ICO není IPO aneb Proč má trh s kryptoměnami daleko do dospělosti

Veřejná nabídka nových digitálních měn (ICO, initial coin offering) může v mnoha investorech chystajících se vstoupit na trh s kryptoměnami vyvolávat dojem, že jde o obdobný postup jako při úpisu nových akcií (IPO, initial public offering). Skutečnost je ale taková, že ICO představují na trhu s kryptoměnami velké nebezpečí.

Na první pohled to vypadá hezky, protože autoři nové měny dávají investorům možnost podpořit svůj byznys výměnou za podíl na výnosu, podílet se na růstu firmy a podobně. Názvy IPO a ICO jsou velice podobné a ICO se skutečně inspiruje veřejnou nabídkou akcií. Tím ale veškerá podobnost končí.

Trh s kryptoměnami je stále v plenkách, ale zájem je o ně enormní, čehož se autoři měn snaží využít například i prostřednictvím ICO. Problémem je, že jde často o měny na první pohled nesmyslné, nebo minimálně poněkud specificky zaměřené. Například měna dentacoin vznikla jako iniciativa zubařů (ICO plánuje na začátek října).

(Ne)regulace

Nejde o výjimku. ICO rychle přibývá, za což může například i stále rozšířenější ethereum blockchain, který nabízí jednodušší kódovací platformu než bitcoin, což vznik měn zjednodušuje.

Hlavním problémem ICO je regulace, respektive její neexistence. Regulátoři po celém světě varují potenciální investory, aby si na ICO dávali pozor. Například v Číně byly ICO zakázány (prý dočasně, v době přípravy regulace; poslední kroky Číny proti burzám s kryproměnami naznačují, že to Peking s regulací trhu myslí vážně).

Investoři si musejí uvědomit, že měny, které se vydávají prostřednictvím ICO, sice na první pohled vypadají jako akcie, ale to je omyl. Investor nezískává podíl ve firmě, smlouvy jsou ve většině případu vágní a nedávají žádné záruky. Projekty samotné jsou ve většině případů rovněž pochybné.

Sám zakladatel virtuální měny ethereum Charles Hoskinson nedávno vývoj kolem ICO přirovnal k časované bombě. A opravdu, způsob, jakým trh roste a jak vznikají měny, silně připomíná technologickou bublinu na přelomu tisíciletí. Tehdy tekly peníze do něčeho, o čem investoři nevěděli prakticky nic. Mnoho firem nemělo žádný produkt ani projekt, stačilo být součástí komunity s ".com" na konci.

Kryptoměna za kryptoměnu

Hoskinson měl ale na mysli spíše právní rámec ICO, na nějž upozornil také Julian Hosp, spoluzakladatel kryptoměnové platformy TenX. Jde o to, že při ICO investoři neplatí dolary nebo jinými fiat penězi, ale jinými kryptoměnami (většinou bitcoinem, proto také jeho cena roste, zatímco zákaz ICO v Číně vedl k poklesu jeho hodnoty). To je vlastně v pořádku. Problém je, když firma, která organizuje ICO, přijme fiat měnu.

"Pokud firma přijme fiat měnu, pravděpodobně se dostane do velkých potíží. Měly by přijímat pouze jiné kryptoměny, vyměňovat 'mince' (takzvaný coin swap). Přijetí fiat měny během ICO by mohlo být vnímáno jako prodej obchodovatelných cenných papírů. Z právního hlediska je to něco jiného než výměna za jinou kryptoměnu," upozorňuje Julian Hosp.

Huskinson připomíná, že investoři, kteří nakoupí kryptoměnu v ICO v dolarech nebo jiné běžné měně, mohou žalovat prodávající v případě nepříznivého vývoje hodnoty investice. Takové soudní spory by mohly mít neblahé následky na celý sektor kryptoměn.

Hodnota nových kryptoměn by tedy měla být vyčíslena v jiných digitálních měnách (většinou v bitcoinu nebo ethereu), ale ve skutečnosti tomu tak není. I hodnota samotného bitcoinu se stále udává v dolarech. Toto vyjádření na jednu stranu bitcoinu pomáhá, ale bude ještě trvat, než se dočkáme ocenění běžných věcí v bitcoinech. A otázkou je, o čem vlastně ICO, byť uskutečňované v jiných kryptoměnách, ale nakonec oceňované v dolarech, jsou, zejména vzhledem k právní a regulatorní nejistotě. "Osobně jsem vůči ICO skeptický a opatrný, protože si myslím, že v současnosti jsou tyto nabídky zneužívány. Pro investory a celý byznys to může být nebezpečné," doplňuje Julian Hosp.

Vezmeme-li v potaz, že se primárně řeší regulace samotného bitcoinu, a i ta je zatím na začátku, není se Hospovi co divit. O bitcoin se zajímají centrální banky (některé z nich dokonce chtějí vytvořit vlastní měny, aby pochopily jejich fungování), na trh se možná dostane ETF sledující bitcoin a americká CFTC (Commodity Futures Trading Commission) uvažuje o povolení obchodování futures kontraktu na bitcoin vůči americkému dolaru.

Co se týče ostatních měn a ICO, je regulace ve hvězdách. "Kryptoměny se zrodily z myšlenky rychlého pohybu plateb, ale nyní se zdá, že se staly hračkou," míní Con Michalakis ze společnosti Statewide Super. A zdá se, že má pravdu. Trh s kryptoměnami má do dospělosti zatím daleko.

Zdroj:
Business Insider
Kryptoměny
Přestat sledovat
Bitcoin
Přestat sledovat
Primární úpis akcií (IPO)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
22. 2. 2021 17:06
Šnobr: Případná akvizice Vodafonu ze strany ČEZ by nemusela mít dopad na dividendu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
22. 2. 2021 12:01
Investorský magazín: Ropná rally jako důsledek spekulací, nebo proces opřený o fundamenty?
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 2. 2021 20:31
Filip Kejla (WOOD & Company): Sledujte výnosy dluhopisů a volatilitu, hlubší korekci ale v záplavě…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat