(Nejen) technická analýza trhu se zlatem: Kupci dominují, kov zdražuje nejen v dolarech

Ceny drahých kovů se v uplynulém týdnu opět zvýšily, když zlato přidalo 1,2 % a stříbro zpevnilo o 1,5 %. Vyjma posledního týdne v dubnu roste cena zlata již devět týdnů v řadě, a trh tak potvrzuje, že v březnu na dvojitém dně na 1 676 USD za unci začal nový býčí cyklus.

Krátkodobá technická překoupenost zlata, která již nějakou dobu trvá, se zatím neprojevila větším poklesem jeho ceny. V posledním týdnu sice cena korigovala z 1 913 na 1 882 USD za unci, ale tento nepatrný pokles může být jen stěží charakterizován jako propad v polovině primárního cyklu. Minimálně pokles k trendové linii, která se na grafu vykresluje od konce března, by byl potřeba k takové korekci. Aktuálně se tato linie nachází okolo 1 840 až 1 850 USD. Současný primární cyklus však vstoupil již do 12. týdne, a je tedy za svou polovinou. Zatím se vyvíjí tak, že bude mít zřejmě třífázový vývoj. A to by znamenalo, že hlubší cenový propad, který nastává v polovině cyklu, se nemusí konat a korekce ceny mohou být jen mírné.

Zlato graf 4hodinový v USD

Jelikož americký dolar (dolarový index) zastavil v uplynulém týdnu svůj téměř dvouměsíční pokles, začalo zlato více zdražovat i v ostatních světových měnách. V eurech a australských dolarech vzrostla jeho cena nejvýše od začátku letošního ledna, v britských librách je cena zlata na nejvyšší úrovni od letošního února a v japonských jenech zdražilo zlato nejvíce od loňského září. Také v českých korunách si zlato mírně polepšilo a dostalo se na nejvyšší úroveň od 2. února. Česká koruna však zůstává vůči euru nejsilnější od vypuknutí pandemie a vůči dolaru je nejvýše od dubna 2018, a to je hlavní důvod, proč zlato v korunách zdražilo od březnového minima "jen" o zhruba 8 % (vs. 14 % v dolarech).

Zlato graf denní v CZK

Zdá se, že cenu zlata ženou aktuálně výše jiné než technické faktory. Do Číny bylo v dubnu importováno skrze Hongkong nejvíce zlata za poslední tři roky. Také Indie (druhý největší spotřebitel zlata ve světě) hlásí v posledních měsících zvýšenou poptávku, jen v březnu dosáhly dovozy kovu rekordních 160 tun. Současně ožila i poptávka na Západě. Během února až dubna se totiž zásoby zlata a stříbra v největších ETF situovaných v Londýně a USA převážně snižovaly. V květnu se však tento trend otočil a oba kovy opět proudí do největších světových fondů.

V neposlední řadě se objevují signály, že centrální banky mohou být zpět na trhu jako kupující. Podle zprávy agentury Bloomberg z minulého týdne se zlato, které je obchodované centrálními bankami a uchovávané v Bank of England, prodává s neobvykle vysokou prémií. Za normálních okolností se obchoduje pouze několik centů nad referenční cenou v Londýně, v minulém týdnu ale stoupla prémie až na 50 centů, což je podle některých obchodníků signál, že centrální banky začínají opět navyšovat své zlaté rezervy.

Vývoj zásob zlata v globálních ETF

Ani situace na newyorské burze COMEX nevypadá zatím nijak dramaticky, pokud jde o případný výrazně medvědí scénář. V týdnu do 25. května se sice zvýšily net SHORT pozice komerčních obchodníků o 18 000 kontraktů (1,8 milionu uncí) na celkových 250 000 kontraktů (25 milionů uncí), což je nejvyšší stav od konce února, ale mnohem důležitější bylo zjištění, že "velká čtyřka" (hlavní kategorie commercials) snížila SHORT pozice (o 6 000 kontraktů) při rostoucí ceně, což je poměrně býčí znamení.

Potvrzuje se tak to, co jsem uváděl před týdnem. Komerční obchodníci (a v tomto případě kategorie, na které velice záleží) si nechávají prostor pro agresivní navyšování SHORT pozic při současných cenách. Pokud se cena zlata rychle nevrátí pod 1 900 USD za unci, je možné, že další zastávkou na cestě vzhůru je až rezistence na 1 960 USD (dvou silných vrcholech z ledna a loňského listopadu).

VÍCE SE NEJEN O ZLATĚ A DOZVÍTE NA WEBU SPOLEČNOSTI ZLATÉ REZERVY.

Zlato, vzácné kovy - ilustrační foto
Obrázek: Profimedia
26. 5. 2021 12:25
Co doktor Měď předpověděl, to se stalo: Z protivětru se stal vítr v zádech zlata

Hedgeový manažer a blogger Jesse Felder na začátku března napsal, že "měď je nazývána 'doktorem', protože má doktorát z...

Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Flickr
2. 7. 2022 16:51
Válka na Ukrajině vs. region CEE: Česká ekonomika je nejzranitelnější, varuje expertka
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Ukrajina
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
1. 7. 2022 13:00
Ronald Schubert (WOOD & Company): Se zpomalováním inflace se investoři budou postupně vracet na…
Alokace investic
Přestat sledovat
Defenzivní investování
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Pexels.com
30. 6. 2022 17:09
O válce na Ukrajině, (ne)jednotě Evropské unie i potratech v Americe aneb Když (téměř) všechno…
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Ukrajina
Přestat sledovat
Obrázek:
30. 6. 2022 12:27
Pírko (Bohemian Empire) & Žabža (FINAX): Jak "hrát" bouři na trzích a v ekonomice?
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Panika na trzích
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat