US MARKETOtevírá za: 14 h 42 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

KONTEXT: Mocenské páčidlo jménem dolar aneb Proč americká měna (ne)padne

Americký dolar se stane obětí mocenských hrátek Bílého domu, varují stále hlasitěji respektovaní ekonomové. K nim podle nové knihy Johna Boltona, někdejšího bezpečnostního poradce prezidenta Donalda Trumpa, patří i ministr financí Steven Mnuchin. I ten totiž varuje před stále častějším zneužíváním globální finanční infrastruktury, jíž jsou Spojené státy architektem a správcem, k prosazování zahraničněpolitických cílů.

Globální finanční infrastruktura stojící na amerických pilířích je stále častěji využívána jako páčidlo moci. Bílý dům opakovaně hrozí odepřením přístupu k této nervové soustavě, zajišťující mimo jiné stabilitu a umožňující platební styk. A zároveň využívá svoji výsostnou pozici, z níž dohlédne prostřednictvím systému SWIFT (unikátních kódů sloužících k přiřazování plateb) téměř do všech koutů planety, k trestání těch zemí a firem, jejichž chování se mu nelíbí. Třeba Evropanů obchodujících v souladu s evropským a mezinárodním právem s Íránem.

Kritika weaponization of finance, tedy využívání dolaru a dalších pilířů světa financí k dosažení zahraničněpolitických cílů, a snaha o korekci tohoto stavu sílí. Systémová změna v této oblasti je ale stejně náročná jako čelem vzad se zaoceánským tankerem. A tak se na první pohled status quo ne(z)mění.

Detailnější pohled na to, jaké měny a jakými kanály v současnosti proudí přes hranice, odhalí jasný trend. Čína, Rusko, ale i spojenci z Evropské unie budují paralelní světy, které jim umožní vyhnout se hrozbě amerických sankcí, případně využívání americké infrastruktury jako takové. Druhé zmíněné již v pomyslné beta verzi funguje v Číně a mezi Ruskem a Čínou. Zájem o zapojení přitom projevily další země včetně Turecka, amerického spojence v NATO.

KONTEXT: Finanční infrastruktura se mění ve zbraň. Je to hrozba i pro vaše portfolio

KONTEXT: Finanční infrastruktura se mění ve zbraň. Je to hrozba i pro vaše portfolio

Dalším, nepochybně zajímavým krokem v tomto směru bylo testování digitálního jüanu, který, jak popisují Aditi Kumar a Eric Rosenbach z Belfer Center for Science and International Affairs, ukázal, že má Čína ve vývoji "klíčového komponentu globální digitální měny" před USA několikaletý náskok. Zároveň je v mnoha zemích nejvýznamnějším a nejvlivnějším hráčem.

Kontrola finanční infrastruktury je jedním z nejvíce potentních nástrojů moci na globální scéně. I proto se na obou březích Pacifiku čeká, že k příští bitvě v americko-čínské válce o budoucí podobu světa dojde právě na tomto poli. Popsaný proces drolení stávajícího systému se tak urychlí a zároveň se znásobí rizika týkající se všech, kdo používají dolar a na něj navázaný systém.

Zapomenout v tomto kontextu nelze na narůstající americký fiskální deficit, který společně se snahou Bílého domu o vyvázání se z mezinárodních institucí a režimů k pádu dolaru též přispěje, varuje bývalý hlavní ekonom Morgan Stanley Stephen Roach, dnes vyučující na Yaleově univerzitě. Americká měna podle něj oslabí až o 35 % v horizontu několika let. Ačkoli já sám podobně dramatický vývoj nečekám, radím být připraven a jít s tématem souvisejícím příležitostem naproti.

Dopadům globální politiky a politikaření na trhy se pravidelně věnujeme v debatách z cyklu ABCD investora. Záznam toho nejzajímavějšího je na www.azinvestora.info. V průběhu léta na tomto webu najdete také pozvánku na semináře #ViteznePortfolio: (Ne)poučení z krizového vývoje, s nimiž v září a říjnu objedeme Česko.

Anketa: Co (ne)znamená posilování dolaru v době rekordního "tištění" této měny?

Anketa: Co (ne)znamená posilování dolaru v době rekordního "tištění" této měny?

Americký dolarEkonomické a politické hrozbyGeopolitikaSvětová ekonomika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa