KONTEXT: Nové (ne)pořádky #8 aneb o odpovědnosti k planetě i vlastnímu portfoliu

Covid-19 působí jako urychlovač revolučních trendů. V jejich důsledku bude svět zítřka – a recept na úspěch v něm – v mnohém jiný než dnes. Co to znamená z pohledu investičních strategií, nastínila série "nové (ne)pořádky". V osmém, závěrečném dílu načrtávám změnu uvažování, kterou je potřeba v portfoliu reflektovat.

Společnosti, které se chovají zodpovědně, svým akcionářům nabídly od ledna do září vyšší výnosy než ty, kterým ochrana životního prostřední a citlivý přístup k sociálním otázkám mnoho neříkají. Vyplývá to z nedávno zveřejněné analýzy Fidelity Investments, podle které držitelé nevyššího ESG ratingu měřícího ohleduplnost vůči okolí nabídly během prvních devíti měsíců roku průměrný zisk na úrovni 0,4 %, zatímco skupina s nejhorší známkou odepsala 23 %.

Zaměřeno na udržitelnost: Vyšší ESG ratingy firem jsou letos spojené s lepšími výkony jejich akcií
Společnost Fidelity použila vlastní ESG ratingy a testovala vztah mezi udržitelností firem a jejich výkonností na trhu během prvních devíti měsíců roku 2020. Zjistila velice silnou pozitivní korelaci mezi relativním tržním výkonem společnosti a jejím ESG ratingem. Studie také ukázala na lineární vztah mezi ratingovými skupinami podle ESG – čím horší ESG, tím horší výkon akcií.

Tento druh investování tedy odolává koronavirovému zátěžovému testu a podle mnohých i díky němu (množství levných peněz na straně jedné a katarzi, jež pandemie přinesla, na té druhé) bude jeho nástup ještě rychlejší, než se čekalo (v poslední debatě z cyklu ABCD investora letošního roku o tom – od 49. minuty – hovoří Lubomír Vystavěl z NN Investment Partners). Již před příchodem koronaviru se přitom čekalo, že objem prostředků investovaných do firem reflektujících nejen monetární zisky naroste během příštích dvou dekád o 20 bilionů USD.

Mnozí (investoři) shora diktované zohlednění "zelených", sociálních a podobných faktorů z principu odmítají coby sociální inženýrství. Opomínají přitom, že právě tímto způsobem vznikla většina norem a standardů dnes považovaných za přirozené, a to včetně organizace světa do národních států, jak v knize Imagined Communities zdokumentoval Benedict Anderson. (Společně s tím pak někteří v důsledku svého postoje opomínají zlaté pravidlo, že si investování a emoce zrovna netykají.)

To neznamená, že se v rámci bezesporu záslužné snahy o nápravu některých, často trhem způsobených nebo udržovaných nepravostí neobjeví věci pochybné, ba přímo hlouposti. Nastartovanou proměnu poháněnou světonázorem nastupující generace, měnícími se prioritami lidí u kormidla a v neposlední řadě neoddiskutovatelnými výzvami, před kterými jako svět a západní civilizace stojíme, to ale nejspíše nezmění. Vítězné portfolio, zejména v dlouhodobém horizontu, by to mělo zohlednit.


O tom, jak myšlení předních českých manažerů ve stále větší míře akcentuje společenskou zodpovědnost, jsem v rámci série Alter Eko nazvané Byznys v roce 2021 diskutoval s ředitelem poradenské společnosti IdeaSense Rudolfem Čihákem. Šlo o volné pokračování cyklu expertních debat o trendech, které budou formovat náš svět v příštích dekádách, kterou nabízí kniha Orwell na steroidech: Průvodce chaosem 21. století.

Co také čekat od administrativy Joea Bidena? Podporu čistší energetiky a garanci zdravotní péče pro více lidí
Joe Biden již byl prohlášen vítězem voleb, a ačkoli Donald Trump jeho vítězství stále zpochybňuje, je již možné věnovat plnou pozornost předpokládanému dalšímu vývoji v ekonomice a na trzích. Jak může vítězství demokratického kandidáta ovlivnit oblasti energetiky, veřejného sektoru, zdravotnictví a farmacie?
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Přestat sledovat
19. 10. 2021 21:00
Petr Novotný (Investiční web): Zůstávám věrný akciím, půdě a private equity. Věřím, že mé portfolio…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Hospodářský růst
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
19. 10. 2021 17:00
Povolební Česko aneb Co čekat v ekonomice, politice a energetice
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
19. 10. 2021 6:40
Carl Icahn: Akciový trh jednou musí narazit do zdi postavené z nově vytvořených peněz
Americké akcie
Přestat sledovat
Carl Icahn
Přestat sledovat
Investiční guru
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Kvantitativní uvolňování
Přestat sledovat
Nejbohatší investoři a byznysmeni
Přestat sledovat
18. 10. 2021 12:00
Investorský magazín: Na pražské burze se schyluje k IPO společnosti FIXED.zone
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
FIXED.zone
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Korekce na trzích
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Primární úpis akcií (IPO)
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat