Technická analýza: Zlato pokračuje v růstu, cena je nejvýše za tři měsíce

Minulý týden byl druhý v řadě, kdy vzrostla cena zlata i stříbra, konkrétně o 0,5 %, respektive 3,1 %.

Cena zlata dokázala minulý pátek vzrůst mírně nad první silnou rezistenci (1 830 až 1 835 USD za trojskou unci), uzavřela ale těsně pod ní. Přesto se jednalo o nejvyšší týdenní zavírací cenu za poslední tři měsíce. Na začátku srpna zlato testovalo naopak nejnižší cenu letošního roku. Tehdejší propad byl z velké části fundamentálně přisuzován silnějším datům z amerického pracovního trhu za červenec, stejným způsobem pak byl páteční růst ceny zlata naopak vysvětlen tím, že srpnová statistika z trhu práce byla nečekaně nepříznivá.

Když se ale podíváme detailněji, co hnalo cenu zlata dolů a vzápětí stejně tak nahoru, zjistíme, že se jednalo nejprve o silné prodeje a následně velké nákupy zlata ze strany obchodníků z kategorie Managed Money (MM) na burze COMEX.

Podle COT reportu z 9. srpna se totiž komerčním obchodníkům (commercials) podařilo pomocí prudkého sražení ceny vlákat na prodejní stranu obchodníky z kategorie Managed Money, kteří do uvedeného data prodali celkem 54 000 futures kontraktů (5,4 milionu uncí). Cena zlata v tom období klesla o 140 USD na unci.

Podle COT reportu z 31. srpna, tedy během následujících tří obchodních týdnů, nakoupili Managed Money zpět téměř stejné množství zlata, které předtím prodali. Jednalo se o 46 000 futures kontraktů (4,6 milionu uncí), přičemž cena unce zlata vzrostla v uvedeném období právě o 140 USD. Jako kdyby se nic nestalo a k žádnému cenovému výkyvu nedošlo. Došlo ale k tomu, že MM museli zrealizovat těžké ztráty, neboť v domnění dalšího poklesu ceny zlata naskákali agresivně na prodejní stranu (drželi nejvyšší SHORT pozice v letošním roce), načež později, když se kurz zlata odrazil od silné podpory, museli rychle kupovat SHORT pozice se ztrátou zpět.

pozice MM graf 2_roky

Trh se zlatem se vždy pohyboval v menších i větších cyklech a velký podíl na vývoji směru ceny kovu měly právě pozice Managed Money. V dlouhodobém grafu NET pozic (LONG mínus SHORT) Managed Money lze vypozorovat, že při zvyšujících se nákupech (rostoucích NET pozicích) cena roste, zatímco při zmenšujících se NET pozicích cena zlata klesá.

K dočasnému odtržení od tohoto vzorce došlo v 1. polovině roku 2020, kdy cena zlata rostla i přes skutečnost, že MM v podstatě snižovali NET pozice (tehdy se agresivně nakupovalo v v rámci ETF; v podstatě se jednalo o nejprudší nárůst zásob zlata v ETF v historii). Poslední vývoj křivky NET pozic MM naznačuje, že tak jako cena zlata vytvořila dvojité dno (v podstatě trojité dno), tak stejně utvořily dvojitý náraz i NET pozice MM.

pozice MM_dlouhodobý graf_14 let

Pro budoucí vývoj ceny zlata bude tedy zajisté důležité, jaký postup zvolí Managed Money. Z historické perspektivy jsou jejich NET pozice poměrně nízké (82 000), a tudíž mají kam růst společně s cenou zlata (maximum NET pozic MM je asi 270 000 kontraktů z července 2016). Zda se vrátí v tak velké míře do nákupních pozic, samozřejmě nikdo netuší, ale jelikož se při posledním shortování docela rychle spálili, minimálně nepůjdou hned zpět do agresivních prodejů. A to je první předpoklad pro to, aby cena zlata neklesala a mohla pokračovat v růstu.

Technicky se kurz zlata začal od půlky srpna pohybovat v menším bočním rostoucím kanálu, jehož spodní hrana je nyní kolem 1 800 USD. Krátkodobý pokles k této hladině je naprosto otevřenou variantou. Další silná podpora je až v pásmu 1 770 až 1 750 USD za unci. Na horní straně nadále platí, že zlato musí zdolat zónu 1 830 až 1 835 USD, další rezistencí je pak pásmo 1 900 až 1 915 USD za trojskou unci.

Zlato graf denní v USD

VÍCE SE NEJEN O ZLATĚ A STŘÍBŘE DOZVÍTE NA WEBU SPOLEČNOSTI ZLATÉ REZERVY.

Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek:
1. 2. 2023 17:02
Co nového v kryptosvětě: Problémy Binance, (stále) malý trh s bitcoinem a chybné chápání digitálních…
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
1. 2. 2023 10:23
Šokující předpověď Steena Jakobsena (Saxo Bank): Česko se brzy vzdá koruny a přijme euro
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká koruna
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Dánsko
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
31. 1. 2023 6:23
Hájek (XTB): Rok 2023 nebude přát akciovým býkům, americký trh není atraktivně oceněný
Americké akcie
Přestat sledovat
Ocenění
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: CYRRUS
28. 1. 2023 19:00
Anna Píchová (CYRRUS): Akcie podporuje zlepšování měnových podmínek, otázkou je udržitelnost…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat