Kdo nakupuje americké dluhopisy a akcie?

Velká recese v USA si vyžádala z historického hlediska bezprecedentní zásahy státu a americké centrální banky. Masivní stimulační balíčky způsobily nárůst zadlužení a země se potýká s obrovským rozpočtovým deficitem. Kdo financuje zadlužování Spojených států a kdo je největší zahraniční vlastník akcií?

Rozpočtový výbor Kongresu (CBO) ve své poslední zprávě počítá s rozpočtovým deficitem pro rok 2011 ve výši 1,5 bilionu dolarů, což je přibližně 9,8 % hrubého domácího produktu USA. Měl by tak být překonán dosavadní rekord z roku 2009 ve výši 1,4 bilionu dolarů (10 % HDP). V roce 2010 se deficit pohyboval na úrovni 1,3 bilionu dolarů, což bylo 8,9 % HDP. Kdo financuje největší ekonomiku světa?

Největší držitelem amerických dluhopisů (k 31. prosinci 2010) byla tamní centrální banka (1 223 miliard USD). Na druhém místě byla Čína, která vlastnila bondy za 1 160 miliard dolarů. Meziroční nárůst činil v jejím případě 29,6 %. Na třetím místě bylo Japonsko, které vlastnilo dluhopisy za 882 miliard dolarů. Meziroční nárůst činil 15,2 %. Na čtvrtém místě byla Velká Británie, která držela bondy za 272 miliard dolarů, což bylo meziročně o 50,9 % vyšší číslo.

Z aktuální pravidelné statistiky o držení cenných papírů zahraničními subjekty (ke dni 30. června 2010) vyplývá, že cizinci drží cenné papíry ve výši 10 701 miliard dolarů.

Přibližně 2 813 miliard je drženo v akciích, 6 930 miliard v dlouhodobých dluhopisech a 959 miliard v krátkodobých dluhopisech. V předchozím průzkumu (pozice ke dni 30. června 2009) byly dosaženy hodnoty 9 641 miliard dolarů celkově, přičemž z toho bylo drženo 2 252 miliard v akciích, 6 240 miliard v dlouhodobých dluhopisech a 1 149 miliard v krátkodobých dluhopisech. Z hlediska celkového množství amerických cenných papírů držených zahraničními subjekty vede tabulku Čína, která drží papíry v hodnotě 1 610 miliard dolarů. Na druhém místě je Japonsko (1 393 mld.), Velká Británie (805 mld.) a Kajmanské ostrovy (731 mld.).

Je však nutné si uvědomit, že mnohdy není možné zjistit zemi původu majitele cenného papíru. Papíry jsou často drženy ve správě v jiné zemi, což následně zkresluje statistiku. Proto není překvapením, že se v čele objevují země jako Kajmanské ostrovy, Lucembursko, Velká Británie, Belgie nebo Švýcarsko.

Poslední graf zachycuje americké akcie držené zahraničními subjekty. První místo obsadila Velká Británie (324 mld. USD), druhé Kanada (297 mld.), třetí Kajmanské ostrovy (278 mld.) a čtvrté se umístilo Japonsko (224 mld.). Opět je zde však nutné zopakovat upozornění z konce předchozího odstavce.

Díky zvyšujícímu se zadlužení se Spojené státy stávají čím dál závislejší na zahraničních subjektech, které financují jejich rozpočtové deficity. Největšími držiteli amerického dluhu jsou Čína a Japonsko.

Jakmile by zahraniční věřitelé projevili neochotu dále nakupovat americké bondy, začali by redukovat své pozice, případně by začali dokonce pochybovat o schopnosti Spojených států splácet své dluhy, tak by se USA mohly ocitnout v problémech, protože by byly nuceny platit vyšší úroky.

To by dále zhoršovalo fiskální situaci země. Do hry by v této situaci mohla vstoupit americká centrální banka, která by mohla nakupovat dluhopisy, aby snížila výnosy. To by však bylo podhoubím pro devalvaci měny a hrozil by vznik inflace. Motivem pro prodej amerických dluhopisů by mohla být například v případě Číny snaha zvýšit své pozice v akciích, které jsou aktuálně na poměrně nízkých úrovních. Kroky Číny a Japonska by proto měly být investory bedlivě sledovány.

Státní dluhopisy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat