Veterán z Wall Street varuje: Chováme si na trhu kobry, následky řešení krize budou nedozírné

V Dillí se kdysi přemnožily kobry natolik, že vláda nabídla za každého mrtvého hada finanční odměnu. Indové nejsou hloupí, a tak brzy začali kobry cíleně množit, aby více vydělávali. Úřady to zjistily a program určený ke snížení populace jedovatých hadů zrušily. Podnikaví Indové kobry na protest vypustili, aby dali vzniknout nejvýraznějšímu přemnožení těchto živočichů v historii. Do debaty o současné krizi tento příběh skvěle zapadá, tvrdí Larry McDonald, kdysi velká ryba v dresu Lehman Brothers a dnes komentátor a autor The Bear Traps Report.

Zmíněný příběh dal vzniknout termínu kobří efekt. Ten se v současnosti často používá jako označení pro ekonomické stimuly, které namísto nastartování hospodářství mají za následek ještě hlubší krizi, než byla ta, kterou měly pomoci řešit. Podle Larryho McDonalda je to případ právě probíhajících programů na podporu ekonomiky z dílny vlád a centrálních bank.

"Podle mě prožíváme ranou fázi možná největšího kobřího efektu v historii. Masivní monetární a fiskální stimuly jsou zaváděny ve snaze zabránit deflaci a depresi ekonomiky, nakonec ale vyvolají hyperinflační kolaps hospodářství," píše McDonald na svém blogu a tím, že ale není snadné cesty zpět. "Pokud si vlády nakonec uvědomí, že se blíží tento kolaps, a rozhodnou se proto změnit přístup, nastane naopak deflační krize, a to mnohem výraznější, než by byla ta bez podpory ekonomiky," doplňuje.

V USA jde podpora do bilionů dolarů, přičemž centrální banka skupuje vládní dluhy rekordním tempem. V Evropě bylo po dlouhou dobu baštou odolnosti vůči příliš uvolněné měnové i fiskální politice Německo, jeho plné zapojení do plánovaného mnohasetmiliardového balíku pomoci jednotlivým zemím (financovanému de facto společnými dluhy) ovšem McDonald vnímá jako kapitulaci.

"Základní ekonomické předpoklady a struktury, se kterými zákonodárci při schvalování různých balíčků počítají, jsou ve skutečnosti mimořádně proměnlivé," naznačuje burzovní matador, že ekonomika nebude reagovat tak, jak by si politici přáli. "Následky to bude mít katastrofální a nepředstavitelné. Následný očistný proces ale přežijeme, zvládneme se pak opět postavit na nohy," uzavírá s nadějí ve světlou budoucnost, byť poněkud vzdálenější.

Cash is trash aneb Proč hotovost ve světě tištění peněz dlouhodobě nedává smysl
Investuji již bezmála čtvrt století a burzovní poučku, že hotovost je král, jsem považoval za neotřesitelnou. V mém osobním portfoliu hrála proto hotovost vždy důležitou roli. Učebnice investování jsou ale průběžně přepisovány, což by investoři měli ve svém rozhodování zohledňovat.
4 katastrofy, které mohou v příští dekádě nechat zapomenout na koronavirus
Analytici z Deutsche Bank se v červnu pokusili na chvíli zapomenout na to, jak katastrofálně v posledních letech hospodaří jejich mateřská banka, a zamysleli se nad tím, jaké průšvihy mohou potkat globální ekonomiku a život obecně v příštích deseti letech. Aby to bylo více sexy, následujícím čtyřem potenciálním katastrofám přisoudili souhrnně minimálně třetinovou pravděpodobnost (jakkoli se nám v překladu trochu motají české výrazy pravděpodobnost a možnost, případně šance).
Zdroj:
MarketWatch
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Podpora ekonomiky
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Kvantitativní uvolňování
Přestat sledovat
22. 9. 2021 17:07
Tibor Bokor: Automobilový průmysl se promění kvůli tlaku na ekologii, sdílení aut změní pravidla…
Přestat sledovat
Sdílená ekonomika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
21. 9. 2021 12:07
Igor Müller (NN Investment Partners): Ve střední a východní Evropě jsou stále velice atraktivně…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Erste Group Bank
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Varšavská burza
Přestat sledovat
20. 9. 2021 12:00
Investorský magazín: Skončí v dohledné době nemovitostní horečka v Česku?
Bydlení
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
20. 9. 2021 9:30
Petr Novotný (Investiční web): Trh řeší problémy Evergrande a jejich možné dopady, ceny akcií se…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat