KONTEXT: Nové (ne)pořádky #5 aneb o penězích, moci a životě (finančních alternativ)

Covid-19 působí jako urychlovač mnoha nastartovaných trendů. V jejich důsledku bude svět zítřka – a recept na úspěch v něm – jiný než dnes. Co to znamená z pohledu investičních strategií, nastiňuje série "nové (ne)pořádky". V pátém díle se zaměřuji na peníze a banky, tedy mocenské páčidlo, o jehož kontrolování se vede lítí boj.

Jack Ma pohřbil největší IPO v historii svou prostořekostí, shodují se komentátoři s poukazem na kritiku finančních regulátorů, které se zakladatel čínského technologického gigantu Alibaba dopustil. Uniká jim přitom mocenské pozadí celého příběhu, na němž si komatózní Ant Group podává ruku s pohřbenou kryptolibrou od Facebooku.

Svět financí je nervovým systémem moderní ekonomiky, banky a spol. v něm hrají roli uzlů a peníze jsou nosiče energie, respektive informací. Kontrola nad tímto aparátem patří mezi nejvíce potentní mocenské nástroje. A ty se z ruky nedávají, ani se o ně nedělí, obzvláště když se zažité pořádky otřásají v základech. Protože technologie ve stále větší míře nabízejí alternativu a komplexnost moderní ekonomiky ji stále hlasitěji vyžaduje, lze naopak čekat křečovitou obranu (nad)národních měn a na nich postaveného systému. I proto, že se dolar a SWIFT na straně jedné a (nejen) čínská konkurence na té druhé stávají další municí v mocenské válce o příští podobu světa.

Snahy o nahrazení dolaru a stávajícího globálního finančního systému, tedy dvou nástrojů, jichž jsou USA architektem a správcem, jsou takřka stejně staré jako jejich historie. Od americké hypotéční krize, která po roce 2008 nakazila svět, a připomněla tak temnou stránku závislosti na klíčové infrastruktuře kontrolované někým zvenčí, se nicméně na mnoha místech v tomto smyslu přitopilo pod kotlem.

KONTEXT: Mocenské páčidlo jménem dolar aneb Proč americká měna (ne)padne
Americký dolar se stane obětí mocenských hrátek Bílého domu, varují stále hlasitěji respektovaní ekonomové. K nim podle nové knihy Johna Boltona, někdejšího bezpečnostního poradce prezidenta Donalda Trumpa, patří i ministr financí Steven Mnuchin. I ten totiž varuje před stále častějším zneužíváním globální finanční infrastruktury, jíž jsou Spojené státy architektem a správcem, k prosazování zahraničněpolitických cílů.

Iniciativám, jež nejsou pod kontrolou svaté trojice, tedy vlády/státu, centrální banky a komerčních bank, se přitom nefandí, a to jak v (oprávněném) zájmu finanční stability, tak ve snaze udržet monopol, který, jak ukázaly snahy oživit ekonomiku v průběhu končící dekády, je již v mnohém nedostačující.

Výsledkem je potentní koktejl rizik a zájmů držený prozatím v tlakovém hrnci regulace. Čím déle se ale kvůli němu bude poptávka po změně držet pod pokličkou, tím razantnější nakonec nevyhnutelná metamorfóza může být. Investoři by (také) s tímto rizikem měli počítat, případně si s ním – třeba skrze opět na vlně popularity surfující bitcoin – i pohrát.

Neznámou historii peněz a jejich očekávanou budoucnost, včetně role, jakou v tomto příběhu hrály a napříště budou hrát mocenské zájmy, jsme společně s kanadským matematikem Davidem Orrellem popsali v knize The Evolution of Money. Každému, koho tento KONTEXT zaujal, doporučuji zejména kapitoly 6 (The Money Power) a 9 (Changing the Dominant Monetary Regime, Bit by Bitcoin).

KONTEXT: Nové (ne)pořádky #3 aneb o investičních nástrahách (de)globalizace
Covid-19 působí jako urychlovač mnoha nastartovaných trendů. V jejich důsledku bude svět zítřka – a recept na úspěch v něm – v mnoha ohledech jiný, než je dnes. Co to znamená z pohledu investičních strategií, nastiňuje série "nové (ne)pořádky". Třetí díl se věnuje probíhající zásadní reorganizaci výrobních řetězců.
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Finanční sektor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fintech
Přestat sledovat
Bitcoin
Přestat sledovat
Obrázek: pixabay
27. 5. 2022 10:10
Zlato jako pojistka v portfoliu: Ano, nebo ne?
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Freepik.com
25. 5. 2022 20:30
Jak jsme na tom v Česku s investiční gramotností?
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Shutterstock
25. 5. 2022 17:10
Hansen (Saxo Bank): Komodity budou stále drahé, nejlepším lékem na vysoké ceny jsou ale právě vysoké…
Inflace
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
25. 5. 2022 9:45
Petr Zýma (XTB): Trh s kryptoměnami optikou technické analýzy
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat