Cena zlata pod technickou lupou: Nachýlily se poklesy k závěru?

Zlato má za sebou zajímavý týden. Hned v noci z neděle na pondělí 18. ledna cena na několik minut spadla pod důležitou podporu 1 820 USD až k 1 800 USD, ale trh rychle otočil a vrátil se výše. Koncem týdne se zlato obchodovalo okolo 1 855 USD za trojskou unci.
Zdá se, že trh je stále v určitém konsolidačním pohybu do strany. Cena se od konce září točí kolem pásma 1 850 až 1 860 USD ve zhruba stodolarovém rozpětí na obě strany. Na horní straně se nachází silná rezistence 1 960 USD, která je aktuálně tvořena dvěma vrcholy z 9. listopadu a 6. ledna, na straně spodní je minimum z 30. listopadu na 1 765 USD (je ale potřeba zdůraznit, že jakýkoli pokles ceny k hladině 1 800 USD byl rychle vykoupen). Jako kdyby cena zlata nechtěla příliš dlouho zůstat pod 200denním průměrem, který momentálně tlačí trh vzhůru.
Stále tak čekáme na jasnější technický signál, který by pomohl určit, v jaké fázi cyklu se trh nachází. Zda je již v novém cyklu, jehož počátek by byl právě 30. 11., nebo zda je stále v cyklu starém, což by znamenalo, že trh ještě čeká pokles.
Určitým pozitivním znamením je to, že si stříbro v této "vyčkávací" fázi vede o něco lépe než zlato. 30. listopadu nepropadla cena stříbra pod minimum z 24. září, čímž se tehdy vytvořila mezitržní býčí divergence mezi zlatem a stříbrem, která je nadále platná. V uplynulém týdnu navíc proběhl obří příliv fyzického stříbra do všech světových fondů a ETF, během jediného týdne do nich nateklo přes 29 milionů uncí. Jednalo se o nejvyšší týdenní nárůst od července 2020 a celkově šlo o třetí nejvyšší akumulaci fyzického kovu v těchto fondech za posledních 20 let. Hlavním tahounem byl jako obvykle největší ETF zaměřený na stříbro (SLV), ve kterém přibylo 21 milionů uncí. Dále se také znatelně naskladňovalo ve fondu SIVR a v ETF z dílny Deutsche Bank.
Změny obchodních pozic na burze COMEX nebyly tak dramatické jako v předchozím týdnu, nicméně kategorie managed money opět zlikvidovala část svých LONG pozic, které se tak v úhrnu (127 000 kontraktů) nacházejí na spodní hranici průměru za posledních 13 let. Nižší LONG pozice měli managed money jen při cenovém dnu v roce 2008, v roce 2015, při minimu v srpnu 2018 a částečně v sestupném trendu v letech 2013-2014.
Otázkou zůstává, zda budou managed money obchodníci ochotni začít shortovat zlato. Jejich SHORT pozice jsou ale poslední půlrok konstantní. Struktura COT je tedy z hlediska pozic managed money poměrně vyčištěná, ale nelze podceňovat schopnost komerčních obchodníků srazit cenu níže, zejména pak schopnosti "velké 8", která drží většinu SHORT pozic commercials, a tudíž by z propadu ceny zlata silně těžila (snižovala své aktuální ztráty z držby těchto pozic).
Cena zlata v korunách se od konce listopadu příliš nemění a s mírnými odchylkami zůstává uzavřena v pásmu 39 000 až 41 000 Kč za unci. Cena v korunách je od poloviny listopadu pod 200denním průměrem. Naposledy se pod tímto průměrem nacházela v období července až října 2018.
20. ledna proběhla inaugurace nového amerického prezidenta a akcie v USA jej přivítaly dalším růstem na nová historická maxima. Akciové indexy tak rostou bez většího poklesu již 10 měsíců. Přijde očistná korekce, jako již několikrát v minulosti, kdy si akcie razily cestu neprobádanými rekordními vodami? Pokud by mělo dojít na "nečekané" a "panické" výprodeje, teoreticky by to mohlo stáhnout níže i ceny zlata a stříbra, a trh by se tak dočkal "finálního výprodeje", na který se tak trochu čeká. Pokud se ale cena zlata začne přibližovat 1 900 USD za unci a dokáže nad touto hladinou zavřít, šance na další větší pokles se opět sníží.