Technika a fundamenty: Dva pohledy na stříbro, možný další cíl tržních spekulantů

Stříbro, mince
Obrázek: Thinkstock

Jak je na tom stříbro a jeho cena z technického a fundamentálního hlediska? Dva pohledy na věc nabízejí Jan Železník ze společnosti ZLATÉ REZERVY ve svém pravidelném týdenním technickém komentáři a Lukáš Jankovský ze společnosti Zlaťáky ve své více na fundamentech založené poznámce.

Technicky o stříbře (a zlatě)

Uplynulý týden nabídl v rámci obchodování s drahými kovy netypický vývoj. Zatímco cena zlata uzavřela nepatrně ve ztrátě (-0,5 %), stříbro zdražilo o 5,9 % (a zkraje nového týdne jeho kurz pokračoval v razantním růstu). Poprvé po delší době se vývoj obou cen během obchodního týdne neshodoval, přičemž poměr ceny zlata a stříbra se snížil na nejnižší hodnotu za poslední 4 roky (68,5 ku 1).

Cena zlata se během týdne třikrát pokoušela prorazit silnou rezistenci v pásmu 1 865 až 1 875 USD za unci, ale neúspěšně. Poslední pokus proběhl v pátek odpoledne, kdy zlato utvořilo nejvyšší cenu týdne, ale poté se spustil výprodej. Z technického hlediska je další silnou rezistencí pásmo 1 900 až 1 910 USD. Nadále platí, že k obratu dočasného sestupného trendu je potřeba, aby zlato prorazilo a zavřelo nad pásmem 1 960 až 1 965 USD.

Zlato graf hodinový v USD

Cena stříbra sice také v pátek nekončila na maximu dne, nicméně se jednalo o nejvyšší uzavírací týdenní cenu od začátku září 2020.

Stříbro graf denní v USD

Cena stříbra rostla razantně ve čtvrtek a pátek, což se také projevilo na velice vysokých objemech transakcí. Na burze COMEX bylo zobchodováno v uvedených dnech celkem 176 500 kontraktů (882,5 milionu uncí) a 173 500 kontraktů (867,5 milionu uncí), jedny z nejvyšších denních objemů vůbec.

Skutečný příběh se ale odehrál ve fondu SLV. Před týdnem jsem uváděl, jak do všech globálních ETF přitéká stříbro v nebývalém objemu, v posledním týdnu se pak jednalo o jednodenní historický rekord. V pátek se zvýšily zásoby fyzického stříbra v největším světovém fondu SLV o 34,42 milionu uncí, pravděpodobně v reakci na vysoké objemy v uváděných dnech a také v souvislosti s tím, že pokud investoři agresivně nakoupili tak velké množství stříbra, musel současně někdo prodávat a vytvořit dočasně nekryté SHORT pozice akcií SLV. Tyto prodejní (SHORT) pozice jsou následně pokryty tím, že je do fondu vložen skutečný fyzický kov.

Vývoj fondu SLV

Akciovým světem hýbe kauza "nelogicky" extrémně zdražujících akcií společnosti GameStop a dalších, která zahrnuje také téma dočasných obchodních restrikcí makléřské společnosti Robinhood a sociální síť Reddit jako centrum současného "protestního hnutí" drobných burzovních spekulantů útočících na tradiční hedgeové fondy a Wall Street obecně. Jakkoli se chci držet tématu stříbra a zlata, nemohu nezmínit zajímavou spojitost mezi akciemi firmy GameStop a zmiňovaným fondem SLV, kterou odhalil Theodore Butler, expert na trhy s fyzickým zlatem a stříbrem. Ten uvádí, že mezi 50 tituly, s nimiž Robinhood a následně další brokerské firmy omezily obchodování, je také SLV.

Snad pochopitelné (jakkoli z hlediska volného trhu možná problematické) je takové omezení u akcií GameStop, u nichž dosahovaly SHORT pozice více než 100 % z celkového množství volně obchodovaných cenných papírů a jejichž cena letos vzrostla o více než tisíc procent, u fondu SLV je nákupní omezení zarážející. SHORT pozice v SLV dosahují zhruba 4 % (z celkového počtu vydaných akcií) a cena se v posledním týdnu zvýšila jen mírně. Podobně je tomu navíc u největšího těžaře stříbra, společnosti First Majestic Silver.

Podle Butlera to může souviset s tím, že "někdo" se již dopředu snaží chránit největší shortaře stříbra na burze COMEX, kde již několik let drží pouze osm subjektů největší koncentrované SHORT pozice ze všech komoditních trhů. V této souvislosti se hovoří především o velkých "bullion" bankách.
Koncentrované SHORT pozice na burze Comex.

Koncentrované SHORT pozice u jednotlivých komodit

Pokud by se rozjela skutečná spekulativní nákupní (LONG) mánie na trhu se stříbrem – a pondělní dopoledne to naznačilo poměrně silně – skrze nákupy akcií SLV (případně i jiných fondů se stříbrem), kdy jejich držitelé mohou požadovat dodání fyzického kovu, pak by rostoucí ceny stříbra jistě "přitlačily ke zdi" největší držitele SHORT pozic. Ti mají podle posledního COT reportu prodáno celkem 168 dnů světové produkce stříbra, což odpovídá 387 milionům uncí (rekord je zhruba 235 dnů z konce roku 2019). Všimněte si také, že drahé kovy dominují pravé straně grafu, kdy pouze několik subjektů drží vysoce koncentrované SHORT pozice (vyjma trhu s paládiem, od kterého dali největší shortaři ruce pryč zhruba před dvěma lety).

Jelikož se ceny zlata a stříbra pohybují zpravidla v tandemu, zůstává pro nadcházející dny a týdny velkou otázkou, zda stříbro vytáhne zlato vzhůru, nebo zda zlato stáhne stříbro do korekce.

VÍCE SE NEJEN O STŘÍBŘE DOZVÍTE NA WEBU SPOLEČNOSTI ZLATÉ REZERVY.

Budoucnost stříbra je o solárních panelech, 5G sítích a elektromobilitě

Stříbro patří mezi nejvíce podhodnocené komodity a jeho potenciál je obrovský. Hlavním tahounem je průmyslová poptávka. Zajímavostí je, že se stříbro díky nízké ceně v podstatě nerecykluje, protože se to nevyplatí. To znamená, že zásoby stříbra ubývají. Obliba investování do stříbra je i proto na vzestupu a stále více lidí si uvědomuje jeho potenciál.

Velkou budoucnost má stříbro v solární energetice. S rozšiřováním solárních instalací bude prudce narůstat zájem o kov. V elektronice má zastoupení v síťových zařízeních 5G, rychlý rozvoj této sítě bude tedy mít také enormní vliv na poptávku po stříbře. Další hnací silou poptávky po tomto kovu je využití při výrobě elektromobilů.

Mezi unikátní fyzikální vlastnosti stříbra patří vynikající elektrická a tepelná vodivost, chemická stabilita a odolnost vůči vlivům okolního prostředí. Stříbro najdete například na CD a DVD, v bateriích do náramkových hodinek nebo do malých spotřebičů a v akumulátorech. Také díky vysoké optické odrazivosti nachází uplatnění při výrobě kvalitních zrcadel. Pájky vyrobené ze stříbra se vyznačují vysokou elektrickou vodivostí a tvrdostí. Stříbro a jeho sloučeniny také slouží v organické chemii jako katalyzátor.

Díky antiseptickým vlastnostem je stříbro populární i v medicíně. Pomocí stříbrné soli se léčí popáleniny, nanostříbro je součástí celé řady rehabilitačních, preventivních a léčebných preparátů, ale i textilních výrobků se zdravotním účinkem. Stříbro má své dentální využití, najdete je v dobře známých amalgámech. Ve šperkařství se pak nejčastěji vyskytuje jako slitina s mědí nebo s rhodiem, ale nepatrná vrstva stříbra bývá obsažena i ve zlatých špercích.

Čisté stříbro se nachází v přírodě jen zřídka, kov se těží jako vedlejší produkt například při těžbě zlata, mědi nebo olova. Mezi největší světové producenty stříbra patří Mexiko, Čína, Peru, Austrálie, Chile a Rusko. Kvůli rostoucím nákladům na těžbu se při relativně nízké tržní ceně snižuje nabídka, ačkoli investiční a průmyslová poptávka zůstává stejná, případně roste. I tento fundamentální nesoulad nabídky a poptávky by měl přispívat k růstu ceny kovu.

Video thumbnail play-btn
28. 1. 2021 14:45
O kauze GameStop s Filipem Kejlou aneb Drobní investoři ve válce s Wall Street

Akcie společnosti GameStop jsou velkým tématem posledních dnů. Jejich růst o stovky procent hnaný komunitou investorů z...

Zlato a stříbro - ilustrační foto
27. 1. 2021 17:05
Pohled, který jde do hloubky: Vyberou si zlato a stříbro delší oddechový čas?

Analytická společnost Goehring & Rozencwajg vydala v polovině ledna zprávu, ve které se její autoři zamýšlejí nad tím...

Zdroj:
ZLATÉ REZERVY, Zlaťáky
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Fundamenty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
19. 10. 2021 21:00
Petr Novotný (Investiční web): Zůstávám věrný akciím, půdě a private equity. Věřím, že mé portfolio…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Hospodářský růst
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
19. 10. 2021 17:00
Povolební Česko aneb Co čekat v ekonomice, politice a energetice
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
19. 10. 2021 6:40
Carl Icahn: Akciový trh jednou musí narazit do zdi postavené z nově vytvořených peněz
Americké akcie
Přestat sledovat
Carl Icahn
Přestat sledovat
Investiční guru
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Kvantitativní uvolňování
Přestat sledovat
Nejbohatší investoři a byznysmeni
Přestat sledovat
18. 10. 2021 12:00
Investorský magazín: Na pražské burze se schyluje k IPO společnosti FIXED.zone
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
FIXED.zone
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Korekce na trzích
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Primární úpis akcií (IPO)
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat