KONTEXT: Svět dospěl na křižovatku. Těchto 5 trendů napoví, kam se z ní (ne)vydá

Optimisté hlásí (blížící se) odraz od koronavirového dna, pesimisté dystopii. Pravda, tedy nejpravděpodobnější scénář, jak tomu bývá, bude někde uprostřed. I kdyby se ale nakonec pandemie COVID-19 stala minulostí během pár měsíců, přispěje nejspíše k nastartování a prohloubení trendů, které (z)mění svět. Jak?

Druhá dekáda tisíciletí končí tak, jak začala. Hasíme požár, který se šíří bezprecedentně rychle a nepředvídatelně, a to v důsledku hustě spletené sítě přeshraniční infrastruktury a toků povšechně nazývaných globalizace. Díky ní se životní úroveň většiny lidí zlepšila, daní za ni jsou celosvětové turbulence způsobené třeba jen pověstným mávnutím motýlích křídel, tedy tím, co by ještě před třiceti lety nejspíše zůstalo lokální krizí v odlehlém koutě Číny (před zhruba 13 lety hypotéčního trhu USA, chcete-li jiný příklad).

Globalizace na steroidech udělala ze vzdáleného blízké. Čínské kýchnutí způsobí celosvětovou chřipku, říkalo se v hospodářském a tržním kontextu; současná zkušenost tomu dodává o poznání temnější rozměr. Reakce na podobná rizika a výzvy dané novým (ab)normálem, zejména rozpadem globálního řádu poháněným růstem rozvíjejících se trhů, pak podle McKinsey Global Institute nastartovaly změnu 10krát razantnější a 300krát rychlejší, než byla průmyslová revoluce.

Probíhající historický zlom znamená tsunami kreativní destrukce světa, jak jej známe, kterou nyní pouze doplnil koronavirový blesk z čistého nebe. Po něm, jak předpovídá globální stratég Parag Khanna, přijde "hřmění", v jehož důsledku se v základech otřesou (další) nedávné jistoty. Detaily nyní samozřejmě neznáme, na základě dostupných informací a historických zkušeností je ale možné hovořit o trendech a pravděpodobných scénářích. Co by měly mimo jiné zahrnovat?

  • Oslabování zavedených mezinárodních institucí a vznik nových, konkurenčních. Pod to se na straně destrukce podepíší USA, kterým krátkodobě něco podobného může (v některých případech) prospět, na straně druhé bude Čína (a obecněji rozvíjející se země).
  • Fragmentaci globálního řádu a s ní související obracení se regionů do sebe. Mnohé výrobní řetězce, které se staly symbolem globalizace na steroidech, se i proto zkrátí a lokalizují, což by měli investoři, byznysmeni i tvůrci hospodářských politik sledovat.
  • Implozi některých režimů nebo zemí, zejména rozvíjejících se, jejichž sociální a zdravotnické systémy se s COVID-19 nevypořádají. Přičte-li se k tomu například kolaps cen ropy, je v případě Íránu, Nigérie nebo Venezuely tato hrozba vážná.
  • Častější lokální krize s možným přesahem, způsobené například masivní migrací obyvatelstva. Saúdové přestávají štědře dotovat Egypt a Súdán a Turci zneužívají syrské uprchlíky ve své geopolitické hře (i proto může EU zažít další migrační krizi).
  • Tlak na automatizaci coby odpověď na repatriaci výroby, nevraživost vůči zahraničním pracovníkům a paralelní snahu udržet výrobní náklady na uzdě. Úspěšné firmy a celé ekonomiky dneška, kterým ujede vlak, čeká zítra bolestné vystřízlivění.

Tyto a další významné trendy a potenciální změny světa jsem v posledních týdnech diskutoval i s domácími tržními experty. Zde je výběr toho nejzajímavějšího.

(Ne)očekávané změny světa v důsledku pandemie COVID-19 jsem s Romanem Koděrou a Michalem Brožkou diskutoval v dubnové debatě z cyklu ABCD investora. To nejlepší ve formě podcastů a (nejen) související investiční tipy a triky najdete na www.azinvestora.info.

Světová ekonomika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Globalizace
Přestat sledovat
26. 1. 2021 17:00
VE STŘEDU V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
Akciové tipy
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
25. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Sazby vs. inflace aneb Hledá se největší tržní riziko roku 2021
Akciový trh
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
25. 1. 2021 9:55
Expertní tržní výhled: MONETA (již) zajímavá na prodej a nebezpečí obchodování na páku
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…