Destinace na zlaté stáří? Nabízí se Slovinsko

Lublaň - ilustrační foto
Obrázek: Pixabay.com

Má v sobě něco z divokého Balkánu, italské nespoutanosti i rakouské preciznosti. A přesto je země obdařená majestátními Alpami i přímořskými letovisky natolik jedinečná, že si ji rentiéři zhusta volí za destinaci na zlaté stáří. Ostatně nejen oni – z hlediska investičního potenciálu je Slovinsko trefou do černého.

Malá země schopná nabídnout vše, co jen země v Evropě může nabídnout. Oblíbený slogan zdejších cestovních kanceláří by zřejmě potvrdili všichni, kdo měli příležitost Slovinsko poznat. To dokládá i skladba cílů, o něž mají zahraniční kupci – ať už z řad investorů, nebo lidí hledajících vhodné místo ke strávení penze, nejčastěji z Británie, Irska, Belgie, Nizozemska, Švédska či Norska – největší zájem.

Po kosmopolitní Lublani, která navzdory tomu, že je menší než jiná hlavní města Evropy, slibuje vysokou výnosnost z pronájmu, se mezi destinace s nejvýše ceněnými nemovitostmi řadí pobřežní region Primorska a horská Gorénjska. Typická prázdninová atmosféra charakteristická pro Piran nebo Portorož z prvně jmenované oblasti u Jadranu přitom nemůže být odlišnější od zasněženého a obvykle chladného lyžařského letoviska, které na úpatí Julských Alp krášlí ikonická jezera Bled a Bohinj. Obě místa ale mají vysoký investiční potenciál odvislý od neutuchající poptávky turistů a ideální dopravní dostupnosti od hlavního města.

Není proto divu, že slovinský trh rezidenčních nemovitostí zažil loni rekordní rok, co se týče cen realit i počtu transakcí. Dohromady napočítal tamní statistický úřad 37 tisíc prodejů v celkové hodnotě 2,9 miliardy eur. A zatímco meziroční zvýšení cen domů a bytů o 13 %, respektive 15 % se může jevit stále ještě v normě, v případě transakcí jde oproti roku 2020 o pětinový nárůst, jenž převyšuje dokonce i výsledky z roku 2019.

Trh za to podle statistiků může poděkovat rekordním prodejům domů, o něž byl loni s ohledem na charakter pandemie daleko větší zájem v oblastech mimo centra měst. Poptávku po vlastním bydlení a (ještě více) po investičních příležitostech táhnou také stále relativně nízké úrokové sazby v kombinaci s dostupností hypoték. V poslední době se na zvýšeném zájmu o nemovitosti podepisují i strach z rostoucí inflace a evidentní geopolitická rizika.

Zpomalení na obzoru

Stejnou explozi zažil v loňském roce i trh s pozemky, kde se počet transakcí v porovnání s rokem 2020 zvýšil přibližně o 45 %. V turistických centrech v Julských Alpách vzrostl zájem o více než 80 %, na jižním předměstí Lublaně o dvě třetiny, zatímco v historickém Celje o 60 % a vinařském Mariboru o 45 %. Podle zprávy statistiků má v těchto místech následovat urychlená expanze bytové výstavby, která se ostatně v posledních třech letech výrazněji projevuje již v hlavním městě.

S tím, jak nabídka pomalu dohání poptávku a finanční možnosti kupců s rostoucí inflací slábnou, se však podle mínění mnohých blíží obrat a ekonomické zpomalení. V blízké budoucnosti lze navíc očekávat i další růst úrokových sazeb. Propad cen nemovitostí, jaký Slovinci zažili během velké finanční krize roku 2009, kdy hodnota realit klesla v některých případech až o polovinu, ovšem s největší pravděpodobností nehrozí.

"Slovinsko se za posledních dvanáct let výrazně změnilo. Cestovní ruch obrovsky vzrostl a země je mnohem známější. Takže vzhledem k tomu, že si stále více lidí uvědomuje krásu země a výhody investování v ní, je pravděpodobné, že v dohledné budoucnosti bude nadále oblíbenou zahraniční investiční destinací," myslí si Justin Young, generální ředitel společnosti Slovenia Estates.

Jeho slova dokládá i fakt, že počet zahraničních kupců slovinských nemovitostí v posledních dvou až třech letech setrvale roste, přičemž zájem je především o domy se třemi až čtyřmi ložnicemi v horách s průměrnou cenou 300 tisíc eur. "Mezi hlavní lákadla země patří nízká kriminalita, stabilní ekonomika, výhodná středoevropská poloha, rozšířené používání angličtiny i krásná příroda," dodává Eva Jakopin Tomažič, ředitelka společnosti Elite Property Slovenia se sídlem v Lublani.

Růst o stovky procent

O tom, že má středoevropská země skvěle nakročeno, je přesvědčen i britský televizní kanál Channel 4. Ten v pořadu Place in the Sun umisťuje Slovinsko již několik let mezi TOP 10 destinací pro nákup investiční nemovitosti. Podle jeho mínění by hodnota tamních realit měla během dekády vzrůst dokonce o 280 %.

Potenciální kupce rozhodně nemůže odradit ani pořizovací procedura. Žádná omezení tu na občany členských zemí Evropské unie nečekají, ostatní pak musejí založit společnost, následný proces je však již velice přímočarý. K uzavření obchodu dostačují místní, silně regulované realitní kanceláře, přičemž všechny transakce vyřizují notáři zastupující prodávajícího i kupujícího. Celkově by kupující měli počítat s náklady na zprostředkování a vyřízení transakce na úrovni 2,5-3 % prodejní ceny.

Další články (nejen) o realitním trhu najdete na webu Estate.cz.

Investiční alternativy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Slovinsko
Přestat sledovat
Obrázek: Pexels.com
8. 2. 2023 12:32
Novotný (IW) vs. Kovanda (TRINITY BANK): Konec nadvlády dolaru a reset globální ekonomiky
Americký dolar
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Mezinárodní obchod
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Obrázek: Freepik.com
7. 2. 2023 12:28
Sýkora & Jaroš (WOOD & Company): Investiční výhled na rok 2023 slibuje příležitosti, peníze nemůžou…
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
4. 2. 2023 20:30
Ronald Schubert (WOOD & Company): Riziková aktiva podporuje pokračující pokles inflace, atraktivně…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Pexels.com
3. 2. 2023 10:09
Koblic (BCPP): Ceny energií půjdou dolů, zestátnění ČEZ je ekonomická pitomost
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Zemní plyn
Přestat sledovat