Důvody pro nákup zlata nikam nezmizely, nebojte se nakupovat i v letošním roce!

V minulém roce zhodnotilo zlato o téměř 10 % a dokázalo ochránit portfolia investorů před snížením hodnoty peněz. Dlouhodobé důvody pro nákup zlata jsou pořád platné. Centrální banky tisknou peníze jako o závod. Zejména Evropská centrální banka se rozhodla, že dluhovou krizi v regionu vyřeší pomocí dodávání obrovského objemu likvidity na trhy. Poptávka po fyzickém zlatě postupně roste, přičemž ho nakupují zejména rozvíjející se státy v čele s Čínou a Indií. Které faktory budou podporovat další růst ceny zlata?

1. Uvolněná měnová politika vládne světu

Centrální banky se rozhodly bojovat s recesí extrémně uvolněnou monetární politikou. Cílem bylo co nejdříve dosáhnout oživení hospodářského růstu. Do finančního systému zamířily obrovské objemy likvidních prostředků. Hlavní úrokové sazby byly v řadě zemí sníženy na historická minima.

Monetární autority představily i nové netradiční nástroje měnové politiky v podobě programů kvantitativního uvolňování. Množství levných peněz v oběhu kvůli tomu prudce vzrostlo. Bilance FEDu (2,9 bilionu USD) i ECB (2,7 bilionu EUR) jsou rekordně vysoké.

ECB před Vánocemi poskytla evropským bankám tříletý úvěr v objemu téměř 500 miliard eur za 1 % p.a. Banky zatím drží tyto peníze na účtech a nepouštějí je do ekonomiky. Až je však začnou využívat na investování (ECB předpokládala, že budou nakupovat jihoevropské obligace) nebo úvěrování, nastane prudký růst cen nejen investičních nástrojů, ale i reálného zboží.

Bilance ECB a Fedu v miliardách (zdroj: Bloomberg)

2. Evropská nestabilita nahrává bezpečným aktivům

Jihoevropská krize v posledních měsících zesílila. Do kolotoče nepříznivých zpráv se dostala Itálie. Země si nemůže dlouhodobě dovolit platit investorům okolo 7 % za desetileté půjčky. Ratingové agentury nelení a postupně zhoršují výhled zemí eurozóny. S&P se rozhodla mimo jiné snížit rating Francie na AA+. Z velkých ekonomik už v eurozóně zůstává s nejvyšším možným ratingem jen Německo. Snížení kredibility Francie mělo negativní dopad na rating záchranného fondu EFSF. Jeho schopnost pomoci zadluženým zemím tak výrazně poklesla.

V současnosti se objevují zprávy, že s evropskou krizí musí ve větší míře bojovat Mezinárodní měnový fond. Ten už plánuje navýšit své prostředky o 600 miliard USD. V MMF mají největší zastoupení Spojené státy, což znamená, že USA by dodaly značnou část navýšení kapitálu. Zatím se tomu USA brání. Jihoevropská krize nabírá globální rozměry.

Zlato letos může ztratit lesk
Dlouhodobý býčí trend na trhu se zlatem může letos zvolnit tempo. Důvodem je anemický růst světového HDP a lepší vyhlídky ekonomiky USA (potažmo amerického dolaru jakožto bezpečného přístavu). Investoři, kteří naskočili do rozjetého zlatého vlaku, by se proto měli vybavit notnou dávkou trpělivosti, atraktivita tohoto blyštivého kovu totiž klesá.

3. Investiční poptávka je vysoká

Zájem investorů o zlato dlouhodobě roste. Tento vývoj dokazují objemy majetku spravovaného ve zlatých ETF fondech. V největším takovémto fondu na světě SPDR Gold Trust je momentálně 1 256 tun zlata. Ještě na konci roku 2006 držel fond ve svých trezorech jen 400 tun.

Londýnská poradenská společnost Thomson Reuters GFMS uvedla, že v minulém roce vzrostla globální investiční poptávka po zlatých prutech o 36 % na 1 194 tun. Objem nákupů mincí se zvýšil o 13 %.

Objem zlata v SPDR Gold Trust v tunách (zdroj: S&P)

4. Centrální banky nakupují

Evropské centrální banky na konci 90. let uzavřely pětiletou smlouvu (označovanou CBGA 1) o limitech prodejů zlata z oficiálních rezerv, která byla později prodloužena o dalších pět let (CBGA 2). V prvním období bez problémů prodaly dohodnuté 2 000 tun, avšak ve druhém se již zdráhaly dosáhnout zvýšený limit 500 tun/rok. Přijata byla již i nová smlouva CBGA 3, ve které se snížil roční limit oficiálních prodejů z 500 na 400 tun. V tom je již zahrnut i prodej 403 tun ze strany Mezinárodního měnového fondu.

Centrální banky v posledních dvou letech výrazně omezily prodeje, a naopak začínáme být svědky velkých nákupů. Obzvláště v případě asijských centrálních bank, které se tímto způsobem snaží diverzifikovat své devizové rezervy. GFMS odhaduje, že v minulém roce nakoupily centrální banky 430 tun zlata, což je pětkrát více než v roce 2010.

Komoditní sázky na rok 2012 podle Citigroup: Zlato už není největším favoritem

5. Poptávka ve šperkařství je navzdory vysoké ceně silná

Ve třetím čtvrtletí 2011 se podle údajů World Gold Council spotřebovalo v klenotnictví 466 tun zlata, což je o 10 % méně než ve stejném období roku 2010. V dolarovém vyjádření však nastal růst spotřeby o 24 % na rekordních 25,5 miliardy dolarů. Lidé mají dostatek peněz, které mohou utratit za luxusní zboží. Letos se očekává růst celosvětového bohatství na rekordní úroveň, což by mělo podpořit i další nákup zlata v podobě šperků.

6. Technická analýza

Cena zlata se už dva roky pohybuje v dlouhodobém růstovém trendu, který je možné znázornit vzestupným kanálem. Na konci roku 2011 nastal odraz od jeho spodního okraje. Dlouhodobý vzestupný trend je stále zachován, což nám ukazuje 200denní (modrá křivka) klouzavý průměr.

Vzhůru se otočil i krátkodobý trend (zelená křivka). Na úrovni 1 670 USD se nachází rezistence. Po jejím překonaní je možné očekávat další růst ceny.

Možná rizika

  1. Pravděpodobnost návratu recese do vyspělých zemí v tomto roce je poměrně vysoká. Inflační tlaky by mohly opadnout. Zlato není vhodná investice do deflačního prostředí.

  2. Volatilita ceny zlata se v posledních týdnech prudce zvýšila, což odrazuje mnohé investory. Kvůli vysokým maržovým požadavkům je investice do zlata hůře přístupná než dříve.

Specifikace kontraktu

  • Futures na zlato (Gold), (COMEX, Chicago)

  • Měsíc dodání: březen 2012 (případně další měsíce při dlouhodobé investici)

  • Objem kontraktu: 100 trojských uncí

  • Kurz v USD za trojskou unci

  • Hodnota bodu: 1 bod = 100 USD (pohyb kurzu o 1 bod znamená zisk/ztrátu 100 USD)

  • Margin: 11 475 USD/kontrakt

Inflace
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Dluhová krize
Přestat sledovat
22. 4. 2021 17:01
Miroslav Plojhar (Česká spořitelna): Výhled tuzemské ekonomiky je býčí, v oblasti veřejných financí…
Centrální banky
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Miroslav Plojhar
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 17:01
Štěpán Křeček (BH Securities): Největší vliv na vývoj trhů má nabídka peněz. Pokud přetrvá,…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat