1. 9. 2009 6:00

Latinská Amerika - region s potenciálem

V posledních pěti letech velmi kvetlo mezinárodní ekonomické klima v Latinské Americe. Zbytek světa byl hladový po komoditách, z čehož tento region těžil. Rok 2007 prokázal, že vedle Číny a Indie je latinská Amerika dalším ohromným a významným rozvíjejícím se trhem.

Základní fakta (2008)

Populace 479,2 miliónů

Průměrný věk 27 let

HDP (parita kupní síly) 4 923 miliard USD

Vývoz 686,2 miliard USD

HDP růst 6,1 %

HDP (parita kupní síly) 4 923 miliard USD

Vývoz 686,2 miliard USD

Dovoz 611,8 miliard USD

Zdroj: Indexmuni, červen 2009

Potenciál regionu

V roce 2008 obdržela Brazílie upgrade na investiční stupeň od společnosti Standard & Poor’s jako důsledek akcelerace růstu a snížení dluhu.

Podle časopisu Forbes, 10 ze 26 miliardářů Latinské Ameriky jsou Mexičané.

Čile je nejstabilnějším národem v rámci regionu z pohledu konkurenceschopnosti, kvality života, politické stability, ekonomické svobody, relativně nižší korupci i míry chudoby.

Argentina má nejvyšší index lidského rozvoje v rámci regionu.

Region se vyznačuje některými společnými faktory, které podporují růst regionu:

  1. Komodity zůstávají nadále důležitou součástí vývozu Latinské Ameriky. Jižní Amerika je bohatá na kovy. V Brazílii sídlí druhá největší hutní společnost světa a Brazílie je největším producentem železné rudy a niklu.

  2. Dalším faktorem, který podporuje růst regionu je příliv zahraničních investic (přímé zahraniční investice (FDI)).

  3. Domácí poptávka v zemích Latinské Ameriky stále roste silným tempem. Tím, že se zvyšuje podíl populace v regionu a expanduje střední třída, profitují z toho domácí sektory.

Jedná se o podobný případ jako v jiných částech rozvíjejícího světa jako je Čína a Indie. Vývoz je diverzifikován a nesměřuje pouze do USA a Evropy. Těží tak z nynějšího dřívějšího zotavovaní některých asijských rozvíjejících se zemí.

Hospodářství Latinské Ameriky čelí mnoha výzvám, stejně jako ostatní rozvíjející se země, např. zlepšení vedení společností a vlád jednotlivých zemí za účelem udržení růstu a zlepšení v přílivu zahraničních investic.

Jednotlivé země a jejich vedoucí sektory

Každá země v rámci Latinské Ameriky má různé tahouny své ekonomiky. Ve Venezuele jsou to ropa a zemní plyn, v Peru sektor služeb, v Čile měď ( téměř jedna třetina světové nabídky), zemědělství v Mexiku a v Argentině tzv. „měkké komodity“ (tj. zemědělské suroviny).

Nejsilnější pozici v regionu zaujímá Brazílie, která je devátou největší ekonomikou světa. Podobně jako v Indii, avšak s menším počtem obyvatelstva, můžeme vývoj hospodářství v Brazílii označit za organický růst. Brazílie je obrovským průmyslovým trhem se silnou průmyslovou výrobou.

Bohatství na měkké komodity - cukr, kukuřice, sója, pšenice – podporují ekonomiku z důvodů rostoucí celosvětové poptávky. Růst vývozů vedl k vysokému přebytku obchodu a utažená vládní fiskální politika vedla k přebytku státního rozpočtu a snížení dluhu veřejných financí. Brazílie zažívá expanzi střední třídy, což vlastně znamená reinvestice kapitálu zpět do země ve smyslu masivního sektoru služeb, ale i akciového trhu.

Červenec na latinskoamerických trzích

Po červnu, který bychom mohli nazvat „pauzou k nadechnutí“, vzrostl v červenci regionální index MSCI EM Latin American o 8,7% na vlnách obecného zlepšení v makroekonomických datech a reportovaných zprávách ziskovosti společností po celém světě. Na úrovni jednotlivých zemí podaly všechny země pozitivní výkonnost.

Ze sektorového hlediska rostly jak komodity, tak také domácí odvětví, jako stavebnictví a průmysl, rostly. Na makroekonomické úrovni, napříč celým regionem, centrální banky zastávají také důvěřivou pozici na cestičce k ekonomickému zotavování, když snížily tempo snižování úrokových sazeb. Domníváme se, že oba hlavní sektory – komodity i domácí cyklické sektory (odrážející rostoucí důvěru v rychlejší a stabilní zotavení domácí cyklu) udrží pozitivní výkonnost.

Na úrovni společností, v Brazílii, 40 % brazilských společností obchodovaných na burze, již reportovaly výsledky za druhé čtvrtletí roku 2009 a 50 % z nich překonalo očekávání (informace k 7. srpnu 2009). Většina společností byla spojena s komoditami.

Také odvětví spotřebitelských služeb pokračuje pozitivně: 33 % jich již oznámilo výsledky a 67 % předčilo konsensus. Mějme však na paměti, že většina domácích titulů teprve bude reportovat.

V Mexiku je reportovací období již za námi a 68% zpráv ziskovosti společností bylo nad očekáváním. Obecně registrujeme, že společnosti se chovají lépe než země samotná.

Nadále nahlížíme na akcie Latinské Ameriky velmi pozitivně. Jsme v kladném očekávání zbylých výsledků ziskovosti a podrtrhujeme, že region má stále relativně atraktivní ocenění.

Komodity
Přestat sledovat
Emerging markets
Přestat sledovat
Latinská Amerika
Přestat sledovat
Brazílie
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
8. 3. 2021 12:41
Vítězové a poražení koronavirové krize na realitním trhu
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
6. 3. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): Růst výnosů a sílící dolar jsou na trzích cítit, velký výprodej ale vypadá…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat