Tradingová legenda poodhaluje karty. Jakou má strategii, kdy ideálně nakupuje a jaká pravidla dodržuje?

Mark Minervini je legenda obchodování. Napsal o něm už čtyři knihy a v roce 1997 zvítězil v US Investing Championship. Letos se přihlásil znovu a ke konci července se ziskem 227 % vedl (ne všichni účastníci reportují každý měsíc, proto nejsou aktuálnější data). Jak takto úspěšný trader vlastně investuje?

Mark Minervini chtěl jako mladík být hudebníkem, a tak se v osmé třídě tak nějak vykašlal na školu. Shánět později práci bylo bez vzdělání složité, a tak pro něj kariéra obchodníka na burze byla vlastně celkem přirozenou volbou. "Obchodování bylo skvělé, nemusel jsem mít žádné tituly, stačilo jen si založit obchodní účet, abych mohl začít," říká.

Začal s pár tisíci dolarů a postupně nashromáždil (i díky příjmům z hudby) okolo třiceti tisíc. Pak ale přišel o pár menších účtů a udělal snad všechny chyby, které trader může na burze předvést. "V letech 1983-1989 jsem byl převážně ve ztrátě a neměl jsem moc jasno v tom, jak trading vlastně uchopit," přiznává.

Na prahu 90. let se ale karta začala obracet a Minervini začal formulovat svou strategii. Také se více zabýval analýzou svých minulých obchodů, díky níž přicházel na své silné stránky a odbourával ty slabé. V poslední dekádě 20. století zaznamenal i pětileté období s celkovým ziskem 33 554 % a v roce 1997 vyhrál United States Investing Championship. Letos se přihlásil znovu a daří se mu výborně. "Lidé říkají, že se trh změnil a že zisky podobné jako v 90. letech již nejsou možné. Podle mě ale určité techniky a taktiky stále fungují," vysvětluje svou motivaci pro účast v soutěži.

Aby našel ideální body pro vstup do pozic v jednotlivých akciích, vyvinul Minervini takzvané volatility contraction patterns. Jde v podstatě o to, že se cena dané akcie (nebo jiného aktiva) posunuje ve vlnách s postupně stále užším rozpětím z maxima k minimu. Cena i objemy obchodů se postupně "uklidní", načež je největší potenciál pro výraznější a rychlý posun kurzu nahoru nebo dolů. V takové době Minervini vstupuje do pozice, samozřejmostí pak je poměrně blízká úroveň stop-lossu.

VCP

5 tradingových pravidel Marka Minerviniho

Minervini ale není žádný specialista na technickou analýzu. Tu totiž kombinuje s přístupem založeným na fundamentech, přičemž de facto čeká na to, až technické ukazatele potvrdí jeho na datech postavený náhled. Vedle toho také pracuje s rizikem, pro což si v průběhu let stanovil několik pravidel.

1. Stop-loss jako povinná výbava. Minervini si určuje maximální přijatelnou ztrátu dříve, než vůbec vstoupí do daného obchodu.

2. Neriskovat více, než jaký zisk očekávám. Když například vyhlíží potenciál zisku na úrovni 12 %, Minervini svůj stop-loss umístí 6 % po vstupní úroveň, aby byl poměr rizika a očekávaného výnosu 1:2.

3. Realizace zisků. Zisk z konkrétního obchodu se zhmotní až ve chvíli, kdy je obchod vypořádán (pozice prodána). Nestačí mít na papíře nebo v obchodní aplikaci zelené nápisy, je potřeba umět prodávat ziskové investice, aby se staly reálnými penězi.

4. Nenechat ziskovou pozici spadnout do ztráty. Jednoduché – při zhodnocení investice je správné posunout automatický prodejní příkaz poměrně hluboko do zabraného "zeleného teritoria", tedy stanovit "stop-loss" na úrovni, jež by na začátku obchodu stále znamenala zisk.

5. Nepřikupovat akcie, které již obchoduji se ztrátou. Neředit, řeklo by se českou tržní hantýrkou. Minervini dělá pravý opak, spíše přikupuje (byť za vyšší cenu) posilující titul.

Pokud chcete vydělat hodně peněz, zapomeňte na diverzifikaci.
Obrázek: Freeimages.com
26. 8. 2021 6:45
Anketa: Diverzifikace je mantra, ale jak široké by mělo být akciové portfolio?

V jednom z pravidelných streamů jsme nestihli zodpovědět zajímavou strategickou otázku. Jak (alespoň) široké by mělo být...

Zdroj:
Insider
Investiční strategie
Přestat sledovat
Obchodování
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
Trading
Přestat sledovat
Obrázek:
1. 2. 2023 17:02
Co nového v kryptosvětě: Problémy Binance, (stále) malý trh s bitcoinem a chybné chápání digitálních…
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
1. 2. 2023 10:23
Šokující předpověď Steena Jakobsena (Saxo Bank): Česko se brzy vzdá koruny a přijme euro
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká koruna
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Dánsko
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
31. 1. 2023 6:23
Hájek (XTB): Rok 2023 nebude přát akciovým býkům, americký trh není atraktivně oceněný
Americké akcie
Přestat sledovat
Ocenění
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: CYRRUS
28. 1. 2023 19:00
Anna Píchová (CYRRUS): Akcie podporuje zlepšování měnových podmínek, otázkou je udržitelnost…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat