12 let řečí o bublině aneb Proč s námi tržní mánie (ne)budou navždy

Americké akcie se od doby, kdy index S&P 500 dosedl na pandemické dno, úspěšně vyhýbají korekci. Není divu, že o možné bublině na trhu nemluví už jen zatvrzelí medvědi. Nic nového, o spekulativně nafouknutých cenách akcií se debatuje v podstatě bez ustání od doby, kdy se trh vyhrabal z velké finanční krize, tedy od roku 2010 (hned v roce 2009, kdy se ceny odrazily od minim, si ještě pesimisté dávali pohov).

Dvanáct let se mluví o nové akciové bublině, ale historie ukazuje, že takových spekulativních mánií zase tak moc není. V tržním dávnověku najdeme tulipánovou bublinu, šílenství okolo South Sea Company nebo Mississippi Company, případně bublinu vyvolanou rychlým rozvojem železnice v USA. Pak tu bylo období bubliny před Velkou depresí, 80. léta v Japonsku, internetová bublina před rokem 2000 a hypotéční "chyba" vedoucí k finanční a kreditní krizi.

Mánie jako lidská přirozenost

Velkých bublin objímajících celé trhy je tedy jako šafránu, je ale potřeba počítat s tím, že se dříve či později zase nějaká objeví. Jsou totiž důsledkem naší přirozenosti. My lidé rádi přetahujeme strunu a jdeme do extrému. Nemůžeme si pomoct, hlavně když jsou ve hře nějaké nové a vzrušující technologie, případně inovativní finanční produkty, aby se to nepletlo.

O tom, že se lidé – bez ohledu na své společenské či jiné postavení – umí rychle stát davem s vlastními charakteristikami a kolektivním vědomím, které je někdy na hony vzdálené vědomí dotčených jednotlivců, psal již v 19. století jistý Gustave Le Bon. Lidé se v davu chovají jinak, uvažují jinak (nebo rovnou neuvažují) a mnohdy dělají věci, které by jako jednotlivci nedělali. Svou roli hrají anonymita, pocit neohroženosti a větší síly, ale třeba i pocit, že když něco dělají ostatní, o něco přijdeme, když se k nim nepřipojíme.

Na trzích je spousta aktiv tradičních, jako jsou akcie, dluhopisy, hotovost, komodity nebo nemovitosti. V celém systému je ale v důsledku politiky vlád a centrálních bank také obrovské množství peněz. A pro tyto peníze vznikají stále nové investiční či spekulativní cíle.

Protože kryptoměny samotné nebyly asi části volných peněz na trhu dost dobré, v posledním roce získávají na oblibě takzvané nezaměnitelné tokeny (non-fungible tokens, NFT), které fungují v podstatě jako unikátní digitální potvrzení vlastnictví všeho možného – od vzkazu na sociální síti přes televizní záběr po sérii ilustrací. Ponechme stranou technickou stránku věci i relativně relevantní srovnání s různými sběratelskými vášněmi, symboly společenského postavení a podobně a vytrhněme z kontextu příklad: 101 obrázků znuděných opic se v aukční síti Sotheby's prodalo za 24 milionů dolarů. Když to někdo označí jako důkaz mánie na trhu s NFT, asi se s ním hádat nebudete.

Největší NFT platforma OpenSea v srpnu dosáhla obratu 3,4 miliardy dolarů. Jsou to velké peníze, když jste normální smrtelník, ale je to kapka v moři, pokud to srovnáme se stovkami bilionů dolarů, na které lze odhadovat globální jmění všech jednotlivců, firem a států. Pokud je tedy trh s NFT v bublině (a až čas ukáže, jak to je, respektive bylo), tato bublina se týká relativně malého okruhu lidí. I kdyby všechny NFT na světě zítra nestály ani cent, světový finanční systém to ke dnu nestáhne.

Co vlastně charakterizuje tržní bublinu? Popisů a definic najdeme spoustu, většinou v nich ale nechybí to, že míra spekulací výrazně roste, spekulace obecně získávají hodně prostoru i v běžných společenských vztazích a interakcích, na trh se vrhají noví investoři a nechávají dosavadní práci na druhé koleji, pochybnosti o rychlém růstu cen daných aktiv jsou označovány za hlouposti, škarohlídství nebo závist a na trhu se množí předpovědi dalšího růstu. Pokud tedy s vědomím uvedeného někdo označí trhy s některými typy aktiv v současnosti za bublinu, asi se s ním opět hádat nebudete.

Mínus a plus široké nabídky investic

Současnost se v každém případě od všech předchozích etap prudkého růstu cen aktiv liší v jednom významném ohledu. Nepřekvapí, že jde o všudypřítomnost sociálních sítí a médií, jež pomáhají vedle smysluplných informací šířit a "potvrzovat" také nesčetné bludy, polopravdy a omyly. Vytváření davu v digitální podobě tak veskrze nic nebrání, jakkoli se regulátoři i samotní provozovatelé sociálních sítí snaží podchytit některé typy nežádoucí komunikace na internetu.

Nikdy také nebylo snazší a levnější jedním stisknutím tlačítka hýbat třeba i s velkými penězi na obchodním účtu. Jednou s pocitem, že vám ujíždí vlak, a tak do něj rychle naskočíte, jindy s vírou, že správně chápete nebezpečí, do kterého se hrne vám na internetu zobrazená část investorského davu, a snahou jít proti proudu. Vznik mánie v tomto prostředí je nepochybně snazší a rychlejší, jak ukázaly a dále ukazují třeba některé nelogické růsty cen takzvaných meme akcií.

Uvedená rychlost a snadnost obchodování a sledování dění na trzích ale má, pokud jde o nebezpečnost spekulativních bublin, také jistou výhodu. Trh je plný akcií, dluhopisů, fondů, strategií, komodit, témat, derivátů, obchodních platforem, finančních médií všeho typu a tak dále. A právě obrovská nabídka by mohla napomoci tomu, že dopady nových bublin nebudou pro globální finanční systém navzdory jeho propojenosti tak zdrcující. Všeobjímající mánii bude bránit právě to, jak široký výběr aktiv, strategií, platforem a tak dále je v nabídce. Už by se nemělo stávat, že budou "všichni" namočení v jedné problémové investici.

Lidská přirozenost bude na trzích stále hrát roli a možnost další všeobecné mánie je otevřená. Je ale celkem dobře možné, že namísto obřích bublin, které zasáhnou všechny, kteří během nich "přišli o rozum", bude finanční svět rodit větší množství menších, dílčích mánií, které ale neohrozí globální stabilitu, jako tomu bylo u řady historických bublin zmíněných v úvodu. A ti, kteří po vzoru dějinných milníků předpovídají stále nové bubliny, tak zároveň budou i nebudou mít pravdu.

Růst - ilustrační foto
16. 7. 2021 6:45
Akciový trh jako triumf naděje nad zkušeností

Oscar Wilde kdysi napsal, že manželství je triumfem fantazie nad inteligencí, případné druhé manželství pak vítězstvím...

Bublina
25. 8. 2021 6:55
Jsme v možná největší bublině mé kariéry. Jedinou účinnou ochranou je diverzifikace portfolia, říká uznávaný investiční poradce

Prázdniny přinesly další rekordy amerických akciových indexů, spolu s nimi však také několikrát výrazněji vzrostl index...

Zdroj:
The Wealth of Common Sense
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Spekulace
Přestat sledovat
26. 10. 2021 20:30
SLEDOVALI JSME: Představení Indexu investiční gramotnosti
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
25. 10. 2021 12:00
Investorský magazín: Zlato jako opravdu bezpečný přístav aneb Proč (ne)řešit nákupní cenu
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
23. 10. 2021 20:00
Lukáš Novotný (WOOD & Company): Začátek výsledkové sezóny na Wall Street vyzněl slibně, čísla bank…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
23. 10. 2021 14:29
Blíží se první SPAC v Česku. Jaké jsou její výhody?
Evropské akcie
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat