US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Démon jménem portfoliomanažer

Představují aktivity portfoliomanažerů velkých investičních fondů riziko pro stabilitu světového finančního systému? Ačkoli se světoví regulátoři v odpovědi na tuto otázku stále nedokáží shodnout, již delší dobu narůstá počet těch, kteří tvrdí, že ano. Podle Aviho Nachmanyho ze společnosti Strategic Insight ale realita není tak černá, jak někteří pesimisté tvrdí.

Odpůrci aktivně spravovaných investičních fondů mimo jiné argumentují tím, že jsou to právě profesionální portfoliomanažeři, kdo ve chvílích poklesu trhů stojí za masivním odlivem kapitálu z burz, čímž přispívají k výraznému růstu nestability cen akcií. Podle Nachmanyho jsou to však paradoxně právě správci velkých fondů, kteří trhy ve chvílích nejistoty udržují nad vodou.

"Pokud se podíváme na data z října 2008, pro portfoliomanažery i individuální investory extrémně děsivého období, je rozdělení rolí jednoznačné," říká. "Zatímco individuální investoři stáhli ve dvaceti nejhorších dnech z akciových podílových fondů dvě procenta z jejich celkového objemu, profesionální portfoliomanažeři svoji expozici vůči akciovým trhům snížili jen o tři desetiny procenta," vysvětluje. "Podobné rozložení prodejní nálady lze pozorovat prakticky ve všech krizových obdobích," dodává. Velké fondy tak podle Nachmanyho v obdobích nejistoty na trzích fungují jako spolehlivý nárazník, který je schopný absorbovat velkou část prodejního sentimentu individuálních investorů.

Při hledání odpovědi na otázku vlivu chování individuálních investorů a profesionálních portfoliomanažerů na stabilitu finančního sektoru je ale potřeba pozorně sledovat jeden důležitý faktor. Z globálního hlediska totiž panuje velký nesoulad mezi chováním těchto dvou skupin obchodníků na rozvinutých a rozvíjejících se trzích. Zatímco na rozvíjejících se trzích tíhnou k impulzivnímu chování typu střídání krátkodobých období nákupů a prodejů spíše aktivně spravované investiční fondy, na plně rozvinutých trzích je oportunistická investiční strategie spíše doménou individuálních investorů.

"Situace se nicméně v poslední době zásadně mění," upozorňuje Nachmany. "I velké investiční fondy si pomalu začínají uvědomovat, že se bez trhů rozvíjejících se regionů neobejdou, jelikož růstový potenciál trhů v plně rozvinutých oblastech je již z velké části vyčerpán. Na burzách v rozvíjejících se regionech tak již dlouhodobé investiční příležitosti nehledají jen individuální investoři, ale i správci velkých fondů," uzavírá.

Zdroj: Financial Times

Finanční sektorInvestiční fondyPodílové fondyPonaučení pro investory
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie