pod 170 USD za tunu v důsledku obav ohledně dalšího vývoje globální ekonomiky.

Pražská burza přejde od prosince na nový obchodní systém, SPAD a KOBOS se spojí v jeden
Pražská burza (BCPP) chystá ke konci roku přechod stávajícího, již letitého obchodního systému na nový systém XETRA. Na otázky s tím spojené odpovídá Jiří Kovařík, ředitel odboru externí komunikace pražské burzy.

Závěr výsledkové sezóny na pražské burze obstarala hned pětice společností. Palec nahoru si vysloužily Pegas Nonwovens a AAA Auto (dosavadní majoritní akcionář Anthony Denny se bude zbavovat podílu ve firmě), naopak zklamala čísla od Fortuny, ORCO a Philip Morris ČR.

V novém týdnu budou investoři do českých akcií sledovat především situaci na evropských trzích, kde bude v hlavní roli Evropská centrální banka.

ORCO: První pololetí ve ztrátě a s nižšími tržbami, ale s povolenou restrukturalizací dluhu
Developerská společnost ORCO hospodařila v prvním pololetí s čistou ztrátou 7 milionů eur, provozní ztrátou 9 milionů eur (před rokem 7 milionů) a kladným EBITDA 21 milionů eur (loni 12 milionů). Tržby klesly o 6 % meziročně na 70 milionů eur. Provozní náklady klesly o 11 % na 40 milionů eur především díky 5milionovým úsporám v centrále společnosti.

Výsledky Fortuny a další pražské příběhy v kostce
Během prvních šesti měsíců letošního roku dosáhla sázková společnost Fortuna čistého zisku 5,6 milionu eur (139 milionů Kč), což představuje meziroční zhoršení o 34,9 %. Výše přijatých sázek přesáhla hodnotu 229 milionů eur (5,7 miliardy korun, +9,6 %).

Pegas Nonwovens: Lepší než očekávané výsledky a potvrzený výhled
Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens ve druhém kvartálu 2012 zvýšil meziročně tržby i provozní zisk a dokázal se vyhnout čisté ztrátě, kterou očekávali analytici. Navíc potvrdil svůj celoroční výhled růstu EBITDA o 5 až 15 %.

Mohlo by vás zajímat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat