US MARKETOtevírá za: 4 h 55 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Dva grafy jako argument, proč k šokujícím informacím přistupovat kriticky a s rezervou

Nick Maggiulli ze společnosti Ritholtz Wealth Management nedávno upozornil na graf šířící se v různých podobách internetem jako lavina. Ve verzi, na kterou se zaměřil, je srovnávána výkonnost indexu Nasdaq Composite v horizontu od začátku letošního roku s výkonností téhož indexu bez započtení pěti největších podniků. Vyplývá z ní, že zatímco celý index přidal za prvních jedenáct měsíců roku kolem 15 %, bez započtení příspěvku pěti největších firem spadl o více než pětinu.

Maggiulli sérií výpočtů dokázal, že tento graf absolutně neodpovídá realitě. Největších pět či deset podniků v indexu sice vykazuje lepší výkonnost než ostatní tituly, rozdíly však nejsou zdaleka tak výrazné. Pro srovnání, index Nasdaq 100 přidal podle ověřených dat za prvních jedenáct měsíců roku asi 28 %, zatímco tentýž benchmark bez pěti největších podniků zpevnil o zhruba 19 %.

Nasdaq Composite vs. tentýž index bez 5 největších firem? Tento graf lže

Nasdaq Composite vs. tentýž index bez 5 největších firem? Tento graf lže

To však není zdaleka jediný případ zavádějícího nebo špatně interpretovaného grafu. Maggiulli upozorňuje třeba i na graf čistého přílivu prostředků na akciový trh. Vysvětluje, že interpretace této křivky jako důkazu přílivu nových peněz na trh v důsledku tištění peněz americkou centrální bankou je nepochopením toho, co ve skutečnosti ukazuje. "Poptávka musí být při vypořádávání obchodů v rovnováze s nabídkou, takže čistý příliv prostředků je - bez ohledu na to, co dělají centrální banky - vždy nulový. To, co tuto křivku žene vzhůru, je příliv peněz do nových akcií vydávaných v rámci IPO, SPO a podobně," vysvětluje Maggiulli.

Příliv peněz jako důsledek QE? Nikoli

Příliv peněz na trh jako důsledek QE? Možná, primární vysvětlení růstu křivky je ale jiné

"Na investory se valí ze všech stran tolik informací, že ve většině případů již rezignovali na jejich ověřování. Nechci nikomu tvrdit, že bychom měli každé číslo dvakrát ověřovat, určitá dávka kritického myšlení je však nezbytná. Moje doporučení je jednoduché: Pokud narazíte na informaci, která se vás snaží šokovat, buďte podezřívaví a pokuste se ověřit, jestli není podávána nesprávně nebo není vámi špatně interpretována," dodává Maggiulli.

Zdroj: Of Dollars And Data

Akciový trhEkonomické a tržní indikátoryPonaučení pro investory
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika