Osmkrát o investování aneb Jak se stát ze zelenáče novou investorskou legendou

Investorem se člověk nerodí, úspěch na finančních trzích si každý musí vysedět. Nevzdávejte se proto s prvním dílčím neúspěchem, ale jděte si tvrdě za vytčenými cíli a sny. Následujících osm doporučení pomůže na cestě za finanční nezávislostí nejen začínajícím investorům.

1. Krátkodobé korekce na akciových trzích ignorujte

Akcie jsou investice prověřená desetiletími, ne-li staletími. Akciové trhy se pohybují v cyklech, stále dokola tedy rostou a klesají. Dlouhodobě je nicméně trend rostoucí. Zapomeňte tedy na snahy vystihnout lokální minima a maxima při nákupu, respektive prodeji. Investujte na akciových trzích dlouhodobě a pravidelně. Nejlépe uděláte, když se nebudete snažit za každou cenu překonat trh, ale přistoupíte na to, že nejlepší je svézt se na zelené vlně s většinou.

2. Pokud jste o něčem přesvědčeni, jděte do toho naplno

Dali byste ruku do ohně za to, že se akcie Applu budou za rok obchodovat minimálně o 10 % výše než nyní nebo že BlackBerry nečeká nic než pokles? Pak neváhejte ani chvíli a otevřete velkou long nebo short pozici. Diverzifikace portfolia je důležitá, někdy je ale potřeba zariskovat a jít do obchodu po hlavě. Rizika sice nejsou malá, příslib zisku je ale o to větší. A když si za svým názorem stojíte, není o čem diskutovat.

3. Nesčítejte jen zisky, přiznejte si i ztráty

Odcházet z obchodů se ziskem je krásné, bude vám to ale k ničemu, když vydělané peníze na druhé straně vyhodíte oknem tím, že budete odmítat prodat ztrátové pozice. Zkušení obchodníci investorům doporučují nakupovat jen ty akcie, které považují za silně podhodnocené vzhledem k fundamentu. Někdy ale ani to nestačí a trend jde prostě proti vám. V takovém případě nejlépe uděláte, když bez přetvářky uznáte porážku a z trhu se stáhnete.

4. Neřiďte se minulosti, prověřujte fundament i správce fondů

Při sestavování individuálního investičního portfolia či výběru podílového fondu se nikdy neřiďte jen historickými grafy. To, že nějaký titul či fond v posledních pěti letech posílil třeba o polovinu, neznamená, že stejným tempem zdraží i v následujících pěti letech. Pokud si portfolio sestavujete sami, rozhodujte se vždy na základě důkladné fundamentální analýzy. Při investování prostřednictvím podílových fondů se podrobně seznamte s investiční strategií fondu, skladbou jeho portfolia a nezapomeňte si "proklepnout" také jeho manažera či manažerku.

5. Investovat hodinu večer po práci nestačí

Investování je prací na plný úvazek, nespoléhejte proto na to, že do obchodního systému zadáte pár příkazu poté, co přijdete večer z práce, a budete mít vystaráno. Pokud dopředu víte, že dění na trzích nebudete moct sledovat minimálně několik hodin denně, vůbec se do obchodů sami nepouštějte a raději své peníze svěřte zkušenému manažerovi podílového fondu. Situace na trzích se mění prakticky z minuty na minutu a spoléhat se jen na to, že se do večera nic nestane, vás na konci dne může přijít hodně draho.

6. Shortujte pouze masivně nadhodnocené akcie

Shortování akcií je vždy vysoce rizikové a nikdy by se do něj neměli pouštět investoři, kteří se na trhu pohybují jen pár měsíců. Když už pokušení spekulace na pokles nemůžete odolat, spekulujte vždy výhradně na propad u titulů, které jsou evidentně masivně nadhodnocené. Mírná překoupenost akcií nestačí, ceny musejí být výrazně výše, než napovídá fundament. Kromě toho se k shortování hodí také akcie firem ze sektoru, kterému se nedaří jako celku.

7. Nevěřte zlatu, uctívání hloupého kovu je jen dohoda většiny

Zlato je krásné na pohled, jinak toho ale moc neumí. V malém množství se sice používá při výrobě elektroniky, největší zájem je o něj ale na trhu se šperky a mezi investory. Takzvaní zlatí brouci, kteří žluté cihly uctívají takřka jako modly, na zlato nedají dopustit a tvrdí, že až zkolabuje světový finanční systém, vrátíme se k mincím vyrobeným z cenných kovů. Indicií, že k něčemu takovému dojde, je ale minimum, a tak je zlato v portfoliích většiny investorů spíše jen lesknoucí se ozdobou.

8. Počítejte s tím, že nebudete investovat věčně

Dříve nebo později se to stane téměř každému. Warren Buffett je možná výjimka, jak se ale říká, právě ta potvrzuje pravidlo. Lidé stárnou a svět se rychle mění. S vyšším věkem se snižuje flexibilita myšlení a schopnost porozumět novým technologiím či investičním nástrojům a strategiím. Nikdo ale neříká, že musíte u počítače s desítkami blikajících grafů sedět do konce svého života. Každý investor by měl v jistém okamžiku pochopit, že již na trhu dosáhl všeho, čeho mohl, a jeho místo je už jinde.

Zdroj:
25iq.com
Investování
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Chyby v investování
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat