Zaměřeno na udržitelnost: Vyšší ESG ratingy firem jsou letos spojené s lepšími výkony jejich akcií

Společnost Fidelity použila vlastní ESG ratingy a testovala vztah mezi udržitelností firem a jejich výkonností na trhu během prvních devíti měsíců roku 2020. Zjistila velice silnou pozitivní korelaci mezi relativním tržním výkonem společnosti a jejím ESG ratingem. Studie také ukázala na lineární vztah mezi ratingovými skupinami podle ESG – čím horší ESG, tím horší výkon akcií.
Podle Fidelity International akcie s vyšším ESG ratingem překonaly během prvních devíti měsíců roku 2020 ty s nižším ESG ratingem. Šlo přitom o turbulentní období těžce poznamenané pandemií covidu-19. Platilo to ve všech měsících s výjimkou dubna.
Výzkum zahrnoval jak období kolapsu trhu v únoru a březnu, tak následné oživení. Ukázal na silnou pozitivní korelaci mezi tržním výkonem a ratingem ESG. V průběhu devíti měsíců překonaly akcie s ESG ratingem A celosvětový index MSCI. A co více, byl prokázán jasný lineární vztah napříč jednotlivými ratingovými skupinami ESG, přičemž každá z nich překonala skupinu s nižším hodnocením.
"Jsme rádi, že vidíme vztah mezi vysokým ESG ratingem a návratností v době kolapsu trhu i jeho oživení. Podporuje to náš názor, že společnosti s dobrými vlastnostmi mají obezřetnější management a prokazují větší odolnost v době krize," říká Jenn-Hui Tan, ředitel pro udržitelné investice ve Fidelity International.
Navzdory odlišným okolnostem připomíná letošní tržní volatilita tu z roku 2008. Bylo by možná přirozené zkrátit v době nejistoty investiční horizonty a neřešit tolik dlouhodobé zájmy týkající se udržitelnosti v oblasti životního prostředí, spokojenosti akcionářů a správy a řízení společností. Data ale hovoří jinak.
"Náš výzkum naznačuje, že trh rozlišuje mezi společnostmi podle toho, kolik pozornosti věnují otázkám udržitelnosti, a to jak při pádech trhu, tak při oživeních. Udržitelnost by tedy měla být klíčovou součástí strategie při aktivní správě investičního portfolia," zdůrazňuje Jenn-Hui Tan.
Fidelity International srovnala výkony 2 659 společností pokrývaných jejími akciovými analytiky a dalších 1 450 společností sledovaných jejími analytiky, kteří se věnují cenným papírům s pevným výnosem. To vše s pomocí vlastního systému hodnocení ESG. Budoucí ratingy jsou odvozené na základě přímých jednání se společnostmi a jsou výsledkem přibližně 15 000 individuálních schůzek ve společnostech ročně.
Cenné papíry s pevným výnosem
Výsledky jsou v segmentu pevných výnosů podobné jako u akcií. Dluhopisy 154 společností s ratingem A vynesly v průměru -0,5 % ve srovnání s -1,5 % u 557 společností s ratingem B a -4,6 % u 225 společností s D ratingem.
Faktor beta
V dubnu došlo v rámci studie k jediné výjimce potvrzující pravidlo. Ve zbylých měsících měly akcie s lepším ESG hodnocením (A a B) vyšší výnosy než akcie s horším hodnocením. V dubnu ale skupiny společností s lepším ESG ratingem poklesly při kolapsu trhů méně a následně, když nastalo oživení, vzrostly méně než cenné papíry firem s horším ratingem. To naznačuje, že akcie s vyšším ratingem ESG také mají nižší betu a jsou méně náchylné podléhat celkové volatilitě na trhu.
Předchozí studie
Společnost Fidelity International provedla podobnou studii v dubnu 2020, přičemž se zaměřila na období mezi 19. únorem a 26. březnem, kdy index S&P 500 klesl o 26,9 %. První studie testovala vliv tržní volatility na společnosti s rozdílnými ESG charakteristikami a došla ke stejnému závěru – společnosti s vysokými ratingy udržitelnosti překonaly konkurenci.
Je povzbudivé vidět, že se tento závěr v relativně krátkém časovém horizontu shoduje s aktuálnějšími výsledky. Přidává to na váze argumentům zdůrazňujícím, že faktory udržitelnosti mohou ovlivňovat výkonnost firem v různých fázích tržního cyklu.
CELÁ STUDIE