Jsme v možná největší bublině mé kariéry. Jedinou účinnou ochranou je diverzifikace portfolia, říká uznávaný investiční poradce
Prázdniny přinesly další rekordy amerických akciových indexů, spolu s nimi však také několikrát výrazněji vzrostl index volatility VIX. Jak přitom upozorňuje stratég Julian Emanuel ze společnosti BTIG, kdykoli, když od začátku roku 2018 rostly benchmarky S&P 500 a Nasdaq Composite a zároveň s nimi index VIX, přišla na akciovém trhu do několika týdnů korekce.
Index S&P 500 by podle Emanuela mohl spadnout k úrovni 4 000 bodů, což by znamenalo vzhledem k současné úrovni benchmarku pokles o přibližně deset procent. Riziko příchodu korekce navíc podle něj v současné situaci zvyšuje šíření nakažlivé koronavirové mutace delta. "Vezmeme-li v potaz současné ocenění akcií, je americký akciový trh zranitelný," upozorňuje.
Emanuel, který je dlouhodobě akciovým býkem, ovšem případnou korekci nepovažuje za velký problém. Naopak, pokles cen akcií by podle něj na americký trh přinesl nový impulz, a napomohl tak jeho ozdravení.
Obavy z nadcházejících týdnů vyjadřuje i Richard Bernstein ze společnosti Richard Bernstein Advisors. Ve srovnání s Julianem Emanuelem je ale podstatně pesimističtější. "Jsme v možná největší bublině za dobu mé kariéry," říká. Upozorňuje ale, že nikdo neví, kdy bublina praskne.
Právě to je podle něj důvod, proč by ti, kdo tak ještě neučinili, měli diverzifikovat svá portfolia. "V autě vozíme rezervu pro případ defektu, doma máme hasicí přístroj pro případ požáru. A stejně tak bychom měli diverzifikovat portfolio pro případ, že vývoj na trzích nebude příznivý," vysvětluje.
"Pokud jsou navíc trhy v bublině, je diverzifikace nezbytná. Víme, že každá bublina praskne, jen nevíme, kdy se tak stane, a proto musíme být připravení," dodává. Investorům v současném prostředí doporučuje zaměřit se mimo jiné na aktiva, která dokážou těžit z inflačního prostředí, konkrétně zmiňuje základní materiály nebo energetické komodity.
Zdroj: CNBC