Ropa vs. plyn: Jak se budou na podzim vyvíjet ceny a které akcie z toho mohou těžit?

V průběhu léta byli motoristé konfrontováni s rostoucí cenou benzínu a nafty na pumpách. Nikdo z motoristů nad tím nejásal. Naopak to přišlo vhod všem investorům a traderům, kteří sázeli na růst ceny ropy a měli nakoupeny přímo kontrakty na ropu nebo akcie ropných společností. Pokusil jsem se vyhodnotit, kam až by cena ropy mohla v současné růstové vlně jít a zda by se role nemohly obrátit, zda nebudou jásat motoristé a smutnit investoři.

Cena ropy podléhá silným sezónním vlivům. I letos se vyvíjela podle typického scénáře.

V horním panelu prvního grafu jsou hned dvě křivky typického sezónního vývoje. Modře je znázorněn medián vývoje za posledních 6 let, zeleně průměr za období 1986 až 2008, tedy mnohem delší období. Je vidět, že v posledních letech se vývoj dost odlišuje od typického dlouhodobého vývoje. Vysvětluji si to tím, že všechna aktiva jsou díky globalizaci a pokroku v rychlosti šíření informací daleko více korelována, cena ropy je korelována s cenou akciových indexů i dalších komodit.

Jelikož akcie mívají v létě většinou horší období, je tím poznamenán také typický cenový vývoj ropy v posledních letech. V posledních šesti letech cena ropy vrcholila typicky koncem července, zatímco dlouhodobý vrchol je typický až na konci září. Současný růst by tedy odpovídal spíše dlouhodobě platnému sezónnímu vývoji.

Letošní rok byl velice blízký typickému vývoji. V případě ropy se tedy vyplatí sledovat sezónnost. Proto si myslím, že období října by mohlo být pro ropu slabší. Nesázel bych na to, že bude sezónnost porušena, protože říjen bývá typicky slabší nejen podle dlouhodobého průměru, ale i v posledních šesti letech.

Vrchol ropy? Ano, vrchol LEVNÉ ropy máme za sebou!
Ropa Brent se obchoduje opět nad 110 USD za barel. Cena benzínu vyletěla vzhůru ve většině evropských zemí a v USA je poblíž společensky a politicky únosné hranice 4 dolarů za galon.

Další graf zobrazuje pozice spekulantů a skupiny takzvaných commercials pro ropu (těžební společnosti, zpracovatelé a uživatelé ropy). Jedná se o takzvané Net SHORT pozice, tedy otevřené prodejní kontrakty po odečtu otevřených nákupních kontraktů. V grafu je zobrazen i celkový open interest (množství otevřených kontraktů celkem). Počty kontraktů vyjadřují sentiment dvou rozhodujících skupin působících na trhu. Zatímco spekulanti mohou po určitou, někdy dost dlouhou dobu tlačit cenu nahoru, konečné slovo v rozhodující okamžik patří skupině commercials.

Právě nyní jsou spekulanti v maximální míře zainvestováni v ropných kontraktech a sázejí na další růst ceny. Naopak commercials nyní masivně prodávají. Taková polarizace pozic je extrémem, který často končí změnou trendu. V této chvíli již zřejmě není moc spekulantů, kteří nemají nakoupeno. V této skupině vysoce převládá optimismus. V okamžiku, kdy příliv dalších nakupujících spekulantů úplně vyschne, vyschne i celková poptávka, protože commercials již nenakupují.

Nyní jsme z pohledu pozic obou skupin v podobné situaci, v jaké byl trh 25. února 2012 (černá přerušovaná svislice v grafu). I proto předpokládám, že by sezónní vývoj mohl být letos dodržen a cena ropy by mohla v měsíci říjnu jít spíše dolů nebo do strany. V příštích dnech by mohla ropa WTI dosáhnout maxima někde mezi 102 a 103 USD.

Největší spotřebitelé energie na světě
Americká banka Goldman Sachs minulý týden vydala zprávu o energetické situaci v Číně. Součástí prezentace je i graf, který zobrazuje vývoj spotřeby energie ve světě za uplynulých 11 let. zatímco v roce 2000 se celosvětově spotřebovala energie odpovídající 9,35 miliardám tun ropy, v roce 2011 to podle údajů BP bylo již 12,27 miliardy tun. Největším skokanem za zmíněné období se na úkor například USA, Japonska a Evropské unie stala Čína. Vzrostl i podíl Indie a Brazílie na globální spotřebě energie.

Ze slabší ropy v říjnu by mohl těžit zemní plyn, protože mnoho traderů používá neutrální strategie u energetických futures kontraktů. Obchodují proti sobě ropu se zemním plynem. Když je ropa slabá, je zemní plyn silný a naopak.

Zemní plyn má podle sezónního grafu typické růstové období na podzim delší než ropa, protože začíná topná sezóna na severní polokouli. Cena zemního plynu typicky roste až do 20. října, zatímco cena ropy vrcholí koncem září.

Právě nyní jsou velmi silné ropné akcie. Pokud by došlo ke korekci ceny ropy, mohly by začít korigovat i tyto akcie. V určité výhodě by tedy mohly být ty společnosti, které těží vedle ropy i zemní plyn, například Chesapeake Energy, Devon Energy, Apache Corporation nebo EOG Resources.

Peter Garnry (Saxo Bank): Sázíme na akcie malých dravců. Jsou i ve střední Evropě, Praha nás ale nezajímá
Rozvinuté ekonomiky čekají léta pomalého růstu a nejistoty. V takovém prostředí se velkým firmám příliš nedaří, a proto je lepší sázet na malé dravé štiky, jako je například polský LPP, říká akciový stratég Saxo Bank Peter Garnry v londýnském rozhovoru pro Investiční web. Dodává ovšem, že výjimka potvrzuje pravidlo. V tomto případě jsou tou výjimkou giganti spojení s těžbou a zpracováním kovů.

Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Sezónnost trhů
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
30. 6. 2022 21:00
V PÁTEK ve 13 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Ronald Schubert, WOOD & Company)
Alokace investic
Přestat sledovat
Defenzivní investování
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Pexels.com
30. 6. 2022 17:09
O válce na Ukrajině, (ne)jednotě Evropské unie i potratech v Americe aneb Když (téměř) všechno…
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Ukrajina
Přestat sledovat
Obrázek:
30. 6. 2022 12:27
Pírko (Bohemian Empire) & Žabža (FINAX): Jak "hrát" bouři na trzích a v ekonomice?
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Panika na trzích
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Wikimedia Commons
29. 6. 2022 17:04
Americké akcie: Proč se (z)hroutí technologická bublina 2.0
Americké akcie
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat