US MARKETOtevírá za: 5 h 51 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Jak na zlato? Strategie, která funguje (doporučení LONG)

V polovině dubna nastal na trhu se zlatem prudký výprodej. Za dva dny se cena snížila o extrémních 13 %. Příčinou byly mimo jiné pravděpodobně i spekulace, že americká centrální banka omezí program nákupů státních dluhopisů. Cena opcí následně výrazně vzrostla, což vrací do hry strategii vypisování put opcí.

Boris Tomčiak
Boris Tomčiak
29. 5. 2013 | 15:00
Zlato

Investoři mohou využít strategie vypisování put opcí

Při současných cenách opcí může investor vhodnou strategií získat výnos po odečtení poplatků zhruba 19 % p.a. i v případě, že cena zlata neporoste, nebo dokonce poklesne o maximálně 17 %.

Při vypisování put opcií se předpokládá, že cena výrazněji neklesne. Zajímavou vlastností strategie je skutečnost, že dosáhne cíleného profitu, když bude cena zlata růst, stagnovat i mírně klesat. Jediným scénářem, kdy může dojít ke ztrátě, je výrazný a velmi rychlý propad ceny zlata, což je varianta, která sice není zcela nemožná, ale je málo pravděpodobná.

Po provedení fundamentální analýzy trhu je patrné, že by se cena zlata obchodovaného v Chicagu v nejbližší době neměla výrazně propadnout. V časovém horizontu 3 až 6 měsíců očekáváme pohyb v obchodním pásmu 1 200 až 1 600 USD za trojskou unci.

Hlavní důvody limitující prudký propad ceny zlata:

1. Centrální banky pokračují v uvolněné měnové politice

Úrokové sazby nejvýznamnějších centrálních bank jsou nadále na historických minimech. Taktéž pokračují rozsáhlé programy kvantitativního uvolňování, Fed nakupuje státní dluhopisy za 85 miliard USD měsíčně. Evropská centrální banka poskytuje neomezenou likviditu komerčním bankám v regionu, srazila hlavní úrokovou míru na rekordní minimum 0,5 % a naznačila, že je ochotna přistoupit k nákupu cenných papírů zajištěných aktivy.

V polovině dubna japonská centrální banka (Bank of Japan – BoJ) ohlásila kvantitativní a kvalitativní uvolňování. Jejím cílem je dosáhnout v nejbližších dvou letech inflace ve výši 2 %. Mimo jiné plánuje zvýšit měnovou bázi ze současných 140 bilionů jenů na 270 bilionů jenů na konci roku 2014. Hlavním nástrojem budou nákupy státních dluhopisů. Jejich objem v rozvaze chce zvýšit ze současných 89 bilionů na 190 bilionů jenů, což odpovídá 17 % HDP. Taktéž bude nakupovat ETF a nemovitostní fondy. Nákupy dluhopisů v Japonsku jsou vzhledem k velikosti HDP 3,5krát rozsáhlejší, než byl první program kvantitativního uvolňování v USA.

2. Pokles ceny zlata přilákal na trh domácnosti

Americká mincovna vyprodala v dubnu celou zásobu nejmenších zlatých mincí. Většina distributorů značně zvedla dodací dobu a marže na investiční zlato a mince. Výjimkou nebyla na konci dubna ani marže 20 % a šestitýdenní čekací doba. Společnost Chow Sang Sang Holdings International uvedla, že se v posledních dvou dubnových týdnech prodeje zlatých klenotů v jejích hongkongských pobočkách meziročně zdvojnásobily. Australská státní mincovna uvedla, že se poptávka po jejich produktech v dubnu zvýšila na pětileté maximum.

3. Centrální banky nakupují zlato

Centrální banky si jsou vědomy rostoucích rizik na finančních trzích v souvislosti s dluhovou krizí v Evropě, a proto minulý rok nakoupily podle údajů Světové rady pro zlato 535 tun zlata, což je nejvíce za posledních 48 let. Aktivní jsou zejména rozvíjející se země, které se snaží diverzifikovat devizové rezervy mimo americký dolar, který má nadále největší zastoupení v oficiálních rezervách. Čínská centrální banka, která má největší rezervy na světě, má jen 1,7 % z nich ve zlatě. USA, Německo a Itálie drží ve zlatě více než 70 % svých devizových rezerv. Rusko nakoupilo minulý rok 75 tun, Brazílie přidala do trezorů 34 tun, Filipíny zvýšily zastoupení zlata v rezervách o 34 tun a Jižní Korea nakoupila 30 tun.

4. Celosvětová nabídka zlata mírně klesá

Podle Světové rady pro zlato se nabídka zlata loni snížila o 1,4 % na 4 453 tun. Těžební produkce stagnuje a kvůli nižší ceně poklesl zájem o recyklaci kovu. Náklady na získávání zlata rostou. Společnost Barrick Gold, největší producentem na světě, uvedla, že by se její přímé náklady letos měly zvýšit na 1 000 až 1 100 USD za unci z loňských 945 USD za unci. Goldcorp, druhý největší producent zlata na světě, zaznamenal v minulém roce nárůst přímých nákladů z 251 na 565 dolarů za unci. Prudce zdražuje produkce v Jihoafrické republice, zejména kvůli mzdovým požadavkům horníků. Inspirací jim je růst platů o 11 až 22 % ve společnosti Lonmin, která se zaměřuje na těžbu platiny.

5. Globální poptávka po zlatě dlouhodobě roste

Podle údajů Světové rady pro zlato se loni spotřebovalo na celém světě zlato v hodnotě 236 miliard USD, což je historické maximum a o 2 % meziročně více. S postupným snižováním ceny roste zájem domácností o nákup šperků. V posledním kvartálu 2012 se globální spotřeba v klenotnictví zvýšila meziročně o 11 % na 525 tun. V nominálním vyjádření byl v této oblasti dosažen nový čtvrtletní rekord 29 miliard USD.

Možná rizika investice do zlata

1. Inflace ve světě je nízká. Ceny komodit poklesly, což mělo za následek zpomalení tempa růstu spotřebitelských cen. V některých zemích, jako je kupříkladu Japonsko, dokonce hrozí deflace. Zlato není vhodná investice do deflačního prostředí.

2. Americká centrální banka uvažuje o omezení kvantitativního uvolňování. Analytici očekávají, že už koncem roku začne s pomalým stahováním nadměrné likvidity z trhu. Menší objem peněz v oběhu by mohl vyvolat propad cen drahých kovů.

Specifikace kontraktu

  • opce na futures na zlato (COMEX, Chicago);

  • měsíc dodání: srpen 2013 (případně další měsíce při dlouhodobé investici);

  • objem kontraktu: 100 uncí;

  • kurz: v USD za unci;

  • hodnota bodu: 1 bod = 100 USD (pohyb kurzu o 1 bod znamená zisk/ztrátu 100 USD);

  • margin 4 313 USD/kontrakt.

Fundamentální analýzaZlato
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa