Burzovní kalendář 6. 12. - 10. 12. 2010

Více než makrodata budou v novém týdnu udávat směr vývoje hlavních burzovních indexů politická rozhodnutí z Dublinu, Bruselu a Washingtonu. Středoevropské burzy může ovlivnit řada makroekonomických zpráv a pražskou burzu by mělo čekat znovu kolísavější obchodování s větším zájmem o bankovní tituly.

Wall Street

Americké akcie v minulém týdnu přidaly tři procenta (S&P 500), což byl největší týdenní růst za poslední měsíc. Chuť nakupovat neovlivnily ani pokračující problémy na druhé straně Atlantiku nebo horší páteční čísla z trhu práce.

V novém týdnu budou investoři na Wall Street sledovat, jak dopadne jednání Obamovy administrativy s Kongresem, se kterým by se mělo dohodnout prodloužení Bushových daňových úlev, a to minimálně o jeden rok.

Kromě toho také usednou již v neděli večer k televizním obrazovkám (CBS), kde se chystá velké interview s šéfem Fedu Benem Bernankem. Podle již avizovaných informací by v něm měl Bernanke mimo jiné mluvit o možnosti případného navýšení 600 miliard USD na kvantitativní uvolňování.

"Kondice americké ekonomiky se v nadcházejících šesti až devíti měsících bude zlepšovat, a to by mělo pomoct akciím," míní Richard Bernstein, šéf investiční skupiny Richard Bernstein Capital Management, a dodává: "Americké akcie v příštím roce mohou pozitivně překvapit, naopak mladé trhy mohou být zklamáním." zdroj: CNBC

Optimistický výhled Bernsteina by mohl vyjít minimálně v závěru roku, kterou ovlivňují tradiční býčí sezonní faktory.

"Celkový sentiment na trhu je velmi dobrý," říká Randy Frederick, ředitel obchodování a derivátů ve Schwab Center for Financial Research. zdroj: Reuters

Vánoční rally: 7 prosincových favoritů

V rámci "chudšího" amerického makrokalendáře stojí příští týden za pozornost pravidelné čtvrteční žádosti o podporu v nezaměstnanosti nebo páteční index důvěry Michiganské univerzity.

tr> tr>
datum událost
5/12 Televizní výstoupení Bena Bernankeho
9/12 Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti
10/12 Index důvěry Michiganské univerzity

Pražská burza

Pražská burza zažila po delší době divočejší průběh obchodování, kterému dominovaly prudký propad zkraje týdne a prudký růst v jeho závěru. Celkově si index PX polepšil za pět obchodních dní o 3,5 procenta.

Volatilita byla způsobena jednak napětím z pokračování evropské úvěrové krize, a jednak měly vliv "lokální zprávy", jako například vypršení nabídky na převzetí, kterou dala NWR (+4,8 %) polské uhelné společnosti Bogdanka, nebo vyřazení mediální CME (+2,2 %) z celosvětového akciového indexu MSCI.

Český burzovní kalendář zahrnuje v nadcházejícím týdnu především důležitá makrodata, například nezaměstnanost a detaily složení růstu hrubého domácího produktu za 3. čtvrtletí roku 2010.

Větší aktivita se dá v souvislosti s níže zmíněnými politickými jednáními v EU očekávat znovu na bankovních titulech.

ČS: Prosincová akciová strategie pro české akcie

datum událost
8/12 Nezaměstnanost
9/12 Složení HDP za 3. čtvrtletí 2010
9/12 Inflace - index spotřebitelských cen

Eurozóna

Západoevropské akcie se po měsíci znovu ocitly na týdenní bázi v kladném teritoriu (DJ EUROSTOXX 600 +1,5 %), a to především díky prohlášení ECB, která v zásadě potvrdila evropskou verzi dalšího kola kvantitativního uvolňování.

Nový týden budou akcie v eurozóně ovlivněny především politickými faktory.

Evropští ministři financí budou v pondělí a v úterý pokračovat v jednáních o dalším postupu v zastavení evropské úvěrové krize a záchraně evropského měnového mechanismu.

Irsko, které v minulém týdnu dostalo od eurozóny záchranný balíček, čeká důležité hlasování o rozpočtu a detailech schválené pomoci od členských zemí Unie a Mezinárodního měnového fondu.

"Případné neschválení rozpočtu může vyústit v politickou nestabilitu a nejistotu mezi investory," varuje T. J. Marta, hlavní stratég z investiční společnosti Marta on the Markets. zdroj: Marketwatch

V úterý bude zveřejněna aktivita německého průmyslu, důležité bude také čtvrteční zasedání Bank of England, která by sice měla ponechat základní úrokovou sazbu beze změny na 0,5 %, ale mohla by po vzoru ECB z minulého týdne zvětšit svoji angažovanost, například v odkupech státních dluhopisů.

datum událost
6-7/12 Ministři financí EU - jednání o fiskálních problémech v EU
6/12 Irsko - schvalování rozpočtu
7/12 Průmyslová výroba v Německu
8/12 Bank of England - rozhodnutí o úrokových sazbách
Mohlo by vás zajímat
14. 5. 2021 10:01
Michal Šnobr: Vyloučení Rosatomu z přípravy na dukovanský tendr může být příležitostí pro ČEZ i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Peníze ztrácejí na hodnotě a vklady v bankách dávno nejsou řešení.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
10. 5. 2021 12:01
Investorský magazín: Family office od A do Z
Bohatství
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat